Yatırımcıların Dikkatini Fed Toplantısına Çevirmesiyle Altın Yükseliyor

Yatırımcıların Dikkatini Fed Toplantısına Çevirmesiyle Altın Yükseliyor

Yatırımcıların Dikkatini Fed Toplantısına Çevirmesiyle Altın Yükseliyor

Altın, politika yapıcıların daha uzun süre yüksek faiz oranları yönündeki duruşlarını yeniden teyit etmelerinin beklendiği Fed’in hafta ortasındaki toplantısı öncesinde haftalık düşüşünün ardından yükseldi.

Külçe geçen hafta %2’den fazla kayıp yaşadıktan sonra %0,3 kadar yükseldi. Cuma günkü verilere göre, ABD merkez bankasının tercih ettiği enflasyon ölçüsü Mart ayında hızlı bir şekilde yükseldi. Swap yatırımcıları artık bu yıl yalnızca bir Fed indirimi görüyor; bu yılın başında görülen yaklaşık altı çeyrek puanlık kesintinin oldukça altında. Daha yüksek oranlar, faiz ödemediği için altın için genellikle olumsuzdur.

Altın, Fed’in kesinti zaman çizelgesinin ertelenmesine rağmen bu yıl %13’ten fazla artış göstererek bu ayın başında rekora ulaştı. Cuma günkü ABD istihdam raporu da bu hafta piyasalar için kritik öneme sahip olacak.

Diğer yandan yen, Japon hükümetinin kuşatılmış para birimini 2022’den bu yana ilk kez desteklemek için müdahalede bulunduğu spekülasyonları arasında dolar karşısında 34 yılın en zayıf seviyesine dokunduktan sonra yükseldi. Herhangi bir eylem doları zayıflatabilir ve potansiyel olarak külçeyi artırabilir.

Kıymetli metalin son iki aydaki yükselişi merkez bankası alımları, başta Çin olmak üzere Asya piyasalarından gelen güçlü talep ve Ukrayna’dan Orta Doğu’ya kadar artan jeopolitik gerilime bağlandı.

Altın, güvenli liman talebinin azalması ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pazartesi günü Orta Doğu’daki toplantılarda ateşkes sağlama çabalarını artırmasıyla birlikte bir miktar destek kaybetti.

Spot altın, Mart ayının ortasından bu yana ilk haftalık düşüşünü kaydettikten sonra Londra saati ile 12:39’da %0,2 artışla ons başına 2.342,21 dolara yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi iki haftalık yükselişin ardından yüzde 0,3 düştü. Gümüş, paladyum ve platinin hepsi kazandı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın