İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Amerika Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Başlayacak?

Amerika Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Başlayacak?

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Amerika Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Başlayacak?

Amerika Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Başlayacak?

Federal Reserve, 2023’ü politikada beklenmedik bir dönüşle bitirdi.

Merkez bankacıları Aralık ayında yılın son toplantısında enflasyona karşı neredeyse iki yıldır süren mücadelelerinin nihayet sona erdiğinin ve bir dizi faiz indiriminin yolda olduğunun sinyalini verdiler.

Toplantının ardından ortaya konulan üç aylık güncel ekonomik tahminler, Federal Açık Piyasa Komitesi yetkililerinin çoğunluğunun oranların 2024 yılı sonuna kadar %4,6’ya düşmesini beklediğini gösteriyor; bu da gelecek yıl en az üç çeyrek puanlık faiz indirimi olacağına işaret ediyor. Politika yapıcılar ayrıca 2025 ve 2026’da ek faiz indirimleri öngördü.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen ay gazetecilere verdiği demeçte, “Ilımlı görünen güçlü bir büyüme görüyoruz, birçok önlemle dengeye dönen bir işgücü piyasası görüyoruz ve enflasyonun gerçek ilerleme kaydettiğini görüyoruz.” “Görmek istediğimiz şeyler bunlar. Hala gidecek yolumuz var. Kimse zafer ilan etmiyor. Bu erken olur ve bu ilerlemeyi garanti edemeyiz.”

Ancak traderlar, beklenenden daha sıcak enflasyon raporuna ve Fed politika yapıcılarının beklentileri yumuşatmaya yönelik son çabalarına rağmen, Mart ayından itibaren daha da agresif faiz indirimleri yapılacağına inanıyor. CME Group’un ticareti izleyen FedWatch aracına göre, yatırımcıların yaklaşık %71,4’ü şu anda Mart ayında en az çeyrek puanlık bir indirimi fiyatlıyor.

Independent Advisor Alliance’ın baş yatırım sorumlusu Chris Zaccarelli, “2023’e enflasyon ve Fed’in daha kaç kez faiz artıracağı konusunda endişeyle girdik” dedi. “Fakat 2023 yılını enflasyonun ne kadar düşük olduğuna şaşırarak bitiriyoruz – özellikle de işsizliğin bu kadar düşük kalması nedeniyle – ve Fed’in kaç kez kesinti yapacağını merak ediyoruz.”

Goldman Sachs ekonomistleri, Fed politika yapıcılarının kademeli olarak yavaşlayan ekonomik büyümeyle başarılı bir şekilde “yumuşak iniş” gerçekleştirmesiyle merkez bankasının 2024’te toplam beş faiz indirimi yapacağını öngörüyor.

Stratejistler, “Fed yakın zamanda, büyük olasılıkla Mart ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacak” diye yazdı

“Sonuçta, Başkan Powell 13 Aralık’taki basın toplantısında komitenin enflasyon yüzde 2’ye düşmeden ‘çok önce’ kesinti yapmak isteyeceğini söyledi. Ancak bu yıl altıya yedinin altında ‘yalnızca’ beş kesinti bekliyoruz. kesintiler artık piyasa fiyatlamasında indirimli ve 50 baz puanlık adım olasılığını düşük görüyoruz.”

Ancak bazı ekonomistler, enflasyonu yüzde 2’ye (merkez bankasının hedef faiz oranı) geri getirme mücadelesinin beklenenden daha uzun ve inişli çıkışlı olacağına dair işaretler nedeniyle Fed’in faiz indiriminde daha yavaş olacağına inanıyor. Çalışma Bakanlığı geçen hafta şunu bildirdi: Tüketici fiyat endeksi yeniden hızlandı. Gıda, enerji ve kira maliyetlerindeki artış nedeniyle Aralık ayında.

Bank of America ve UBS bu yıl mayıs ayından itibaren dört faiz indirimi öngörürken, Wells Fargo ekonomistleri sadece üç faiz indirimi bekliyor.

Enflasyon beklenenden daha yavaş düşmeye devam ederse, Fed faiz oranlarını düşürmek için daha az agresif hareket edebilir.

Fed Guvernörü Christopher Waller Salı günü yaptığı konuşmada, “Enflasyon toparlanmadığı ve yüksek seviyede kalmadığı sürece, FOMC’nin bu yıl federal fon oranı hedef aralığını düşürebileceğine inanıyorum” dedi. “Faizleri düşürmeye başlama zamanı geldiğinde, faizlerin sistemli ve dikkatli bir şekilde düşürülebileceğine ve düşürülmesi gerektiğine inanıyorum.”

Faiz oranlarının artması, tüketici ve ticari kredilerde daha yüksek oranlar yaratma eğilimindedir ve bu da işverenleri harcamaları kısmaya zorlayarak ekonomiyi yavaşlatır. Daha yüksek oranlar, 30 yıllık ipotek ortalama oranının on yıllardır ilk kez bu yılın başlarında %8’in üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Konut kredisi limitleri, otomobil kredileri ve kredi kartlarına kadar her şeyin borçlanma maliyetleri de arttı.

Sadece 16 ay gibi bir sürede faiz oranları sıfıra yakın bir seviyeden %5’in üzerine çıktı; bu, 1980’lerden bu yana en hızlı sıkılaşma hızıydı

Çalışma Bakanlığı’nın en son verilerine göre, son aylarda önemli ölçüde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3’lük bir artış var. Son dönemdeki düşüşlere rağmen Amerikalılar gıda, tıbbi bakım ve kira gibi bazı ihtiyaçlar için daha fazla para ödemeye devam ediyor.

Ancak oranlardaki hızlı artış tüketicilerin harcama yapmasını ya da işletmelerin işe alım yapmasını engellemedi.

İşgücü piyasası sağlıklı bir hızla ilerlemeye devam ediyor 199.000 ekleyen işverenler Kasım ayında yeni işçiler. İş fırsatları hâlâ yüksek ve işsizlik oranı yakın zamanda %3,9’dan %3,7’ye düştü.

Kaynak: foxbusiness

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir