Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Binance Para Çekme İşlemleri, Rezerv Raporuyla İlgili Endişeler Tüccarları Ürkütüyor

Binance Para Çekme İşlemleri, Rezerv Raporuyla İlgili Endişeler Tüccarları Ürkütüyor

Binance, Likidite Kriziyle Karşılaşan

Binance Para Çekme İşlemleri, Rezerv Raporuyla İlgili Endişeler Tüccarları Ürkütüyor

Binance Para Çekme İşlemleri, Rezerv Raporuyla İlgili Endişeler Tüccarları Ürkütüyor

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, rezerv kanıtı raporuyla ilgili endişeler arasında Pazartesi günü bir geri çekilme dalgasına katlandı.

Blockchain istihbarat platformu Nansen‘in verilerine göre, borsaya gelen ve borsadan ayrılan varlıkların değeri arasındaki fark olan net çıkışlar son 24 saatte 902 milyon dolara ulaştı. Binance’in net çıkışı, son 24 saatte diğer tüm merkezi borsaların net çıkışını geçti ve ikinci en büyük çıkıştan neredeyse dokuz kat daha fazla.

Blockchain veri platformu Arkham Intelligence tarafından sağlanan verilere göre, çıkış, FTX’in iflas koruması için başvurmasından iki gün sonra, 13 Kasım’dan bu yana Binance için en yüksek çıkış oldu. Bununla birlikte, bir Arkham analisti olan Henry Fisher, Binance’te görünürde 64 milyar dolarlık varlık olduğu düşünüldüğünde, bir Telegram sohbetinde, çıkışın “belirgin derecede anormal görünmediğini” yazdı.

Binance hakkında bir dizi endişe verici haberin ardından ve yatırımcılar merkezi borsadaki fonları konusunda giderek daha temkinli hale geldikçe para çekme işlemleri arttı. Rakip borsa FTX’in diğer endüstri fiyaskolarının üzerine yığılan hızlı çöküşü, diğer borsaları müşterilerin varlıklarını koruduklarını kanıtlamaya sevk etti.

Binance’e karşı suç duyurusu mu?

Binance, denetim firması Mazars tarafından geçen hafta bitcoin ( BTC ) rezervlerinin fazla teminatlandırıldığını iddia eden bir rapor yayınladı. Sektör uzmanları ve son raporlar, belgenin kapsamının dar olması nedeniyle yüzeysel bir bilgi verdi ve Pazartesi günü Reuters, ABD savcılarının Binance ve Zhao da dahil olmak üzere yöneticileri hakkında olası kara para aklama suçlamalarını değerlendirdiklerini bildirdi.

Kurucu ve CEO Changpeng Zhao, takipçilerini bir tweet’te korku, belirsizlik ve şüphe yaymak için kripto argosu olan “FUD’yu görmezden gelmeye” çağırdı.

Blockchain verileri, büyük kripto piyasası yapıcıları Jump Trading ve Wintermute’un son yedi gün içinde Binance’ten büyük miktarda fon taşıyanlar arasında olduğunu gösteriyor.

Nansen analisti Andrew Thurman bir tweet’te Jump Trading’in Binance’ten en fazla para çeken şirket gibi göründüğünü yazdı. Nansen tarafından derlenen verilere göre, Jump ile ilişkili kripto cüzdanları tarafından borsadan çekilen net para miktarı, son yedi gün içinde 146 milyon dolarlık dijital varlığa ulaştı.

Jump’ın net para çekme işlemleri arasında, borsanın Paxos tarafından çıkarılan stablecoin’i Binance USD’de ( BUSD ) 102 milyon dolar; 14 milyon dolarlık Tether USDT’si ; ve 10 milyon dolarlık ether ( ETH ). Jump, Arkham’dan alınan blockchain verilerine göre birkaç saat önce Paxos’tan yaklaşık 30 milyon dolarlık Binance USD ( BUSD ) kullandı.

Bir diğer önemli kripto piyasası yapıcısı Wintermute, 8,5 milyon dolarlık paket bitcoin (wBTC) ve 5,5 milyon dolarlık Circle’ın USDC stablecoin’ini geri çekti. Yayın sırasında Jump Trading ve Wintermute, CoinDesk’in yorum taleplerine yanıt vermemişti. Wintermute, 9 Kasım’da attığı bir tweet’te, Sam Bankman-Fried’in geçen ay muhteşem bir şekilde patlayan kripto borsası FTX’te bazı fonların kaldığını kabul etti. Jump Trading, 12 Kasım’da şirketin sermayesinin iyi durumda olduğunu ancak FTX’e karşı kayıp veya sermaye riskini belirtmediğini tweetledi.

Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir