İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünyada Yenilenebilir Enerji Tüketimi 10 Yılda 3 Kat Arttı

Dünyada Yenilenebilir Enerji Tüketimi 10 Yılda 3 Kat Arttı

Cesaret İsteyen Yerden Yüksekte İşler

Dünyada Yenilenebilir Enerji Tüketimi 10 Yılda 3 Kat Arttı

Dünyada Yenilenebilir Enerji Son Durumu

Yenilenebilir enerji, 2020’de küresel azalan enerji tüketimi eğilimini engelleyen bir kategoriydi. Birincil küresel enerji tüketimindeki %4,5’lik düşüşe rağmen – İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük – küresel yenilenebilir enerji tüketimi 2020’de %9,7 arttı. Bir önceki yıla göre %12.2’lik hızından hafif bir düşüş yaşandı, ancak pandeminin toplam enerji talebini ne kadar önemli ölçüde etkilediği dikkate alındığında dikkate değer.

Son on yılda, yenilenebilir enerji tüketimi yıllık ortalama %13.4 oranında arttı. Yenilenebilir enerji, son on yılda küresel olarak çift haneli büyüyen tek enerji kategorisiydi.

Perspektif olarak, 2010 yılında dünya 9,6 exajoule yenilenebilir enerji tüketti. 2020’de bu, 31.7 exajoule’ye üç katına çıktı.

Dünyada Yenilenebilir Enerji

Yukarıdaki “Yenilenebilirler” kategorisi rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyoyakıtlar, jeotermal enerji ve biyokütleden üretilen enerjiden oluşmaktadır. Rapor ayrıca yenilenebilir enerji tüketimini sadece elektrik üretimine (yani biyoyakıtsız) ayırıyor ve bu, tüm yenilenebilir enerji tüketiminin %88’ini oluşturuyor.

İnceleme, “Hidroelektrik” i ayrı bir kategori olarak bildirmektedir. Bunun nedeni, hidroelektrikin, güneş enerjisi gibi modern yenilenebilir kaynaklardan çok daha yavaş bir oranda küresel olarak büyüyen olgun bir enerji üretim kategorisini temsil etmesidir. 2020 yılında küresel hidroelektrik tüketimi 38,2 exajoule olarak gerçekleşti ve bu hala rüzgar ve güneşi içeren kategoriden daha fazla. Bununla birlikte, hidroelektrik için 10 yıllık ortalama yıllık büyüme oranı, diğer yenilenebilir kaynaklar için %13.4 iken, sadece %2.1’dir.

Küresel olarak, hidroelektrik, 2020’de dünyanın birincil enerji tüketiminin %6,9’unu temsil ederken, modern yenilenebilir kaynaklar için bu oran %5,7’dir.

Türkiye'de Girişimcilik-Güneş enerjisi çatı

Yenilenebilir Enerji kategorisinde, tüketimin büyük kısmını rüzgar (%50,6) ve güneş (%27,2) oluşturdu. Rüzgâr tüketimi, güneş enerjisi tüketimine göre sağlıklı bir liderliği sürdürse de, güneş enerjisi tüketimi, rüzgar enerjisinin neredeyse iki katı oranında büyümeye devam ediyor ve muhtemelen bu on yılda önde gelen yenilenebilir enerji kaynağı olarak onu geride bırakacak.

Dünyada Yenilenebilir Enerji Tüketimi
En Büyük Yenilenebilir Enerji Tüketicileri

Dünyanın En Büyük Yenilenebilir Enerji Tüketicileri

Çin, 2018’de dünyanın en büyük yenilenebilir enerji tüketicisi olarak ABD’yi geride bıraktı ve liderliğini yükseltmeye devam ediyor. Çin sadece genel yenilenebilir tüketim için en üst sırada yer almakla kalmıyor, son on yılda büyüme oranı, İlk 10’un diğer tüm üyelerini büyük ölçüde aşıyor. Kümülatif olarak, İlk 10 tüketici, 2020’de dünyanın yenilenebilir enerji tüketiminin %75,9’unu oluşturuyordu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının çarpıcı büyüme hızına rağmen, genel küresel enerji tüketiminin arttığını akılda tutmak önemlidir. Küresel yenilenebilir enerji tüketimi son on yılda yaklaşık 21 exajul artmasına rağmen, toplam enerji tüketimi 51 exajul arttı. Artan fosil yakıt tüketimi, bu büyümenin çoğunu oluşturuyordu ve her fosil yakıt kategorisi, on yılda artan tüketim gösteriyor (kömürün büyümesi sıfıra yakın olmasına rağmen).

Böylece, yenilenebilir kaynaklar karbondioksit emisyonlarının büyümesinin azaltılmasına yardımcı olurken, fosil enerji tüketiminin genel büyüme oranı nedeniyle küresel karbon emisyonları arttı. Bununla birlikte, 2020’de toplam enerji tüketimindeki düşüş nedeniyle, yenilenebilir tüketim genel enerji tüketiminden daha hızlı büyüdü. Buna karşılık, küresel karbondioksit emisyonları 2020’de yüzde 6,3 oranında azaldı.

Dünyada Yenilenebilir Enerji Tüketimi 10 Yılda 3 Kat Arttı-Kaynak: oilprice.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir