İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, ABD Verileri Öncesinde Yükselen Tahvil Faizlerinin Baskısı Altında!

Altın, ABD Verileri Öncesinde Yükselen Tahvil Faizlerinin Baskısı Altında!

Altın Yatırımı

Altın, ABD Verileri Öncesinde Yükselen Tahvil Faizlerinin Baskısı Altında!

Altın, ABD Verileri Öncesinde Yükselen Tahvil Faizlerinin Baskısı Altında!

Altın fiyatları Salı günü, ABD faiz oranlarının tahvil getirilerini daha uzun süre yüksek tutması nedeniyle altı haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Spot altın, 1-1/2 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra, 1110 GMT’de %0,3 düşüşle ons başına 1.901,90 $’a geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.933,80 dolara geriledi.

CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, “ABD’deki ekonomik verilerin oldukça esnek olduğunun kanıtlanması, daha uzun süre daha yüksek oran görünümünü destekliyor” dedi.

Getirisiz altın talebini baskılayan yüksek faiz oranlarının yanı sıra, gösterge 10 yıllık Hazine tahvil getirileri de dokuz aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldi. [BİZ/]

Hewson, “Bu eğilim devam ederse, 1.895-1.890$ (seviyesi) yakınında gördüğümüz Haziran dip seviyelerinin yeniden ziyaretini görebiliriz” dedi.

İngiliz temel ücretlerinin rekor bir hızla arttığını gösteren verilerin ardından sterlin yükselirken, sterlin cinsinden altın 18 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. [AMERİKAN DOLARI/]

Odak, tüketici harcamalarının Temmuz ayında yüksek oranlara karşı nasıl durduğunu gösterecek olan 1230 GMT’de açıklanacak olan ABD perakende satış verilerine kaydı.

OANDA Asya Pasifik Kıdemli Piyasa Analisti Kelvin Wong, verilerin olumlu yönde şaşırtması durumunda, esnek bir ABD ekonomisine ilişkin daha fazla kanıt nedeniyle altın üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı olabileceğini söyledi.

Yatırımcı duyarlılığını vurgulayan, dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust’ın varlıkları Pazartesi günü Ocak 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Spot gümüş %1 düşüşle 22.37$’a, platin %1.2 düşüşle 891.23$’a ve paladyum %2.2 düşüşle 1.242.23$’a geriledi.

UBS, bir notta, daha fazla elektrikli araç satışı ve paladyumdan platine otokatalizör ikamesinin muhtemelen ilkini gelecek yıl yapısal bir fazlaya iteceğini ve ikincisinin fiyatını destekleyeceğini söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: