Anasayfa » Sağlık » Katarakt Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Katarakt Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Katarakt Hastalığı

Katarakt Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri yazımızda katarakt hastalığının ne olduğunu, kimlerde daha sık görüldüğünü, hangi yaşlarda başladığını, tedavi yönteminin ne olduğunu ve merceğin önemini yazdık.

Katarakt Hastalığı

Bir göz rahatsızlığı olan katarakt, gözlerdeki merceğin bozulmasının son aşamasına denir. Merceğin yaşlanarak bulanık, dumanlı ve puslu görme olayıdır. Akıllı lens uygulaması ile tedavisine başlanmıştır. Gözlerde bulunan merceğin bir çok özelliği vardır. Güneş ışınlarının retinayı ulaşmasını engellemektedir. Diğer özelliği uzak ve yakını otomatik olarak ayarlayarak bizim görüntüleri net görmemizi sağlamaktadır. Gözlerimiz yakına baktığı zaman başka bir boyut halini alır, uzağa baktığımız zaman başka bir boyutta görüş açısı sağlar. Günümüz kameraları gözümüze benzetilmiştir. Yakını veya uzağı net görememe probleminde göz, boyut değiştirmeyi artık yapamadığı için böyle bir problemle karşı karşıya kalırız. Göz içerisindeki mercek kasılıp gevşeme özelliğini kaybettiği için yakını veya uzağı görememe ile karşılaşırız.

Katarakt hastalığı herkes de görülebilmektedir. Yaş ayırımı yapmamaktadır. Genetik olarak yeni doğan çocukta da katarakt hastalığı görülebilir. Sigaraya bağlı katarakt hastalığı da oldukça fazladır. Sigara içimi, gözün merceğinin çabuk yaşlanmasına neden olur. Sıcak yerlerde de katarakt hastalığına yakalanma oranı artmaktadır. Afrika gibi çok sıcak ülkelerde güneş ışınlarının göze yansımasına bağlı olarak 35 yaşlarında insanlar katarakt olmaktadır. Ülkemizde ise 50 yaş civarı katarakt görülme durumu söz konusudur.

Katarakt Hastalığı
Katarakt

Katarakt Hastalığı Korunma Yolları

Öncelik olarak güneş ışınlarının göze gelmesini engellemek gerekir. Güneşli havalarda dışarı çıktığınızda güneş gözlüğü takmak iyi bir önlem olacaktır. İkinci olarak sigara içenler mutlaka sigarayı bırakmak zorundadır. Sigaranın zararlarından biride sizin katarak hastası olmanıza neden olur. Son olarak genetik faktörlerdir. Bu kısımda sizin yapacağınız bir şey yoktur. Fakat akraba evliliklerinde katarakt hastalığı sık görülmektedir bu yüzden akraba evliliği yapmaya karşı önlem alınabilir. Çocuklarınızda göz içinde bulunan siyahlık eğer beyaz ise bu katarakt hastası olduğuna veya tümör hastalığına yakalandığının göstergesidir. Bu durumda çocuğunuz var ise en yakın doktor uzmanına baktırmanız gerekir.

Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler-Güneş Işınları
Güneş Işınları

Katarakt Ameliyatı

Katarakt hastalığının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Göz içerisinde bulunan saydam mercek zamanla özelliğini kaybedince beyaz ve opak bir hal almaktadır. Ameliyat ile yaşlanmış merceği çıkartıp yerine yeni bir mercek takılmaktadır. Ameliyat süresi tek göz için 10 dakika kadar sürmektedir. Gözlerin aynı gün ameliyatı yapılmamaktadır. Bir gün ara ile iki göz ayrı ayrı ameliyat edilmektedir. Ameliyatınızı kaliteli hastanede yaptırmanız uzun ve kalıcı bir görmeye kavuşmanızı sağlayacaktır. Merceğin kaliteli olması ve ameliyatı yapan doktorların yetenekleri bu işin en önemli unsurlarıdır. Katarak ameliyatını bir kere olacağınız için en iyi merceği gözünüze taktırmalısınız. Tüm hayatınız boyunca rahat görebilmek için bu gereklidir. Ameliyatlarda trifokal mercekler kullanılmaktadır.

Akıllı Lensler-Trifokal Mercek
Trifokal Mercek

Trifokal Mercekler (Akıllı lensler)

Akıllı lensler ile her türlü görme mesafesini gerçek gözünüzün görebildiği gibi görebilme imkanı sağlanır. Gözlük veya kontak lens kullanmak istemeyen kişiler trifokal mercek kullanarak rahatlıkla görebilir. Hipermetrop ve astigmatı olan kişilere de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Akıllı lens (trifokal mercek) kullanımının en büyük avantajı bir kere yaptırdığınızda size ömür boyu görme rahatlığı sağlamasıdır. Sigorta kapsamına girmemektedir. Akıllı lens tedavisinin her hangi bir yan etkisi yoktur. 40 yaşın üzerinde ki insanlarda tercih edilmektedir. Katarakt ameliyatında çok odaklı mercek tercih edilmelidir. Akıllı lensler bu iş için en iyi seçenektir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir