İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » IBM, Gelişmiş Yongalar Üretmek İçin Japon Rapidus ile Ortaklık Kuruyor

IBM, Gelişmiş Yongalar Üretmek İçin Japon Rapidus ile Ortaklık Kuruyor

IBM Gelişmiş Yongalar

IBM, Gelişmiş Yongalar Üretmek İçin Japon Rapidus ile Ortaklık Kuruyor

IBM, Gelişmiş Yongalar Üretmek İçin Japon Rapidus ile Ortaklık Kuruyor

IBM ve Japon hükümeti tarafından desteklenen yeni kurulmuş bir çip üreticisi olan Rapidus, Salı günü, on yılın ikinci yarısına kadar Japonya‘da dünyanın en gelişmiş çiplerini üretmeyi amaçlayan bir ortaklık duyurdu.

Anlaşma, ABD-Çin ilişkilerinin, özellikle fişler konusunda gergin kaldığı bir dönemde geldi. Washington, Pekin’in gelişmiş yarı iletken teknolojisine erişimini kısıtladı ve Japonya dahil müttefiklerinden de aynısını yapmalarını istedi. Uzun zaman önce çip üretiminde, özellikle gelişmiş yarı iletkenlerde liderliğini kaybetmiş olan Japonya, onu yakalamak ve otomobil üreticilerinin ve bilgi teknolojisi şirketlerinin ana bileşende eksiklik yaşamamasını sağlamak için acele ediyor.

Rapidus başkanı Atsuyoshi Koike Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında pilot üretimi başlatmak ve çalıştırmak için “Birkaç trilyon yen gerekecek” dedi. Paranın nereden geleceğini veya Japonya’nın neresinde dökümhane kurulacağını söylemedi.

Geçen ay Japonya sanayi ve ticaret bakanlığı, Sony Group Corp ve NEC Corp gibi teknoloji firmalarının liderliğindeki bir girişim olan Rapidus’a ilk 70 milyar yen (500 milyon $) yatırım yapacağını açıklamıştı. Kaynaklar on milyarlarca dolara mal olabilir, daha fazla yatırımın yolda olduğunu söylüyor.

International Business Machines Corp’un araştırma direktörü Dario Gil, iki şirketin IBM’in geçen yıl piyasaya sürülen 2 nanometre düğümlü yongalarını üretmek için birlikte çalışacağını söyledi. Çip endüstrisinde bir “nanometre” veya bir metrenin milyarda biri, ölçüm yerine belirli bir teknolojiyi ifade eder. Genel olarak, “nanometre” kelimesinden önce gelen sayı ne kadar küçükse, çip o kadar gelişmiş demektir. Gil, Japonya’nın bugünün en gelişmiş tesisi 40 nanometrelik bir çip ürettiğinde bu kadar ileri teknoloji üretmeye başlayıp başlayamayacağı sorulduğunda, “Sıfırdan başlıyor gibi değilsiniz” dedi.

Anlaşmalarının bir parçası olarak Rapidus bilim insanları ve mühendisleri, New York eyaletindeki Albany NanoTech Kompleksi’nde IBM Japonya ve IBM araştırmacılarıyla birlikte çalışacak.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: