İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Yatırımcılar, Fed Döngüsü Sona Yaklaşırken Altına Devam Edeceklerini Söylüyor!

Yatırımcılar, Fed Döngüsü Sona Yaklaşırken Altına Devam Edeceklerini Söylüyor!

Yatırım Aracı Altın-Altın değeri

Yatırımcılar, Fed Döngüsü Sona Yaklaşırken Altına Devam Edeceklerini Söylüyor!

Yatırımcılar, Fed Döngüsü Sona Yaklaşırken Altına Devam Edeceklerini Söylüyor!

Bloomberg News’e konuşan bir düzine para yöneticisine göre, önümüzdeki 12 ay içinde değerli metale olan risklerini korumayı veya artırmayı beklediklerini söyleyen bir düzine para yöneticisine göre altının cazibesi kaybetmiyor.

Külçe, son haftalarda reel getirilerdeki artıştan ABD dolarının güçlenmesine ve ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisine kadar birçok olumsuzluk karşısında tökezledi. Devlet varlık yöneticilerinden hedge fonlarına kadar yatırımcılara yönelik anket, 2024 yılına ilişkin fiyat beklentilerine ilişkin ılımlı bir iyimserlik ortaya koydu.

Ankete katılanların hiçbiri altına olan risklerini önümüzdeki 12 ay içinde azaltacaklarını söylemedi ve beşi tahsislerini artırmayı beklediklerini söyledi. Üçte ikisinden fazlası fiyatların yükseleceğini öngörüyor ve beşi tüm zamanların net en yüksek seviyesini bekliyor. Anket 10 Ağustos ile 22 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

Federal Rezerv’in bankanın sıkılaştırma döngüsünü ne zaman sonlandıracağı konusunda hala belirgin bir belirsizlik var ve bu, faizsiz altın için önemli bir olumlu olacaktır. Küresel merkez bankaları inatçı enflasyonla boğuşmaya devam ediyor ve ABD işgücü piyasası, agresif parasal sıkılaştırma karşısında şaşırtıcı derecede dirençli kalmayı sürdürüyor.

Yatırımcıların oranların daha uzun süre yüksek kalmasını beklediklerine dair bazı işaretler olsa da, swap piyasası hala daha fazla faiz artırımı yapılmamasını ve gelecek yıl politika gevşemesine geçilmesini fiyatlıyor.

DWS Group emtia başkanı ve portföy yöneticisi Darwei Kung, “Fed’in bitirmesini bekleyen yatırımcıların bastırılmış altın talebini tahmin ediyoruz” dedi. “Bu bizim açımızdan olumlu bir düzenleme.” O, altının bu dönemde ons başına 2.250 dolar rekoruna ulaşacağını öngörüyor.

Külçe şu sıralar ons başına 1.900 dolar civarında işlem görüyor; bu yılın zirvesinden yaklaşık %8 düşüşle. Kovid-19 salgınının tetiklediği küresel ekonomik çalkantının ortasında, Ağustos 2020’de yaklaşık 2.075 dolar ile rekora ulaştı.

Elbette ekonomistler, bu yılın başlarında ekonominin keskin bir gerileme yaşayacağı yönündeki yaygın görüşlerden belirgin bir değişimle, ABD ekonomisinin yumuşak bir inişe kayabileceğinden giderek daha fazla emin oluyorlar.

Güvenli Bölge

Ayrı bir anket de altın fiyatlarının yükseleceğine ilişkin beklentileri gösterdi. Bloomberg’in Markets Live Pulse çevrimiçi anketine 14-18 Ağustos tarihleri ​​arasında küresel okuyucular arasında gerçekleştirilen 602 yanıtın ortalamasına göre, altının ons başına 12 ay sonra 2.021 dolardan işlem görmesi bekleniyor.

Altına yönelik iştahın devam etmesi, jeopolitik gerilimler ve makroekonomik belirsizliklerle ilgili devam eden endişelere işaret ediyor; örneğin ABD ile Çin arasında artan gerilimler, Ukrayna’daki savaş veya Çin’deki emlak krizinde sırada ne olacağı. Altın için diğer olumlu faktörler arasında küresel merkez bankalarının devam eden alımları ve gelişmekte olan piyasalardaki nispeten güçlü perakende talebi yer alıyor.

Bu arada, Dünya Altın Konseyi’ne göre, popüler 60/40 yatırım stratejisinin temel taşı olan hisse senetleri ve tahviller arasındaki korelasyondaki bozulma da, portföyleri çeşitlendirme yeteneği nedeniyle metalin varlığını kanıtlamaya yardımcı oluyor.

Konseyin APAC Çin çıkışlı kurumsal yatırımcı ilişkileri başkanı Jaspar Crawley, Salı günü Sidney’de düzenlenen bir panelde, “İnsanlar gerçekten farklı hareket eden şeyler arıyor ve altın da bunu yapıyor” dedi. “Çeşitlendirme artık gerçek bir şey haline geldi.”

Yine de altın gözlemcilerinin yakın vadede metalin geleceği konusunda karamsar olmak için pek çok nedeni var. Faiz oranlarına ilişkin bir sonraki ipuçları için yatırımcılar bu hafta merkez bankacılarının Jackson Hole toplantısının yorumlarına dikkat edecekler. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü konuşma yapması bekleniyor.

Spot altın Londra saati ile 11:15 itibarıyla yüzde 0,3 artışla ons başına 1.902,52 dolara ulaştı.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: