Ekonomi ve ParaHaber

Alibaba’nın Başarılı Olmasının Sırları

Alibaba’nın Başarılı Olmasının Sırları yazımızda Jack Ma’nın Alibaba e-ticaret sitesini kurarken ki yaşadığı zorlukları, ekibinin ona ve girişimine olan güvenini ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasının önemini yazdık.

Alibaba’nın Zorlu Başlangıcı

Jack Ma tarafından 1999 yılında kurulan Alibaba‘nın 18 tane kurucusu vardı. 2017 yılında ise 60.000 kişi Alibaba’da çalışmaktadır. 2020 yılında Alibaba’nın 20. kuruluş yılı olacaktır. Şuanda 550 milyar dolarlık bir değere sahiptir. 2020 yılına kadar 1 trilyon dolarlık değere ulaşılması hedeflenmektedir. Alibaba’nın başarılı olması ve şirketin bu büyüklüğe gelmesi hiç de kolay olmamıştır. O yıllarda Çin’de internet bile yeni yeni ülkeye gelmişti. Bir internet sayfasının açılması için dakikalarca beklemek zorundaydınız. 2003 yılında Taobao Timo‘yu başlattıklarında komik bir durum olarak görülmekteydi. Taobao Timo’nun kurulması için 7 kişi görevlendirilmişti. Herkesin evine gitmesi ve 4 şey araması istenmişti. Daha sonra bu aranılan şeyleri siteye koymak için anlaştılar. Bir ev kiraladılar.

Herkes 4 tane şey bulamadı. Fakir oldukları için 21 tane ürün bulabildiler ve internette satmak için listelediler. Ürünleri internette listeledikten sonra 3 gün beklediler. Kimse almaya gelmedi ve kendi aralarında ürünlerini satın almak zorunda kaldılar. Daha sonra insanlar sitede ürünlerini satmaya başladı. Jack ve ekibi bu ürünleri kendileri satın aldı. Satın aldıkları eşyalardan dolayı evleri bir yığın çöp doldu. Bu satın almaları siteden satış yapanların ürünlerini satabildiklerini görmeleri için yapmışlardı. Daha sonra zamanla daha fazla satıcı siteyi kullanmaya başladı. Müşterilerde artık satılan ürünleri satın almaya başladı. Hizmet kalitesini artırarak şirket büyüdü.

Alibaba'nın Başarılı Olması

Endişeyi Giderme ve Müşteri Memnuniyetinin Sağlanması

Jack Ma, Alibaba’yı kurduğunda ailesi, arkadaşları ve öğrencileri bu girişimden endişelenmişti. Jack Ma’nın tek endişelendiği şey ise ona güvenen insanları hayal kırıklığına uğratmamaktı. Alibaba kurulduğunda insanlar bir çok şeyden endişe duyuyorlardı. Ödeme yönteminin olmaması, güvenilirliğinin olmaması insanları endişelendiriyordu. İnsanlar internet üzerinden satış yapmaya korkuyor ve yüz yüze görüşmeyi daha doğru buluyordu. Çin devleti e-ticareti desteklemiyordu ve hiç kimse e-ticaret yapmayı desteklemiyordu. Jack Ma, bu kadar olumsuzluğun üzerine bir girişimcinin, hiçbir şey hazır değilse işte o anda girişimciliğin geldiğini savunuyor.

Alibaba Girişiminin Başarısı
Alibaba Çalışanları-1999

Alibaba’nın Başarılı Olmasının Sırları

E-ticarette en çok korkulan şey dolandırıcılık ve sahte ürünlerin alınmasıdır. Jack Alibaba’da bu tür sorunların düzeltilmesi için başlangıçtan beri sürekli olarak çalıştıklarını belirtiyor. Sorun oluştuğunda düzelterek müşteri memnuniyetinin sağlanması en öncelik konuları olarak ele alınmıştır. Müşterilerinin mutluluğunu sağlamak için çok çalışmışlardır. Müşteri mutlu olunca markanıza olan güveni ve ilgisi artacaktır.

Alibaba e-ticarette sahtekarlığa karşı önlemde ve IP korumasında lider konumdadır. İnternet sitesinin ölmesine neden olacak 3 şeye karşı en iyi önlem alınmaktadır. Sahtekarlık, IP adresi ve hile. Bunlar dışında satıcıların ödemesini almak için bir çok ödeme sistemi ve Alipay kullanılmaktadır. Ürünleri kolayca göndermek ve ücretini kolayca almak için büyük çalışmalar yapılmıştır.

Alibaba’nın Başarılı Olmasının Sırları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir