Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Doların Düşüşüyle ​​Değer Kazandı; Yatırımcılar Powell’a Hazırlanıyor!

Altın Doların Düşüşüyle ​​Değer Kazandı; Yatırımcılar Powell’a Hazırlanıyor!

Altın Yatırımı

Altın Doların Düşüşüyle ​​Değer Kazandı; Yatırımcılar Powell’a Hazırlanıyor!

Altın Doların Düşüşüyle ​​Değer Kazandı; Yatırımcılar Powell’a Hazırlanıyor!

Yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell‘ın daha fazla faiz artırımının gerekip gerekmediğine ilişkin açıklamalarına pozisyon alırken, doların ve Hazine tahvil getirilerinin gerilemesiyle altın Çarşamba günü yükselerek iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Spot altın, EDT (1438 GMT) ile 10:38’de %0,6 artışla ons başına 1941,80 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 1.963,70 dolara yükseldi.

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, “Önemli olan, piyasaların oranların sabit tutulmasını beklemesiyle birlikte, asıl (faiz) duyurusunun ardından Powell’ın yorumlarının ne olacağı olacak” dedi.

Haberkorn, “Enerjinin çok yükseleceğine ve Fed’in agresif kalmak zorunda kalıp kalmayacağına dair endişeler var” diye ekledi.

Artan petrol fiyatları enflasyonist baskıları artırıyor ve Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair beklentileri artırıyor. [VEYA]

Altın, artan enflasyona karşı bir koruma olarak görülse de, yüksek oranlar rakip Hazine getirilerini artırarak külçenin cazibesini köreltiyor.

Fed’in faiz belirleme komitesi kararını ve güncellenmiş tahminlerini 18:00 GMT’de açıklayacak ve Powell’ın 18:30 GMT’de bir basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

Fed’in şimdilik faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak gelecekteki artışlara ilişkin görüşünde yeni ekonomik tahminleri de hesaba katabilir.

EverBank World Markets başkanı Chris Gaffney, Powell’ın daha şahin bir bakış açısıyla oranları sabit tutması halinde altının mevcut aralığını koruyacağını söyledi.

CME FedWatch aracına göre, dolar ve Hazine getirileri karardan önce düşerken, piyasalar 2024’ten önce başka bir faiz artırımı ihtimalinin yaklaşık 10’da 4 olduğunu gördü. [USD/] [ABD/]

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Altın fiyatını hâlâ destekleyen şey, altına doğru çeşitlenmeye devam eden merkez bankalarından gelen güçlü taleptir” dedi. [GOL/AS]

Gümüş %1,1 artışla ons başına 23,48 dolara, platin %0,8 düşüşle 931,55 dolara ve paladyum %1,2 artışla 1.274,46 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir