Fed’den Bowman, Faiz İndirimi İçin Zamanın Henüz Gelmediğini Söyledi

Fed‘den Bowman, Faiz İndirimi İçin Zamanın Henüz Gelmediğini Söyledi

Fed’den Bowman, Faiz İndirimi İçin Zamanın Henüz Gelmediğini Söyledi

Federal Reserve Guvernörü Michelle Bowman, ABD merkez bankasının faiz oranı hedefini düşürmeyi düşünmesinin zamanının olmadığını söyledi ve enflasyonun düşürülmesinde ilerlemenin durması halinde daha fazla faiz artırımının masada olabileceğini kaydetti.

Enflasyonun soğuması ve muhtemelen yüzde 2 hedefine geri dönmeye devam etmesi muhtemel olsa da, “henüz politika faizini düşürmenin uygun olduğu noktada değiliz ve enflasyona yönelik bir takım yukarı yönlü riskler görmeye devam ediyorum.” ” Bowman, New York’taki Gölge Açık Piyasa Komitesi toplantısından önce teslim edilmek üzere hazırlanan konuşma metninde şunları söyledi.

Bowman, işgücü piyasasındaki güçlenmenin devam etmesiyle birlikte enflasyonun daha fazla düşeceği yönündeki görünümünün hâlâ geçerli olduğunu söyledi. Ve eğer bu gerçekleşirse, “para politikasının aşırı kısıtlayıcı olmasını önlemek için federal fon oranının kademeli olarak düşürülmesi eninde sonunda uygun hale gelecektir.”

Bowman, şimdilik “para politikası duruşumuz kısıtlayıcı ve enflasyonist baskıları azaltmak için uygun şekilde ayarlanmış gibi görünüyor” dedi.

Ancak Fed için daha şahin bir dönüşün söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi. Bowman, “Bu benim temel görünümüm olmasa da, gelecekteki bir toplantıda enflasyonun durması veya hatta tersine dönmesi durumunda politika faizini daha da artırmamız gerekebileceği riskini görmeye devam ediyorum” dedi.

Bowman’ın yorumları, geçen ay işgücü piyasasını açıklayan önemli bir raporun erken saatlerde yayınlanmasının ardından geldi

Bu veriler, Amerika’da işsizlik oranının Şubat ayındaki %3,9’dan geçen ay %3,8’e düşmesiyle birlikte Mart ayında bordroların beklenenden daha iyi 303.000 iş eklemesiyle çok güçlü bir işgücü sektörünü gösterdi.

Güçlü işe alım verileri, Fed’in agresif faiz artırımlarına rağmen ekonominin ilerlemeye devam ettiğinin bir kanıtı oldu. Bu hafta konuşan, aralarında Fed Başkanı Jerome Powell’ın da bulunduğu bir dizi Fed yetkilisi, politika yapıcılar harekete geçmeden önce enflasyonun düşüşe geçtiğine dair daha fazla kanıt toplarken, faiz indirimi konusunda sabırlı olunması uyarısında bulundu. Hatta bazı yetkililer Fed’in bu yıl faiz indirimine gidip gitmeyeceğini bile sorgulamaya başlıyor.

Bowman, konuşmasında enflasyona yönelik birçok cephede yukarı yönlü risklerin bulunduğunu söyledi. Bowman ayrıca nötr faiz oranlarındaki olası bir artışın Fed’in sonuçta faiz oranlarını normalde olduğundan daha az düşüreceği anlamına gelebileceğini söyledi.

Bowman ayrıca banka sermaye seviyelerine ilişkin kuralları destekleme çabaları konusunda da uyarıda bulundu.

Yetkili, “Politika yapıcılar, ABD Basel III teklifinde yer alan önemli sermaye artışlarının verimli ve uygun şekilde hedeflenmiş olma standardını karşılayıp karşılamadığını dikkatle değerlendirmelidir” dedi.

Kaynak: reuters

Yorum yapın