Ghee Tereyağı Nasıl Yapılır ve Faydaları nelerdir?

Ghee Tereyağı Nasıl Yapılır ve Faydaları nelerdir? yazımızda sağlık açısından çok faydalı olan tereyağının özü Ghee tereyağının faydalarını ve nasıl yapıldığını yazdık.

Ghee Tereyağı
Ghee Tereyağı-Altın su

Ghee Tereyağı

Trabzon, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep gibi şehirlerimizde yaygınca kullanılır. Buralarda sade yağ ve sarı yağ olarak adlandırılır. Hindistan kökenlidir. Hindistan’da bu tereyağının önemini belirtmek için adına altın su demişlerdir. Ghee tereyağı hem tedavi amaçlı, hem de yemeklerde kullanmaktadırlar. Romatizmal ağrıların iyileşmesinde de etkili bir yöntem olarak kullanılır. Ghee tereyağını vücudunuza sürdükten 24 saat sonrasında yıkama işlemi yapabilirsiniz. Tam etki etmesi için 1 gün süreyle vücudunuzda kalmalıdır.

Ghee Tereyağı Yapılışı
Ghee Tereyağı

Ghee Tereyağının Yapılışı

2 kilo normal tereyağını alıyoruz. Doğrayıp tencereye koyuyoruz. Kısık ateşle tereyağını pişiriyoruz. 1,5 saat civarı pişirme süresi vardır. Kaynattığımız tereyağının sadece öz kısmı kalmaktadır. Buna da Hintliler altın su demiştir. Bizlere de Ghee tereyağı olarak geçmiştir. Bu işlemi yaparken etkisini çok almak için doğal ve köy tereyağını kullanmaya özen gösterin. Tereyağı piştikten sonra koyu bir cam veya seramikte muhafaza ederek ışık almasını engellemelisiniz. Ardında buzdolabına koyabilirsiniz. Tereyağını kısık ateşte pişirirken üst kısımda olan köpükleri tahta kaşıkla almanız gerekir. Yarım saatte bir köpükleri toplayın. Ardından bir kap alıyoruz üzerine süzgeç koyuyoruz. Bu süzgeci de gazlı bez ile kaplıyoruz ve süzüyoruz. Burada tereyağında kalan tortular ve küçük kirlerin tereyağından ayrılması sağlanır. Bir kavanoza koyuyoruz. İster dışarıda isterseniz buzdolabında saklayabilirsiniz. Bozulma olasılığı yoktur. İster sabah kaşıkla yiyin isterseniz de yemeklerinize katın. Yemeklere verdiği artı lezzeti hemen fark edeceksiniz.

Ghee Tereyağı Faydaları
Ghee Tereyağı

Ghee Tereyağının Faydaları

Ghee tereyağının faydaları arasında çoğu ağrıya iyi gelmek vardır. Hafıza kaybına, bel, boyun, sırt ağrılarına iyi gelir. Vücut geliştirme için besin yerine geçer. Kemiklerinize iyi bir kuvvetlendirici olur ve güçlü kalmasını sağlar. Bu tereyağını cildinize sürdüğünüzde cildinizin yenilendiğini ve tazelendiğini göreceksiniz. Sıvısını içerek de vücudunuzun kendisine gelmesini de sağlayabilirsiniz. Hem dıştan hem de içten sağlığınızın iyiye doğru gitmesini sağlayacaktır. Vücudumuzda bulunan tüm organların kendini toparlaması ve düzgün işlemesi için yağ alımı yapmalıyız. Burada Ghee tereyağını kullanarak tam anlamıyla vücudumuzu ful bakıma sokmuş gibi oluruz. Kendimizi daha sağlıklı hissetmemize ve problemlerimizi atmamıza yardımcı olur.

Yorum yapın