İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi Liderliği

Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi Liderliği

Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi

Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi Liderliği yazımızda dünya üzerinde artan enerji kullanımı ve ihtiyacının sebep olduğu yeni enerji kaynakları arayışının oluşturduğu güneş enerjisinin önemi ve eski yeni enerji kaynaklarının değerini yazdık.

Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi Liderliği Hakim

Dünya üzerinde enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi de enerjiye olan ihtiyacı arttırmıştır. Petrol yerine elektrikli araçlarında ilerleyen günlerde yollara çıkacağı tahmin ediliyorken, enerjiye olan ihtiyaç daha da artacaktır. Dünya insanları bu ihtiyaçları karşılamak için yeni enerji kaynakları arayışını hızlandırmıştır. Özellikle güneş enerjisi kullanımı hızla artmaya başlamıştır. Güneşin bitmeyen bir enerji yayması bu enerji kullanımının seçilmesindeki en büyük etkendir. Güneş enerjisi 2016 yılında en hızlı büyüyen enerji kaynağı olmuştur. Güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenler için Türkiye’de Girişimcilik yazımızda güneşten enerji girişimciliğinden bahsettik.

Güneş enerjisine yönelimin nedeni ise maliyetinin az olması ve geleneksel enerji kaynakları yerine alternatif kaynaklara yönelmek olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle tüm yeniliklerde başı çeken Çin devleti, tüm dünyada kurulan yeni güneş enerjisi panellerinin yarısını yapmıştır. Bu yönden Çin yenilenebilir enerji üretiminde de ilk sıradaki yerini kimselere vermemiştir.

Türkiye'de Girişimcilik-Güneş enerjisi çatı

Güneş Pili

Uzmanlara göre güneş pili alanında yeni bir çağ başlamıştır. 2022 yılına kadar güneş pili alanında büyümenin diğer bütün yenilenebilir teknolojilerin önüne geçeceği tahmin edilmektedir. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) geçmişte yapılan tahminlerin yeşil enerjinin bu kadar büyüyeceği yönünde olmadığı ve şaşkınlık oluşturduğu görülmektedir. Ayrıca Hindistan’ın 2022 yılına kadar tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla güneşten enerji üreteceği tahmin edilmektedir.

Türkiye'de Girişimcilik-Güneş Enerjisi

Eski ve Yeni Enerji Kaynaklarının Değişimi

Dünya hızla gelişmekte ve yeni enerji kaynaklarının çıkması ve kullanılması çok doğru bir seçim olacaktır. Eski enerji kaynaklarının da kullanılması gerekir fakat ne kadar insanlığı ileri taşıyabilir bu düşündürücüdür. Günümüzde bazı ülkeler eskiye bağlı kalmayı tercih etmektedir. Yaşam şartlarının değişmesi bu alışkanlıkların bitmesine neden olacaktır. Amerika’nın kömür endüstrisini yeniden canladırmak istemesi eskiye dönüşün bir işareti olabilir, fakat Amerika yenilenebilir enerji kaynaklarında Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülke durumundadır. Hem eskiyi hemde yeniyi kullanarak geleceğe hazırlanmaktadır. Güneş enerjisinin gelişmesine yakından tanıklık edeceğiz.

Alternatif Enerjide Güneş Enerjisi Liderliği-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir