Cilt Yaşlanması ve Cilt Lekeleri

Cilt Yaşlanması ve Cilt Lekeleri yazımızda doğal yaşlanma ve diğer etkiler ile oluşan cilt yaşlanmasını, cilt lekelerinin nasıl oluştuğunu ve cilt tedavisini yazdık.

Cilt Yaşlanması

Cildin yıpranmasında zamanın büyük etkisi bulunmaktadır. Doğal yaşlanmayla birlikte ciltte yaşlanmaktadır. Cilt yaşlanırken en üst tabakasında incelme, kuruma, proteinlerde azalma ve yapı taşlarında azalma ile birlikte cilt gücünü kaybetmeye başlar. Cildin altında kas dokuda tonus bozuklukları, yağ dokusunda parçalanmalar ve eksilmeler ve kemik dokunun erimesiyle paralel bir şekilde ciltte elastikiyet kayıpları oluşmaktadır. Kuruma nemsizlik, ince ve derin kırışıklıklar oluşur. Bu olumsuzluklar genetik faktörler ve çevrenin etkisi ile doğal yaşlanma sonucu gelmektedir. Dokudaki sarkma, gücünün kaybı, cilt kalitesindeki azalma ile birlikte güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınırsa cilt savunmasız kalacaktır, bu da ciltteki lekeleri artıracaktır. Cilt yaşlanması da bu şekilde artacaktır.

Hazımsızlık-Güneş yanığı

Cilt Lekelerinin Oluşması

Doğal yaşlanmanın yanında ciltteki lekeleri hormonlar, kadınlarda gebeliğe bağlı hormonların yine değişmesi, doğum kontrol hapı kullanımı da ciltte lekelere neden olmaktadır. Uzmanların önermediği saatlerde güneşe maruz kalma da ciltteki lekeleri artırmaktadır. Cilt lekesine melanin pigmenti neden olur. Melanin pigmenti cilde rengini veren pigmenttir. Melanin pigmenti istenmeyen bölgelere yoğunlaşınca dışarıdan bakıldığı zaman açık veya kapalı renkte, renk farklılıkları oluşmaktadır. Çillerde aynı şekilde doğumda veya sonradan zamanla oluşabilmektedir. Melanin pigmenti savunma mekanizmasını çalıştırarak doğal bir şekilde cildi tedavi etmektedir. Bu sırada yoğunlaşılması renk farklılığına neden olup cildin güzelliğini bozmaktadır.

Cilt Bakımı ve Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri Tedavisi

Yaz ayından çıkınca Sonbahar ayı cilt tedavisi için en uygun zamandır. Güneşin ciltle temasının en az olduğu zaman aralığıdır. Cilt tedavisinde bir sürü bilimsel uygulama yapılmaktadır. Bu cilt tedavilerini uygulayacak olan kişilerin kliniklere sık ve düzenli olarak gitmesi ve sabır göstermesi gerekir.

Medikal Estetik Hekim Dr. Yasemin Savaş’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın