Anasayfa » Araçlar » Tesla, ABD’de Daha Kısa Menzilli Daha Ucuz Model S, X Versiyonlarını Piyasaya Sürdü

Tesla, ABD’de Daha Kısa Menzilli Daha Ucuz Model S, X Versiyonlarını Piyasaya Sürdü

Dünyanın En Büyük Otomobil Şirketleri 2023 Tesla

Tesla, ABD’de Daha Kısa Menzilli Daha Ucuz Model S, X Versiyonlarını Piyasaya Sürdü

Tesla, ABD’de Daha Kısa Menzilli Daha Ucuz Model S, X Versiyonlarını Piyasaya Sürdü

Tesla Pazartesi günü, yüksek borçlanma maliyetleri pahalı elektrikli araçlara olan talebi engellediğinden satışları artırmak amacıyla ABD’de Model S sedan ve Model X SUV‘nin daha kısa sürüş mesafelerine sahip daha ucuz varyantlarını piyasaya sürdü.

Tesla hisseleri Salı günü %2,6 düşerken, yatırımcılar bir fiyat savaşından endişe duydukları için rakipler de değer kaybetti. Rivian %3,5 düşerken Lucid %5,6 kaybetti.

Tesla, ABD, Çin ve diğer pazarlardaki araçlarının fiyatlarını şimdiden düşürdü ve kar marjlarından çok satış büyümesine öncelik verdi.

Austin, Teksas merkezli şirket, CEO Elon Musk‘ın Tesla’nın durgunluk oyun kitabının bir parçası olduğunu söylediği bir stratejide envanteri azaltmak için başka teşvikler de sundu.

Yeni S ve X “standart seri” modelleri sırasıyla 78.490$ ve 88.490$ olarak fiyatlandırılmıştır. Model S, sırasıyla 405 mil ve 396 mil sunan normal çift motorlu ve üç motorlu Plaid varyantlarından daha düşük olan 320 mile (515 km) kadar bir sürüş menziline sahiptir. Model X SUV, 348 mil sunan daha pahalı versiyonlarının çok altında, 269 mil menzile sahiptir.

Bir Tesla satış temsilcisi, her iki modelin de 10.000 $ daha pahalı olan çift motorlu varyantlarla aynı pil ve motorlara sahip olacağını, ancak performanslarının ve menzilinin yazılımla sınırlı olacağını söyledi. Başka bir satış temsilcisi, Tesla’nın gelecekte menzili ve performansı ortaya çıkarmak için bir ürün yazılımı güncellemesi sunma planı olmadığını söyledi.

Hargreaves Lansdown Para ve Piyasalar Başkanı Susannah Streeter, “Fikir, rozete ve EV deneyimine meraklı ancak rakiplere kıyasla daha yüksek fiyat etiketi nedeniyle ertelenebilecek tüketicilere hitap etmektir” dedi.

Tesla, yeni varyantların Eylül ve Ekim ayları arasında teslim edilebileceğini söyledi. Dünyanın en değerli otomobil üreticisi, ikinci çeyrekte eski ve üst sınıf Model X ve S’nin %19 daha fazlasını sattı. Ancak geçen ay, daha düşük ortalama satış fiyatının ve daha pahalı modellerinin daha az satışının işletme geliri ve geliri üzerinde baskı oluşturduğunu söylemişti.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir