Altın, Orta Doğu’daki Risklerin Artmasıyla Haftalık Yükseliş Yolunda

Altın, Orta Doğu’daki Risklerin Artmasıyla Haftalık Yükseliş Yolunda

Altın, Orta Doğu’daki Risklerin Artmasıyla Haftalık Yükseliş Yolunda

Altın fiyatları Cuma günü yükseldi ve İran ile İsrail arasında daha fazla karşılıklı misilleme korkusunun güvenli liman talebini tetiklemesiyle art arda beşinci haftalık yükselişini kaydetti.

Spot altın, seans başında 2.417,59 dolara kadar yükseldikten sonra %0,7 artışla 13:45 ET (1745 GMT) itibarıyla ons başına 2.395,15 dolara yükseldi. Fiyatlar bu hafta %2,2 arttı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,7 artışla 2.413,8 dolara yükseldi.

Kaynakların İsrail saldırısı olarak tanımladığı patlamalar Cuma günü erken saatlerde bir İran şehrinde yankılandı, ancak Tahran olayı küçümsedi ve misilleme planı olmadığını belirtti.

Metal direktörü David Meger, “Orta Doğu’daki tırmanma ve gerilimi azaltma durumu piyasaları etkisi altına aldı. Eğer durum sakinleşirse, güvenli liman alımları kurudukça altın geri çekilecek veya konsolidasyona girecek” dedi. High Ridge Futures’ta işlem görüyor.

“Ancak, Fed’in piyasanın beklediği kadar kısa sürede faiz indirimi yapmaması nedeniyle altının uzun vadedeki yüksek yükseliş eğilimi devam edecek.”

Fed yetkilileri faiz oranlarını düşürmenin acil bir durum olmadığı fikri etrafında birleşti. Piyasa şu anda Eylül ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık %67 olarak görüyor.

Yüksek faiz oranları getirisi olmayan altın tutmanın çekiciliğini azaltıyor.

Çin devlet destekli araştırma kurumu Antaike, bu yıl güçlü yükselişler kaydeden altının, güçlü Çin talep görünümü ve makro belirsizlikler nedeniyle daha da yükseleceğini söyledi.

Spot gümüş %1,6 artışla 28,66 dolara yükseldi.

Bu arada HSBC, platinin 2024 ortalama fiyat tahminlerini ons başına 1.105 dolardan 1.055 dolara, paladyumun ons başına 1.138 dolardan 1.095 dolara düşürdü.

“Hem paladyum hem de platin piyasalarının bir özelliği, önemli açık karşısında zayıf fiyatlar olmuştur” diye ekledi.

Spot platin %0,4 düşüşle 931,22 dolara, paladyum ise %0,6 düşüşle 1.016,91 dolara geriledi. Her iki metal de haftalık düşüşler kaydetti.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın