İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun 7 İşareti

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun 7 İşareti

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğu

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun 7 İşareti

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğu

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun 7 İşareti Nelerdir ve Yapılması Gerekenler?

Stresin birçok yönden sağlığımıza zarar verebileceği bir sır değil. Zihinsel olarak, kaygı ve depresyona, iş yerinde tükenmişliğe ve sinirli ve bunalmış hissetmeye yol açabilir. Fiziksel olarak yorgunluğa, uyku sorunlarına ve iştah değişikliklerine neden olabilir.

Stres kronik hale geldiğinde ve kortizol seviyeleri (genellikle “stres hormonu” olarak anılır) çok yükseldiğinde, daha fazla sağlık sorununa yol açabilir. İşte kortizol hakkında bilmeniz gereken her şey ve sisteminizde bu hormonun çok fazla olduğuna dair işaretler.

Çok Fazla Kortizolün Olumsuz Etkileri

Kortizol, adrenal bezler tarafından üretilen ve salınan temel bir hormondur. Birçok insan kortizolü “stres hormonu” olarak ilişkilendirir, ancak aslında vücudun strese tepkisini düzenlemeye yardımcı olmak, metabolizmayı kontrol etmek, iltihabı bastırmak, kan basıncını ve kan şekerini düzenlemek ve uyku-uyanıklığı kontrol etmeye yardımcı olmak gibi birçok önemli işlevi vardır diye açıklıyor Quest Diagnostics’te Tüketici Sağlığı Tıbbi Direktörü Dr. Jeffrey Dlott.

Vücudunuz stres altındayken, adrenal bezlere kortizol ve adrenalin gibi hormonları salması için bir sinyal gönderir. Vücudun potansiyel olarak tehlikeli, zararlı veya gergin bir duruma hazırlanma şeklidir ve tehdit geçtikten sonra hormonlar genellikle normal seviyelere döner.

Yine de sürekli stres altındaysanız, bu normal seviyelere dönüş her zaman gerçekleşmeyebilir. Dr. Dlott, uzun vadede, bu vücudun birçok sistemini ve sürecini etkileyebilir ve kalp hastalığı, anksiyete, depresyon, insülin direnci ve diyabet ve obezite gibi sağlık koşulları riskini artırabilir, diye ekliyor.

Yüksek kortizol seviyelerine katkıda bulunabilecek diğer sorunlar arasında, beynin tabanında hormon salgılanmasını, adrenal bez tümörlerini veya östrojeni kontrol etmeye yardımcı olan bir organ olan hipofiz bezi ile ilgili sorunlar yer alır. Belirli steroidler veya oral kontraseptifler gibi belirli ilaçlar da yüksek kortizol seviyelerine katkıda bulunabilir, bu nedenle uygun dozaj seviyelerini belirlemek ve izlemek için doktorunuzla birlikte çalışmanız önemlidir.

Stres Nedir?

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun İşaretleri

Çok fazla kortizol ile bağlantılı olabilecek çok sayıda genel semptom vardır. Dr. Dlott bir liste sunar:

  • Ağırlık artışı (öncelikle orta kısımda)
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Yüksek kan basıncı
  • Uyku problemi
  • Baş ağrısı
  • Tükenmişlik
  • Sinirlilik

“Nadir olsa da, yüksek kortizol seviyeleri, en yaygın olarak steroid ilaçların neden olduğu ancak aynı zamanda hipofiz veya adrenal bezlerdeki bir tümörden de kaynaklanabilen Cushing sendromu olarak bilinen hormonal bir bozukluğa yol açabilir. Bazı yaygın semptomlar arasında yuvarlak ve pembe bir yüz, sırt üstü yağ artışı, aşırı yorgunluk, yüksek tansiyon veya yüksek kan şekeri seviyeleri, böbrek taşları, zayıf kemikler, ciltte incelme, [kolay] morarma ve yavaş iyileşme sayılabilir.

Daha İyi Bir Beyin Sağlığı İçin

Kortizol Düzeylerini Düşürmek İçin Yapabilecekleriniz

İlk adım bir tıp uzmanına danışmaktır.

Dr. Dlott, yüksek kortizol seviyeniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanına görünmeniz önemlidir, çünkü onlar kortizol seviyenizi ölçmek için kan testi isteyebilir. Yüksek kortizol semptomları diğer durumlar ve sağlık sorunları ile de ilişkili olabileceğinden, semptomlarınıza neyin neden olup olmadığına dair teyit almak önemlidir.

Yüksek kortizolün kaynağını öğrendikten sonra, onu tedavi etmek için adımlar atabilirsiniz.

Dr. Dlott, kortizol düzeylerini düşürme yöntemlerinin temel nedene bağlı olduğunu açıklıyor. Cushing sendromu için genellikle ilaç ve/veya ameliyat gibi tıbbi müdahalelere ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, stres düzeylerini yönetmenin yollarını bulmak, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterince uyuduğunuzdan emin olmak, genel sağlığınızın yanı sıra kortizol düzeylerinin yönetimi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bütünleştirici ve Fonksiyonel Kardiyoloji Direktörü Dr. Trent Orfanos, MD, ABIHM, uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gerekli olduğunu kabul ediyor.

“Yüksek kortizol seviyeleri uykusuzluğu teşvik edebilir, ancak zayıf uyku da uykusuzluğu teşvik edebilir. Bu döngüsel bir ilişkidir, bu yüzden günde en az sekiz saat uyumak için üzerinize düşeni yapın” diyor Dr. Orfanos. “Ayrıca, hayatınıza düzenli hareket ve egzersizi dahil edin ve kilo yönetimi için düşük karbonhidratlı bir diyet düşünün. Fazla kilonun da tıpkı uyku gibi kortizol ile döngüsel bir ilişkisi vardır. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzı ve kiloyu korumak önemlidir.

Son olarak, meditasyon, nefes egzersizleri veya sizin için işe yarayan herhangi bir şeyle stres yönetimini uygulamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Dr. Orfanos bu Heart Math egzersizini tavsiye ediyor:

  • İlk olarak, yavaş, derin nefesler alın.
  • Dikkatinizi göğsünüzün içine, kalbinizin çevresine getirin.
  • Ardından, şükran, takdir ve sevgi gibi olumlu bir duygu hissettiğiniz bir durumu, kişiyi veya şeyi hatırlayın. Bedeninizde ve zihninizde tam olarak nasıl hissettiğini gerçekten hatırlamaya çalışın. Buna karşılık, kalbiniz sağlıklı bir ritmik model oluşturacak ve stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olacaktır.

Kortizol Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunun 7 İşareti-Kaynak: parade.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir