Enflasyon Sepeti

ABD ve Avrupa’da Enflasyon Baskıları Hafifledikçe Hisse Senetleri Yükseliyor!

Ekonomi ve Para Haber

ABD ve Avrupa’da Enflasyon Baskıları Hafifledikçe Hisse Senetleri Yükseliyor!

ABD ve Avrupa’da Enflasyon Baskıları Hafifledikçe Hisse Senetleri Yükseliyor!

Hisse senedi piyasaları, Atlantik’in her iki yakasında da enflasyonun yavaşladığına dair işaretler üzerine Cuma günü Avrupa ve ABD‘de sağlam kazanımlar kaydetti ve merkez bankacılarının ekonomik büyüme üzerinde baskı yaratabilecek daha fazla faiz oranı artışını durduracakları yönündeki umutları yeniden alevlendirdi.

Yükselen petrol fiyatlarının genel enflasyonu yüksek tutacağı yönündeki korkular, Eylül ayında yatırımcı duyarlılığı üzerinde ağır bir baskı oluşturdu ve bu durum, büyük endekslerin aylardır görülmemiş en düşük seviyelere gerilemesine neden oldu.

Ancak Avrupa piyasaları, euro bölgesi enflasyonunun Eylül ayında yüzde 4,3‘e yavaşlayarak Ekim 2021’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 4,3’e gerilediğini gösteren verilerin ardından güçlü bir başlangıç ​​yaptı.

Cuma gününün ilerleyen saatlerinde, ABD’nin önemli enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PEC) endeksi, çekirdek enflasyonun Ağustos ayında iki yılın en yavaş oranı olan yüzde 3,9‘a düştüğünü gösterdi.

Daha değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan tedbir, enflasyonun Fed’in yüzde iki hedefine doğru gerilediğine dair umutları artırdı.

OANDA kıdemli analisti Craig Erlam, haftalardır faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı endişesinden sonra, “Bu kesinlikle Fed’in bir sonraki toplantıda duraklama kategorisine girdiğini hissettiriyor” dedi.

Arz korkuları nedeniyle haftalardır istikrarlı yükseliş kaydeden petrol fiyatlarının gevşemesi iyimser görünüme katkıda bulundu.

eToro ticaret platformunda yatırım analisti Callie Cox, “Geçen yılki enflasyon krizinden bu yana uzun bir yol kat ettik” dedi.

Ancak analistler, tahvil getirilerinin yüksek kalması ve birinci sınıf şirketlerin önümüzdeki haftalarda CEO’ların yıllık kar hedeflerinin karşılanıp karşılanmayacağını belirttiği üçüncü çeyrek kazançlarını açıklamaya başlaması nedeniyle ihtiyatlı olmanın parola olarak kalacağını söyledi.

Cox, “Yatırımcıların endişelenecek uzun bir listesi var ve çekirdek PCE hâlâ Fed’in enflasyonu ezme arayışına son vermesine yetecek kadar düşük olmayabilir” dedi.

– Teknoloji gücü –

Asya ticaretinde Hong Kong, aralarında Alibaba ve JD.com’un da bulunduğu teknoloji şirketlerindeki artış sayesinde yüzde ikiden fazla artış gösterdi.

Sidney, Singapur, Wellington, Mumbai ve Jakarta da yükselişteyken, Tokyo, Manila ve Bangkok düşüş yaşadı.

Anakara Çin piyasaları sekiz günlük ulusal tatilin başlaması nedeniyle kapalıydı.

Michael Hewson, hisse senetlerinin Eylül ayındaki genel yumuşaklığına rağmen – Dow Jones Industrials’ın bu ay için hala yüzde üç düşüşte olduğunu – “her şey mevcut olduğu için hisse senedi piyasalarının yıl boyunca hala pozitif bölgede olduğunu ve ABD piyasalarının başı çektiğini” söyledi. , CMC Markets UK’de baş piyasa analisti.

ABD’de Nasdaq 100’ün “teknoloji sektöründeki güçlü performans” sayesinde yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla arttığını belirtti.

Londra’nın gösterge endeksi de Cuma günü, resmi verilerin İngiliz ekonomisinin Covid salgını arifesinden bu yılın ikinci çeyreğine kadar beklenenden çok daha iyi performans gösterdiğini göstermesinin ardından destek kazandı.

Kaynak: afp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir