Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2021 Açıklandı

Ekonomi ve Para Haber

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2021 Açıklandı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2021

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 3.049 TL olarak belirlendi.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI TUTARI: AYLIK 3.049 TL, GÜNLÜK 102 TL. BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 3.709 TL. MUTFAK ENFLASYONU AYLIK YÜZDE 4,18; ONİKİ AYLIK YÜZDE 24,56 ORANINDA ARTTI. DÖRT KİŞİLİK AİLENİN YOKSULLUK SINIRI İÇİN 3,5 ASGARİ ÜCRET GEREKİYOR. MİLYONLARCA KİŞİNİN BİTMEYEN DERDİ: HAYAT PAHALILIĞI ve GEÇİM SIKINTISI.

Gündemin temel konusu enflasyon, özellikle gıdada yüksek seyreden fiyat artışları olmaya devam ediyor. Enflasyondaki artış -yetersiz gelir nedeniyle- geçim şartlarının giderek ağırlaşmasına neden oluyor. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), yürürlükteki asgari ücretin üstündedir. Durum böyle iken, gelirlerin ve de çalışanların temel ve ortalama ücreti haline gelen asgari ücretin enflasyon oranı veya biraz üzerinde artış göstermesi, mevcut yoksulluğun süregelmesi anlamındadır.

TÜRK-İŞ tarafından 34 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan, bu alanda öncü ve diğer çalışmalara örnek olan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırması, ülkemizdeki “geçim şartlarını” ortaya koyan önemli bir çalışma olmaya devam etmektedir. Hesaplanan tutarlar ücret düzeyi olmayıp, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün çeşitli raporlarında da yer alan “insana yakışır yaşam koşulları” için yapılması gereken, diğer bir ifadeyle haneye girmesi gereken en düşük geliri ortaya koymaktadır.

TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2021 ayı sonucuna göre;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 3.049 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9.931,59 TL,
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.709,23 TL olmuştur.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Eylül 2021 Açıklandı-Kaynak: TÜRK-İŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir