Haber

NYCB Karşılıklı Mevduat Kapasitesinde 18,7 Milyar Doları Aştı, Hisseler Arttı

NYCB Karşılıklı Mevduat Kapasitesinde 18,7 Milyar Doları Aştı, Hisseler Arttı

NYCB Karşılıklı Mevduat Kapasitesinde 18,7 Milyar Doları Aştı, Hisseler Arttı

New York Community Bancorp hisseleri, müşterilerine genişletilmiş mevduat sigortası sunmak için 18,7 milyar dolardan fazla karşılıklı mevduat kapasitesine sahip olduğunu açıklamasının ardından Perşembe günü %5 yükseldi ve yatırımcıların istikrar konusundaki endişelerini yatıştırdı.

Karşılıklı mevduat ağları, bankaların Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun 250.000 $ limiti üzerindeki mevduatları sigortalamasına olanak tanıyor ve son aylarda sigortalı mevduatların büyümesine yardımcı oluyor.

Federal Reserve web sitesine göre, bu ağlar bankaların FDIC sigortasına maruz kalma oranını artırmak için mevduat alışverişi yapmasına olanak tanıyor.

NYCB, karşılıklı mevduat kapasitesini kullanması halinde, tamamen sigortalı mevduatların toplam mevduat içindeki payının %95 olacağını söyledi.

Mevduat güvenliği, endişeli müşterilerin nakit çekmesi nedeniyle tetiklenen banka hücumları nedeniyle geçen yılın başlarında üç bölgesel kredi veren kuruluşun çökmesinden bu yana odak noktası oldu.

Savcı Davidson analisti Peter Winter, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu kadar yüksek düzeyde mevduatın sigortalanması önemli ve bankanın mevduata hücum etmesi riskinin bir miktar azaldığını düşünüyorum.” dedi.

Düzenleyici bir dosyada NYCB’nin ayrıca Şubat ve Mart aylarında kurumsal yatırımcılarla toplantılar ve etkinlikler düzenleyeceği belirtildi.

Bankanın hisseleri, stres altındaki ticari gayrimenkul sektörüne bağlı kredileri ve temettüsünü kesmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte sürpriz bir zarar açıkladığı 31 Ocak’tan bu yana %50’den fazla değer kaybetti.

Yeni atanan yönetici başkan Alessandro DiNello’nun yönetimi altında CRE riskini azaltmak için adımlar atacağına söz veren borç verenin sıkıntılarına üç kredi notu düşüşü eklendi. Borç verenin üst düzey yöneticileri de hisse satın aldı.

Analistler NYCB’deki sorunların bankaya özel olduğunu söylese de, CRE’ye maruz kalma konusundaki karamsarlık emsal kredi verenlere de sıçradı.

Yatırımcıların sektöre yönelik duyarlılığının önemli bir göstergesi olan KBW Bölgesel Bankacılık Endeksi bu yıl şu ana kadar %10 düştü.

Morningstar DBRS analistleri, CRE sorunlarının ABD bankalarının mali performansı üzerinde baskı oluşturacağını, ancak borç verenlerin vadesi gelen krediler üzerinde çalışırken zararların yayılmasıyla sürecin birkaç yıl süreceğini beklediklerini söyledi.

Derecelendirme kuruluşu bir notta, “Bu kredilerden bazıları iyi konumlanmış ve yeniden finanse edilecek, bazıları uzatılacak ve bazıları da kötüye gidecek” dedi ve çoğu bölgesel bankanın sorunlar üzerinde çalışmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir