İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » MicroStrategy’nin Bitcoin Bahsi, Yatırımcılar İçin Beklenmedik Hesaplamaların Eşiğinde

MicroStrategy’nin Bitcoin Bahsi, Yatırımcılar İçin Beklenmedik Hesaplamaların Eşiğinde

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

MicroStrategy’nin Bitcoin Bahsi, Yatırımcılar İçin Beklenmedik Hesaplamaların Eşiğinde

MicroStrategy’nin Bitcoin Bahsi, Yatırımcılar İçin Beklenmedik Hesaplamaların Eşiğinde

MicroStrategy Inc., Michael Saylor’un neredeyse dört yıl önce kurumsal yazılım üreticisinin geleceğini Bitcoin‘e yatırma yönündeki tartışmalı kararına gelindiğinde bir dönüm noktasında olabilir.

Üç aylık sonuçlar, dijital varlığın piyasa fiyatlarında değerlenmesini gerektiren, yakın zamanda onaylanmış bir muhasebe kuralı değişikliği kapsamında muhtemelen daha değişken hale gelecektir. Revizyondan önce MicroStrategy, fiyatlar düştüğünde ancak herhangi bir artış fark edemediğinde Bitcoin’in değerini yazmak için değer düşüklüğü ücreti almak zorundaydı. Değişikliğin uygulanması için 2025 yılına kadar süre var.

Virginia merkezli MicroStrategy Tysons Corner, dördüncü çeyrek için revizyonu benimsemeye karar verirse, şirketin bilançosundaki Bitcoin, son satın alımların ve Bitcoin’in bu dönemdeki neredeyse %60’lık yükselişinin etkisiyle milyarlarca dolar artacak. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, yatırımcılar Salı günü daha sonra açıklanacak sonuçlarda muhtemelen yaklaşık 5,8 milyon dolarlık bir kayıpla karşı karşıya kalacaklar.

2020 yılında MicroStategy, Bitcoin’i sermaye tahsis stratejisi olarak satın alan ilk halka açık şirket oldu ve kurucu ortak ve başkan Saylor, daha sonra firmanın hayatta kalmak için bu politikayı benimsemesi gerektiğini söyledi. Saylor, dijital varlık savunucularının hayranlığını kazanırken, Tesla Inc. ve bir avuç kripto ile ilgili firma dışında hiçbir ABD halka açık şirketi, değişken kripto para birimini bilançosunda tutmaya karar vermedi. MicroStrategy, Aralık ayı sonunda 189.150 Bitcoin’e sahipti.

MicroStrategy hisseleri üzerinde “daha iyi” bir nota sahip olan Cowen analistlerinden Lance Vitanza, “Bakın, Bitcoin hakkındaki katı görüşleri ona kurumsal yatırım camiasında pek fazla hayran kazandırmıyor veya bu noktaya kadar kazanmadı” dedi. “Artık bu değişebilir.”

Üç aylık sonuçlar Bitcoin’in dalgalanan fiyatı nedeniyle darbe almış olsa da Saylor’a güvenenler büyük ölçüde ödüllendirildi

MicroStrategy hisseleri Temmuz 2020’den bu yana %300’den fazla artış kaydederken, standart & Poor’s 500 yaklaşık %60, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 ise aynı dönemde yaklaşık %70 artış gösterdi. MicroStrategy, New York’ta saat 10:21 itibarıyla %3,3 artışla 506,96 dolara yükseldi.

Şirketin yıla girerken 1,8 milyar dolar olarak listelenen Bitcoin varlıkları, şirketin mevcut piyasa kapitalizasyonuna uygun olarak yaklaşık 8 milyar dolara ve daha fazlasına güncellenecek. Muhasebedeki değişiklik, eğer kabul edilirse, hikayenin sadece bir parçası olacak çünkü firma bu çeyrekte 31 Aralık itibarıyla 1 milyar dolardan fazla değere sahip 30.905 Bitcoin ekledi.

Bu arada tahminlere göre, MicroStrategy’nin bir önceki çeyreğe göre çok az değişiklik göstererek yaklaşık 133 milyon dolar gelir raporlaması bekleniyor. Analistler, ileriye dönük olarak ve gelir artışının sabit kalmasıyla MicroStrategy’nin kârının büyük olasılıkla Bitcoin fiyatının kaprislerine daha fazla maruz kalacağını söyledi.

Vitanza, “Her üç ayda bir yükseliş veya düşüş olacak” dedi.

Ek volatilite riski, Bitcoin vekili olarak bilinen şirketin halihazırda yatırımcılar için yeni bir rekabetle karşı karşıya olması nedeniyle ortaya çıkıyor. Ocak ayında yaklaşık bir düzine spot Bitcoin ETF’si piyasaya sürüldü ve MicroStrategy hisselerinin Bitcoin’e göre primi azaldı. Bunun nedeni, kripto para birimini doğrudan satın alma konusunda isteksiz olan yatırımcıların, çoğu başlangıçta herhangi bir ücret talep etmeyen borsada işlem gören fonlar aracılığıyla risk elde edebilmeleridir.

MicroStrategy, yeni muhasebe kurallarını ne zaman uygulayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Vitanza, “Bunun şirketin çıkarına olacağını düşünüyorum, hemen benimsemeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Bunun için savaştılar, öyleyse neden yapmasınlar?”

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir