Süper Nadir Süslü Mavi Elmas
Haber,  Yaşam

Süper Nadir Süslü Mavi Elmas, Cenevre’deki Müzayedede Neredeyse 44 Milyon Dolara Satıldı

Süper Nadir Süslü Mavi Elmas, Cenevre’deki Müzayedede Neredeyse 44 Milyon Dolara Satıldı

Süper Nadir Süslü Mavi Elmas, Cenevre’deki Müzayedede Neredeyse 44 Milyon Dolara Satıldı

Christie’s, olağanüstü derecede nadir bulunan bir mavi elmasın Salı günü Cenevre’de çekicin altına girdiğini ve neredeyse 44 milyon dolara satıldığını, bunun da şimdiye kadar açık artırmada satılan en pahalı elmaslardan biri olduğunu söyledi. 17,61 karat ağırlığındaki Bleu Royal, müzayede tarihinde satışa sunulan, içi kusursuz en büyük, süslü, canlı mavi mücevherdir.

Bu ay Cenevre’de düzenlenen ve Audrey Hepburn’ün taktığı inciler ve Marlon Brando’nun kendi gravürlü saatinin de aralarında bulunduğu sinema tarihinden eşyaların da yer aldığı bir dizi lüks indirimin yıldız partisiydi.

Bleu Royal’in Christie’s Magnificent Jewels müzayedesinde 35 ila 50 milyon dolar arasında bir gelir elde etmesi bekleniyordu.

Üç potansiyel alıcı arasında yedi dakikalık yoğun bir açık artırma turunun ardından, isimsiz bir özel koleksiyoncu tarafından vergi ve harçlar dahil 39.505 milyon İsviçre Frangı (43.8 milyon $) karşılığında kapıldı.

Christie’nin Cenevre’deki mücevher sorumlusu Max Fawcett, son çekicin düşmesinden kısa bir süre sonra AFP’ye verdiği demeçte, “Son derece memnunuz.”

Kendisi, mücevherin karat başına yaklaşık 2,5 milyon dolara satıldığını ve bunun da onu dünya çapındaki herhangi bir müzayede evi tarafından “2023 yılında satılan en pahalı mücevher partisi” haline getirdiğini belirtti.

Ve tarihsel olarak “mücevher açısından şimdiye kadar satılan en pahalı 10 lot arasında yer alıyor” dedi. Bir yüzüğün üzerine yerleştirilen armut şeklindeki pırlanta onlarca yıldır özel bir koleksiyonda bulunuyor ve Salı günkü satışla ilk kez müzayedeye çıktı.

Kesilen değerli taşın yuvarlak olmayan şekli mücevher dünyasında “süslü” olarak anılırken, renk berraklığı ona “canlı” etiketini verir. “Sınıfının zirvesinde” bir mücevher

Salı günkü satıştan önce Christie’s’in uluslararası mücevher başkanı Rahul Kadakia, değerli taşın olağanüstü rengine dikkat çekti. AFP’ye, birçok modern renkli pırlantanın, rengi geliştirmek için değiştirilmiş bir kesime sahip olduğuna dikkat çekti.

Bleu Royal’in durumunda, “kaba malzemenin kendisi o kadar zengindi ki onu klasik, parlak bir kesme stilinde kesebildiler” dedi. “Tüm gereklilikleri kontrol ediyor; gerçekten sınıfının en iyisi.”

Ağırlığı 10 karattan fazla olan süslü, canlı mavi elmaslar son derece nadirdir. Christie’s 1766’da kurulduğundan bu yana bu tür taşlardan yalnızca üç tanesi satışa sunuldu; hepsi de son 13 yılda. Bunlardan biri, 2016 müzayedesinde 57,5 ​​milyon dolar alan ve Christie’s’in Salı günkü Bleu Royal’den daha yüksek fiyata sattığı tek elmas olan Oppenheimer Blue’ydu.

Bu arada rakip müzayede evi Sotheby’s, geçen yıl De Beers Cullinan Blue’yu 57 milyon doların biraz üzerinde bir fiyata sattı. 16 Kasım’a kadar sürecek ayrı bir çevrimiçi mücevher satışında, Hepburn’ün 1953 yapımı “Roma Tatili” filminde taktığı inci kolye yer alıyor. Romantik komedide bir prensesi canlandıran Hepburn, onu Avusturya-Macaristanlı kuyumcu Furst’un sunduğu seçkiden seçip imzalı bir fotoğrafla iade etti. Avrupalı ​​bir koleksiyoncu tarafından satılıyor ve başlangıç ​​fiyatı 18.000 İsviçre Frangı (20.000 $) seviyesinde.

Marlon Brando’nun “Apocalypse Now” saati 5 milyon dolar

Pazartesi günü Christie’s’in ayrı Passion for Time saatleri satışında, Brando’nun 1979 Vietnam Savaşı filmi “Apocalypse Now”da taktığı saat, 5 milyon doların biraz üzerinde bir fiyata alıcının altına girdi. Yaklaşık 1972 tarihli Rolex GMT-Master’ın arkasına bizzat Oscar ödüllü ABD’li aktör tarafından elle “M. Brando” kazınmıştır.

Christie’s Cenevre’deki genç saat uzmanı Eli Fayon satıştan önce AFP’ye verdiği demeçte, “Gravür hala keskin, dolayısıyla bu saatin çok fazla değil ama aşınmış olduğunu hayal edebiliyoruz” dedi. Brando bunu 1995 yılında evlatlık kızı Petra’ya hediye etti, o da bunu 2003 yılında düğün gecesinde kocasına verdi. 2019 yılında açık artırmada 1,95 milyon dolara satıldı.

Süper Nadir Süslü Mavi Elmas, Cenevre’deki Müzayedede Neredeyse 44 Milyon Dolara Satıldı-Kaynak: cbsnews

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir