Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Mahmutpaşa Çarşısı ve Okul Alışverişi

Mahmutpaşa Çarşısı ve Okul Alışverişi yazımızda Mahmutpaşa çarşısı’nın İstanbul için önemini, Avm’lerin çarşı ve pazarlara olan zararını ve okul alışverişi yaparken ailelerin ekonomisini zorlamasını yazdık.

Mahmutpaşa Çarşısı Hakkında Bilgi

Mahmutpaşa çarşısı’nda alışveriş yapanlar çoğunlukla mutlu ayrılmaktadır. Mahmutpaşa çarşısı insanlara bereketli bir alışveriş yapmayı sağlamaktadır ve elleriniz boş çarşıdan çıkmazsınız. İstanbul’un Fatih ilçesinde alışveriş yapabileceğiniz en ucuz yerlerden biri olarak bilinmektedir. Yan yana kurulmuş yokuş şeklinde bir pazardır. En son 256 tane dükkan bu pazarda bulunmaktaydı. Eylül ayı itibariyle okulların açılmıştır ve okul ihtiyacı olan kırtasiye malzemelerini Mahmutpaşa çarşısı’ndan ucuza alabilirsiniz. Avm’lerin pahalı ürünlerini almak yerine peşin fiyatlar ile Mahmutpaşa çarşısı’ndan uygun alışveriş yapabilirsiniz. Mahmutpaşa çarşısı’ndaki tezgahlara göz gezdirdiğinizde diğer yerlerden fiyat olarak farkını anlayacaksınız. Ürünlerin kaliteleri de beklentileri karşılayacaktır.

Mahmutpaşa çarşısı’na gittiğinizde sizi zorlayacak en büyük durum çarşının dar olması ve insanların çok kalabalık olmasıdır. İstanbul’un diğer çarşı ve pazarları da bu şekildedir, fakat Mahmutpaşa çarşısı çok eski olduğu için geçmiş yıllara göre yapılmıştır. Günümüzde de insanlar çoğunlukla bu çarşıyı kullandığı için alışveriş yaparken daralabilirsiniz. İstanbul Avrupa yakasının görülmesi yerlerinden ve tarihi çarşılarından olması Mahmutpaşa çarşısı’nı vazgeçilmez kılmıştır. Bunun yanında Mahmutpaşa esnafını Avm’ler kötü bir şekilde etkilemektedir.

Mahmutpaşa Çarşısı ve Avm Rekabeti

Avm’ler Çarşı Esnafını Zorluyor

Alışveriş merkezleri pazar ve çarşıların etkisini yavaş yavaş azaltmaktadır. İstanbul’da her geçen gün artan Avm’ler diğer alışveriş yerlerini kötü etkilemektedir. İnsanlar Avm’leri tercih ettikçe İstanbul’un önemli çarşı ve pazar esnafları bu durumdan zarar etmektedir. Avm’lerden alışveriş yapan tüketiciler çarşı esnaflarının zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Dar gelirli veliler çocuklarına bu çarşılardan rahatlıkla okul eşyalarını alabilmektedir. Avm’lerin fiyatları arttırması dar gelirli aileleri bu alışverişlerin ekonomik boyutunu arttırmaktadır.Çarşıların güvenliği de Belediyeler tarafından en iyi şekilde yapılmalıdır çünkü Avm’lerde ki güvenliğe çok dikkat edilmektedir.

Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Sorunları

Okul Alışverişi

Okullar başladığı için okul alışverişi yapmak isteyenler çarşı ve pazara çıktıklarında okulun vermiş olduğu listeyi mümkünse kendisi tamamlasın. Çocuğu ile birlikte çarşıya giderse, çocuk okul ürünlerinin en şık olanını ve en pahalısını isteyecektir. Halbuki gereken neyse o alınırsa ekonomik yönden aileler zarara uğramamış olur. Diğer yöntem ise çocuklara alışveriş bilinci kazandırılıp öyle çarşıya pazara çıkılmasıdır. Ne alınacağını bilen çocuk ailesini zor durumda bırakmayarak alışveriş tamamlanır. Kırtasiye ürünleri alırken ucuz ürünler alırken malzemenin kalitesine de mutlaka bakılması gerekiyor. Özellikle uzak doğu ürünleri kanserojen maddeler ile yapılabilmektedir. Ekonomik alışveriş yapayım derken sağlığınızdan olmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir