Altın Yükselişleri, Yıldırım Kazançlarına Rağmen Daha Fazla Rekor Seviyeyi Hedefliyor

Altın Yükselişleri, Yıldırım Kazançlarına Rağmen Daha Fazla Rekor Seviyeyi Hedefliyor

Altın Yükselişleri, Yıldırım Kazançlarına Rağmen Daha Fazla Rekor Seviyeyi Hedefliyor

İsviçre altın rafinerisi MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels’in 2024 yılı için yükseltilmiş altın fiyatı tahmini, bu hafta piyasa katılımcılarının beklenmedik bir takip sorusuna yol açtı. Soru şuydu: “Altın ‘kakaoya’ gidecek mi, gidebilir mi?”

Fildişi Sahili ve Gana’daki kötü hasat nedeniyle 2024’ün başından bu yana kakao fiyatları iki kattan fazla arttı.

Bu arada, çok daha küresel ve likit bir piyasa olan spot altın, yatırımcıların serveti korumak için kullanılan metale yönelik arayışlara girmesiyle önceki beş işlem seansında rekor seviyelere ulaştı.

Altının Perşembe günü gördüğü ons başına 2.305,04 dolarlık rekor seviye, yıl başından bu yana %12’lik bir kazanç anlamına geliyor.

Shiels, “Altının bu kadar sürede bu kazanımları tekrarlama ihtimali neredeyse sıfır” dedi.

Kakao fiyatlarındaki artış arz sıkıntısından kaynaklanırken, altın piyasası bireylerin elinde bulunan önemli stoklar ve şimdiye kadar çıkarılan altının beşte birine sahip olan merkez bankalarının rezervleri tarafından korunuyor.

“Altın külçelerinin stoklarını eritebildiğiniz oranda çikolata çubuklarının stoklarını da eritemezsiniz” dedi. 2024 ortalama altın fiyatına ilişkin tahmini ise 150 dolar artırılarak ons ​​başına 2.200 dolara çıkarıldı.

Bununla birlikte, piyasa tam olarak “kakaoya yönelmese” de, teknik olarak piyasanın aşırı alım nedeniyle ciddi düşüşlere hazır olduğunu hissetse de analistler yükseliş tonunu koruyor.

Marex analisti Edward Meir, “Grafiklerde direnç işaretleri bulunmadığından değerlerin nerede zirveye çıkacağını söylemek zor” dedi.

Altının Nisan ayındaki rallisi, güçlü dolar ve ABD reel faiz oranlarının yükselmesi gibi geleneksel makro rüzgarlara rağmen Mart ayındaki %9,3’lük, Temmuz 2020’den bu yana en güçlü yükselişinin üzerine geldi

Dünya Altın Konseyi kıdemli kantitatif analisti Johan Palmberg, tezgah üstü ve vadeli altın piyasalarının canlı olduğunu ve işlem hacimlerinde tahmini %40’lık bir artış yaşandığını söyledi.

“Ve hisse senetleri ve tahviller ile karşılaştırıldığında altın opsiyon piyasasında çok büyük bir aktivite var, bu da mevcut faizin özellikle altına yönelik olduğunu gösteriyor.”

Dahası, pek çok analist, ABD Merkez Bankası’nın temel faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla altının yeni zirveleri test etmesini bekliyor; bu da fiziksel destekli altın borsa yatırım fonu (ETF) sahipleri gibi kenarda oturan yatırımcıların talebini tetikliyor.

BofA’daki analistler bir notta, “Daha önce Fed’in 2024’ün ilk çeyreğinde faiz indirimi yapması durumunda ons başına 2.400 dolarlık bir fiyat tahmini sunmuştuk; faiz indirimleri daha sonra gelse bile bu yıl için bu tahmine bağlı kalacağız” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın