İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Egzersiz Yaparak Depresyonu Yenmek

Egzersiz Yaparak Depresyonu Yenmek

İp Atlamanın Faydaları

Egzersiz Yaparak Depresyonu Yenmek yazımızda 11 yıl süren çalışmaların sonucunda egzersiz yapmanın depresyonu engellediği ve diğer kaygıları da azalttığı sonucu yazdık.

Haftada Bir Saat Egzersiz Yaparak Depresyonu Yenin

Black Dog Enstitüsü, uzun süreli yapmış olduğu depresyon araştırmasını sonucunu açıkladı. Amerikan Psikiyatri Dergisinde yer alan sonuçlara göre haftada bir saat egzersiz yapmak bile depresyonu büyük ölçüde engellemektedir. Bu sonuçlar psikoloji dünyasının dikkatini çekmiştir. 11 yıl boyunca devam eden bu çalışmada 33 bin 908 kişi katılımcı olarak katılmıştır. Tüm bu süre boyunca 33 bin 908 kişinin kaygı ve depresyon belirtileri incelendi ve raporlar düzenlendi. Araştırmanın göstermiş olduğu en büyük sonuç ise haftada yalnız bir saat bile egzersiz yapmanın kaygıları ve depresyonu büyük ölçüde azalttığıdır.

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı Egzersiz Tedavisi

Depresyonu Engelleme

Black Dog Enstitüsünden Doç. Dr. Samuel Harvey’in açıklamaları şöyledir. Egzersizin depresyon belirtilerini engellemede önemli bir yeri olduğunu biliyorduk. Bu çalışma ile depresyonu engelleyecek fiziki aktivite miktarını belirlememizde yardımcı oldu dedi. Elde edilen bulgular neticesinde çok az miktarda egzersiz yapmak bile depresyonu engellemede önemli rol oynamaktadır. Araştırmacılar aynı zamanda fiziki aktivitelerin zihin sağlığını olan etkilerini de çözmeye çalışmaktadır. Bu çalışma için zihnin rahatsızlık oranını arttırabilecek sosyoekonomik ve demografik faktörleri, madde kullanımı, vücut kitle endeksini ve sağlık geçmişini de araştırmaya katmayı düşünüyorlar. Çıkan sonuçlara göre hiç egzersiz yapmayanların depresyona yakalanma oranı, haftada sadece 1 saat egzersiz yapanlara göre %44 daha fazladır. Egzersiz Yapmanın Faydaları yazımızı inceleyerek spor yapmanın faydalarını ve her gün ortalama yürümeniz gereken adım sayısını öğrenebilirsiniz.

Egzersiz Yaparak Depresyonu Yenmek-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir