Altın, ABD Faiz İndirimi Beklentilerinin Güvenli Liman Talebini Gölgelemesiyle Geriliyor

Altın, ABD Faiz İndirimi Beklentilerinin Güvenli Liman Talebini Gölgelemesiyle Geriliyor

Altın, ABD Faiz İndirimi Beklentilerinin Güvenli Liman Talebini Gölgelemesiyle Geriliyor

Altın fiyatları Çarşamba günü hafif bir düşüş yaşadı ancak ABD’de faiz indirimi umutlarının azalmasının yarattığı baskının Orta Doğu’daki jeopolitik çalkantılardan kaynaklanan güvenli liman talebinden elde edilen kazanımları gölgelemesiyle geçen hafta rekor seviyelere yakın işlem gördü.

Spot altın, TSİ 14:15’te (1815 GMT) %0,2 düşüşle ons başına 2.376,39 dolara geriledi. Fiyatlar Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.431,29 dolara ulaştı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 2.388,4 dolara geriledi.

Chicago’daki Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, “Jeopolitik belirsizlik altını desteklemeye devam ediyor ve durumda herhangi bir artış olursa fiyatlar 2.500 dolar aralığına doğru hareket edebilir” dedi.

“Altın fiyatları ancak merkez bankalarının alımları durdurması veya yatırımcıların risk alma aşamasına geri dönmesi durumunda düşecektir” dedi.

İran, ordusunun İsrail’in herhangi bir saldırısına karşı koymaya hazır olduğunu söyledi. İran, İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran diplomatik yerleşkesine düzenlediği şüpheli saldırıya misilleme olarak geçen hafta sonu İsrail’e ilk doğrudan saldırısını gerçekleştirdi.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın da aralarında bulunduğu üst düzey ABD merkez bankası yetkilileri, Salı günü faiz oranlarının ne zaman indirilebileceği konusunda herhangi bir rehberlik yapmaktan geri adım attı ve bunun yerine para politikasının daha uzun süre kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi.

Piyasa, Eylül ayına kadar ABD’de faiz indirimi olasılığını %71 olarak fiyatlıyor. Daha yüksek faiz oranları getirisi olmayan altın tutmanın çekiciliğini azaltıyor.

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, altının mevcut trendde ABD doları ve Hazine tahvil getirileriyle büyük oranda korelasyonsuz kalmasına rağmen her ikisindeki hareketlere de kısa vadeli tepkiler verebileceğini söyledi. [USD/][ABD/]

Spot gümüş %1,1 artışla 28,39 dolara yükseldi.

Gümüş Enstitüsü, güçlü endüstriyel tüketimin yol açtığı talepteki %2’lik artış ve toplam arzdaki %1’lik düşüş nedeniyle küresel gümüş açığının 2024’te %17 artarak 215,3 milyon onsa yükselmesinin beklendiğini belirtti.

Spot platin %1,5 düşüşle 942,79 dolara, paladyum ise %1,4 artışla 1.027,56 dolara yükseldi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak reuters

Yorum yapın