Anasayfa » Kişisel Gelişim » Markalaşmanın Önemi

Markalaşmanın Önemi

Markalaşmanın Önemi-Fatih Sultan Mehmet

Markalaşmanın Önemi yazımızda marka kavramının ne olduğu, güçlü bir kimlik sahibi olmanın önemi, sağlam bir konuma sahip olmanın markalaşmadaki önemi, problem çözücü olma ve markaların farklılaşma gerekliliğini yazdık.

Konum ve Markalaşmanın Önemi

Marka kavramı sadece satın alınan ürünlerin değil aynı zamanda insanların ve organizasyonların da bir konumu ve markası olduğunu bildirmektedir. Örnek vermek gerekirse; “Fatih” denildiğinde akla ilk gelen isim Fatih Sultan Mehmet Han’dır. Bu unvan ona bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatmasını sağlayan zafer için verilmiştir. Marka tanımı yapılırken genellikle kimlik anlamı kullanılır. Güçlü bir marka olabilmek için güçlü bir kimlik sahibi olmak gerekir. Güçlü bir kimlik sahibi olabilmekte hiç kolay değildir. Örnekte verilen Fatih unvanını almak ne kadar zor ise, güçlü ve önem arz eden her kimlik de emek ve sabır gerektirir.

iPhone X İncelemesi

Güçlü Bir Kimlik Sahibi Olmak

Güçlü bir kimlik, sağlam bir konuma bağlıdır. Mesela lüks ve dayanıklı araba denildiği zaman akla ilk gelen araba markası, güçlü bir konuma sahiptir. Bu güçlü konumu o markaya diğerleriyle kıyaslanamaz bir güç kazandırır. Cep telefonu markasından örnek verirsek: Hepimizin bildiği Apple markasının iPhone serisi akıllı telefonu, her yeni modelini çıkardığında dünyada milyonlarda kişi onu alabilmek için sıraya girmektedir. Telefonun ülkemizde satışı bir doğan fiyatı kadar olmasına rağmen yinede alınmaktadır. iPhone sahipleri bu telefonun çoğu özelliğini kullanmazlar bile, fakat iPhone onların kendi hayat tarzını ve tercihlerini yansıttığı için ondan vazgeçemezler. Fiyatı ne olursa olsun mutlaka alacaklardır. Apple markalaşmanın en büyük örneklerindedir. Tek bir cihazının ağırlıkta olduğu satışları ile dünyanın en değerli şirketidir.

Silikon Vadisinde Girişimcilik-Amerika

Mükemmel Problem Çözücü Özelliği

Markalaşma adına bolca reklam vermek ve etrafta boy göstermek yeterli değildir. Reklamlar sadece olan şeyi duyurmak ve zihinlerde yer edinmek içindir. Asıl önemli olan yapılan işin kalitesidir. Ürün ya da verilen hizmetin mükemmel bir problem çözücü özelliğe sahip olması gerekir. Eğer yapılan işte insanların sorunlarına ve ihtiyaçlarına tam manası ile cevap verilebiliyorsa, güçlü bir marka oluşturma ve kimlik sahibi olma yolunda sorunsuz ilerleniyor demektir.

Farklı Olma

Markalaşmanın Önemi Konusunda Bilinçli ve Doğru Farklılaşma

Markalaşmada ilk önce hedefleri iyi belirlemek gerekir. Yapılan işte muhatapların iyi analiz edilmesi önemlidir. Muhatap alınan grupların en önemlileri belirlenmelidir. Benzer sorulara cevaplar bulunmalıdır. Hedef kitlenin mutlaka iyi seçilmesi gerekir. Başarının anahtarı kalitenin yanında farklı olabilmek ve farkını ortaya koyabilmekten geçmektedir. Yapılan işin benzerlerinden farklı olması ve sizi bir adım öteye taşıması gerekir.

Farkı anlaşılan şirket veya marka artık kazanılmış kimliği muhafaza etmek, yeni koşul ve konjonktürlere göre revize etmek gerekir. Sürekli olarak gelişme göstermek ve yenilikleri takip etmek gerekir. Aksi halde aynı ürün sürekli olarak piyasada dolaşır ve ayakta kalmaktan başka bir şey yapamaz. Güçlü bir marka olabilmek ve liderliği sürdürebilmek ancak bilinçli ve doğru bir farklılaşma ile mümkündür.

Markalaşmanın Önemi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir