Haber

İsrail, Yakalanan Mesajın 1965’te Casus Eli Cohen’i Düşürdüğünü Söyledi

İsrail, Yakalanan Mesajın 1965’te Casus Eli Cohen’i Düşürdüğünü Söyledi

İsrail, Yakalanan Mesajın 1965’te Casus Eli Cohen’i Düşürdüğünü Söyledi

İsrail, en ünlü casuslarından biri olan Eli Cohen hakkında onlarca yıldır süren tartışmaya Pazartesi günü son vermeye çalıştı ve onun Suriye‘de yakalanıp infaz edilmesinin profesyonellikten ziyade başarılı karşı istihbarat sayesinde olduğunu söyledi.

Mısır’dan İsrail’e göç eden bir Yahudi olan Cohen, Mossad tarafından işe alınmış ve 1961’den 1965’e kadar operasyon yaptığı Şam’a gizlice gönderilmişti.

Tutuklanmadan önce, İsrail’in 1967 Ortadoğu savaşında Suriye güçlerinin yenilmesi için hayati önem taşıdığını söylediği bilgileri aktarmayı başardı. Hikayesi, 2019 Netflix dramatizasyonuna konu oldu.

Kıyı kenti Herzliya’da Cohen’in anısına bir müzenin açılışını yapan Mossad direktörü David Barnea, yakın tarihli bir soruşturmanın casusun “yalnızca yayınları düşman tarafından dinlendiği için yakalandığı, basitçe yakalanıp izlendiği” sonucuna vardığını söyledi.

Olayın bir dökümüne göre Barnea, “Bu artık bir istihbarat gerçeği,” dedi ve Cohen’in Suriyelilere çok fazla mesaj göndererek, belki de sorumlularının baskısı altında ya da talimatlardan saparak ihbarda bulunduğuna dair teorileri reddetti. Yeni müzedeki sergiler arasında Cohen’in – yakalandığı Ocak 1965’te gönderilen – Suriye yüksek komutanlığının bir toplantısını bildiren son telgrafı var. Casusluktan hüküm giyen Cohen, o yıl Şam’da asıldı. Hala İsrail ile savaş halinde olan Suriye, Cohen’in cenazesini ülkesine geri göndermeyi reddetti.

İsrail, Yakalanan Mesajın 1965’te Casus Eli Cohen’i Düşürdüğünü Söyledi-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir