Altın Fiyatları Yeni Zirvelere Ulaştı: USD’yi Nasıl Etkiler?

Altın Fiyatları Yeni Zirvelere Ulaştı: USD’yi Nasıl Etkiler?

Altın Fiyatları Yeni Zirvelere Ulaştı: USD’yi Nasıl Etkiler?

Artan ekonomik gerilimlerin makroekonomik olumsuzlukların şiddetleneceği yönündeki endişeleri artırmasıyla altın fiyatları 12 Nisan 2024’te rekor seviyelere ulaştı. Değerli metalin değeri ons başına 2.400 doların üzerine çıkarak güvenli liman varlığı olarak popülerliğini pekiştirdi.

Dünya Altın Konseyi piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, “Bunun altında gerçekten heyecan verici bir an olduğunu düşünüyorum” dedi ve şöyle konuştu: “Bunu asıl tetikleyen şey, bence birçok piyasa spekülatörünün Fed kesintilerinden gerçekten bu güveni ve rahatlığı elde etmesidir.”

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, jeopolitik riskleri, yurt içi enflasyon endişelerini ve ABD dolarının zayıflamasını gerekçe göstererek rezervlerini çeşitlendirmek için hararetle altın stokluyor .

Yatırımcılar belirsiz bir ortamda ilerlerken, güvenli bir liman olarak altının cazibesi devam ederken, doların dayanıklılığı da döviz piyasalarındaki kalıcı hakimiyetinin altını çiziyor.

Endişe Verici Enflasyon Verileri (Amerika)

Olası bir faiz indirimine ilişkin beklentiler altının cazibesini artırırken, son veriler yüksek fiyat seviyelerinin piyasa trendlerini ciddi biçimde değiştirdiğini ortaya koydu.

Nüfus Sayımı Bürosu’ndan alınan son veriler, ay için perakende satışlarda %0,7’lik bir artış olduğunu ortaya koyuyor; bu, Dow Jones’un %0,3’lük artış tahminini önemli ölçüde geride bırakıyor.

Çalışma Bakanlığı’nın geçen haftaki raporu, Mart ayı için Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) %0,4’lük bir artış olduğunu ortaya çıkardı ve bu durum, daha hafif bir rakam umut eden analistlerin tüylerini diken diken etti. Enflasyonun bu ay için yıllık %3,5 gibi canlı bir oranda seyrederken, tüketicilerin artan fiyatlarla boğuştuğu açık.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, “Daha yeni veriler istihdam piyasasında sağlam bir büyüme ve devam eden güç olduğunu ancak aynı zamanda %2 enflasyon hedefimize dönüş konusunda bu yıl şu ana kadar daha fazla ilerleme kaydedilmediğini gösteriyor” dedi. açıkça bize daha fazla güven vermedi ve bunun yerine bu güvene ulaşmanın muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini gösteriyor.”

Bir zamanlar Federal Reserve’den altı ila yedi faiz indirimi bekleyen yatırımcılar, şimdi kendilerini bir değişim halinde buluyorlar. Her geçen ayın inatçı veriler getirmesiyle birlikte beklentiler sadece iki kesintiye indi ve yatırımcılar stratejilerini endişeyle yeniden değerlendirmeye başladı.

Ekonomik Danışmanlar Konseyi eski başkanı Jason Furman, “Fed’in bu yılın sonlarında faiz indirimi yapabilecek konumda olmasını isterim” dedi ve ekledi: “Fakat veriler en azından henüz bu rakama yakın değil .”

ABD Doları Dayanıklılığını Sürdürüyor

Merkez bankasının faiz indirimlerini haziran ayından eylül ayına ertelemeye hazır olması nedeniyle ABD dolarının gücünün önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor.

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirileri %4,5’e yükselirken, ABD Dolar Endeksi bu yıl yaklaşık %5 değer kazandı. Genellikle ekonomik türbülans sırasında güvenli liman olarak görülen altın, dirençli doların ortasında geri çekildi.

Federal Rezerv’in daha yüksek faiz oranlarına yönelik kararlılığı, altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir, çünkü bunlara yatırım yapma maliyeti artar.

Ancak ülkelerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde şahin bir duruş sergilemeleri beklendiğinden, altın yatırımları değerli olabilir.

Cavatoni, “Altının performansı açısından güçlü bir ortam var ve araştırmamız, ABD piyasasında Fed’in faiz indirimleri yaşadığında altın fiyatının takip eden aylarda ortalama %8’in üzerinde getiri ile olumlu performans gösterdiğini gösteriyor” dedi.

Goldman Sachs, yıl sonu altın fiyatı tahminini ons başına 2.700 $’a revize ederek önceki tahmin olan 2.300 $’a yükseltti. Bu ayarlama, finans devinin, tipik makroekonomik etkilerden etkilenmeyen altında devam eden boğa piyasasına dikkat çekmesiyle geldi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: benzinga

Yorum yapın