Ekonomi ve ParaHaber

Alibaba’nın E-Ticaret Devi Olması

Alibaba’nın E-Ticaret Devi Olması yazımızda Alibaba’nın zorlukları atlatıp e-ticarette zirveye çıkmasını, Alibaba’nın ilk yıllarında Jack Ma ve takımına hiçbir şey kazandırmaması ve küçük işletmelerin hayatta kalma yolunu yazdık.

Alibaba’nın E-Ticaret Sektöründe Büyümesi

Önümüzdeki 20-30 yıl boyunca e-ticaret dünyayı değiştirecektir. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, bu sözünü Alibaba’yı kurarken kurucu ortaklarına söylemiştir. Alibaba’nın kurulduktan 10 yıl sonra dünyanın ilk 10 internet sitesi arasına gireceğini söylemiştir. Kurucu ortakları ise ona bakarak sitelerinin şuanda 500 milyonuncu falan olduğunu söyledi. Jack ise onlara internet dünyasının başında büyük zorluklar olduğunu bunları atlattıktan sonra başarıya ulaşmanın daha kolay olduğunu söyledi. Alibaba’nın e-ticaret devi olacağını vurgulamıştı. Umutlarını ve vizyonlarını kaybetmeyerek bugünlere gelmişlerdir. Takımını ve kültürünü kaybeden şirketler yeterince ilerleyememektedir.

Netscape ve Yahoo gibi şirketlerin bu hallere geleceğini kim bilebilirdi. Şirketlerin hep iyi olacağını düşünmeyin, kötü günler içinde önlemlerinizi alın. Jack Ma’ya göre şirketlerin büyürken kendilerine rakip olarak diğer şirketleri görmemeleri gerekir. Müşterileri nasıl daha mutlu edebilirize yoğunlaşırsanız başarılı olur ve büyürsünüz. Amerikan şirketleri Çin’de başarısız olmuştur. Çünkü Amerikan şirketi çalışanları patronlarını memnun etme amacı taşıyorlar ve rekabete çok fazla zaman harcıyorlar. Girişimcilikte öncelik müşteri olmalıdır, daha sonra çalışanlar en son ise hissedarlardır.

Alibaba Girişiminin

Alibaba İlk Yıllarında Hiçbir Şey Kazandırmadı

Jack Ma, Alibaba’daki CEO’luk görevini Michael Evans’a bıraktıktan sonra yönetim kurulu başkanlığı yapmaya başladı. Her gittiği yerde Alibaba’nın hikayesini anlatmaktadır. Eski bir öğretmen olduğu için konuşmalarında girişimcilere de eğitim vermektedir. Şirkete gittiğinde tüm çalışanlarla konuşmaktadır.

Alibaba’nın kurulduğu ve çalışmaya başladığı ilk 3 yılda geliri yoktu. 3 yıl boyunca en büyük gelirleri ise onlara gelen teşekkür mailleriydi. Jack küçük işletmeler olan restoranlara gittiğinde ücretsiz yemek yiyordu. Restoran sahipleri küçük notlarda “Jack, çok teşekkürler, para kazanmadığını biliyorum ama biz senin siten üzerinde çok para kazandık” bu notlar Jack’i çok mutlu ediyordu. Yine aynı şekilde otelde birisi ile karşılaşan Jack, karısının kendisinden site sayesinde daha fazla para kazandığını söyledi. Jack ve takımı dışında çoğu kişi siteden para kazanmaya başlamıştı. Müşterilerin memnuniyeti ve mutluluğu sayesinde Jack ve Alibaba yükseltmiştir.

Veri İşlemenin Önemi

Küçük İşletmelerin Hayatta Kalma Yolu

Stephen Hawking gibi Jack Ma’ya göre de yapay zeka pek çok kişinin işini elinde alabilir. Hatta dünyanın sonunu getirebilir. Dünya hızlı değişmeye başladığı için kendisini değiştiremeyen şirketler mutlaka batacaktır. Küçük işletmeler için basit uygulamalar ve teknolojiler sunulması gerekir. Dünyayı besleyen küçük işletmelerdir. Küçük işletmelerin mutlaka internet üzerinden globalleşmesi gerekiyor. Küçük işletmelerin mutlaka dünyaya ürünlerini nasıl satacağını bulması gerekir.

Jack Ma, CEO zamanlarında birisini işe aldığı zaman, kendisinden daha zeki birisini işe almaya çalışırdı. Kendisini takip edecek insanları her zaman işe almaz, kendisini geçecek insanları işe almaya bakardı. Jack’in en zorlandığı zamanlar ise ilk 18 yıldı, daha sonra her şey çok kolaylaştı. Jack Ma’nın son tavsiye ise sürekli öğrenin, çok çalışın ve takımınıza güvenin.

Web Site: www.alibaba.com

Alibaba’nın E-Ticaret Devi Olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir