Yatırımcı Girişi Meyve Suyu Yükselişiyle Altın Citi’de 3.000 Doları Gördü

Yatırımcı Girişi Meyve Suyu Yükselişiyle Altın Citi’de 3.000 Doları Gördü

Yatırımcı Girişi Meyve Suyu Yükselişiyle Altın Citi’de 3.000 Doları Gördü

Citigroup Inc., Wall Street bankalarının yoklamalarına ek olarak, Federal Rezerv’in eninde sonunda faiz oranlarını düşüreceği beklentilerinin ortasında artan yatırımcı girişleri nedeniyle altının önümüzdeki altı ila 18 ay içinde ons başına 3.000 dolara ulaşacağını belirtti. bu da tahminleri yükseltti.

Aakash Doshi liderliğindeki analistler, 2024 ortalama fiyatlarına ilişkin tahminlerini 2.350 dolara yükseltti ve 2025 tahminlerinde ise “%40’lık devasa bir yukarı revizyon” yaparak 2.875 dolara çıktı. Ticaretin ikinci yarıda 2.500 doları “düzenli olarak test edeceğini ve ihlal edeceğini” yazdılar. Altın Salı günü Singapur saatiyle 13:00’te 2.387 dolardan işlem gördü.

Külçe altın, Orta Doğu ve Ukrayna’daki savaşlar, merkez bankalarının alımları ve Çin’deki tüketici talebinin etkisiyle düşüşte. Goldman Sachs Group Inc., değerli metalin “sarsılmaz bir boğa piyasasında” olduğunu söyledi ve yıl sonu tahminini 2.700 dolara yükseltti. UBS Group AG yıl sonuna kadar 2.500 doları görüyor.

Citigroup’a göre altın, halihazırda Çin’deki fiziksel tüketicilerin ve merkez bankalarının talebini karşılama işaretleri gösteren yönetilen para oyuncularından gelen artan akışlar tarafından yönlendirilecek. Fed’in faiz indirimi döngüsünün veya potansiyel bir durgunluk senaryosunun 2025’te başlaması, yatırım talebine daha fazla ivme kazandıracak.

Analistler, son yıllarda büyük ölçüde bulunmayan altın destekli borsa yatırım fonlarına akışların “3.000 dolara giden yolu tamponlayacağını” yazdı. Citi, Mayıs veya Haziran aylarında fiyatlarda bir geri çekilme beklentisinin arttığını görüyor ancak ons ​​başına 2.200 dolar eşiğinde “güçlü satın alma desteği” bekliyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın