İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Google’ın Destansı Hukuki Yenilgisi 200 Milyar Dolarlık Uygulama Mağazası Sektörünü Tehdit Ediyor

Google’ın Destansı Hukuki Yenilgisi 200 Milyar Dolarlık Uygulama Mağazası Sektörünü Tehdit Ediyor

Google, COVID-19 Nedeniyle Ofise Dönüş

Google‘ın Destansı Hukuki Yenilgisi 200 Milyar Dolarlık Uygulama Mağazası Sektörünü Tehdit Ediyor

Google’ın Destansı Hukuki Yenilgisi 200 Milyar Dolarlık Uygulama Mağazası Sektörünü Tehdit Ediyor

Google‘ın, Fortnite yapımcısı Epic Games Inc.’in elindeki hukuki yenilgisi, yılda yaklaşık 200 milyar dolar gelir elde eden ve milyarlarca tüketicinin mobil cihazları nasıl kullanacağını belirleyen Apple Inc. ile uygulama mağazası ikilisini sarsma tehlikesi yaratıyor.

Pazartesi günü San Francisco jürisi tarafından açıklanan kayıp, iki şirketin, normalde çok az seçeneğe sahip olan yazılım geliştiricilerinden %30’a kadar komisyon talep ettiği uygulamalardaki iş modeline bir darbe oldu.

Epic, bu uygulamaya karşı yıllarını harcadı ve federal jürinin, Alphabet Inc.’in Google biriminin tekel olarak adil olmayan bir şekilde hareket ettiği konusunda hemfikir olmasını sağladı. Davanın, halihazırda dünya çapındaki düzenleyiciler ve yasa koyucular tarafından eleştirilen uygulama mağazası kurallarının zayıflamasını hızlandırması bekleniyor.

Epic’in CEO’su Tim Sweeney kararın ardından verdiği röportajda “Domino taşları buraya düşmeye başlayacak” dedi. “Yüzde 30’un sonu yaklaşıyor”

Apple, 2021’de Epic’e karşı benzer bir davayı kazansa da bu karar tek hakim tarafından verilmişti. Jürinin oybirliğiyle Epic’in yanında yer aldığı Google davasının niteliği, gerçek tüketicilerin akıllı telefon uygulamaları dünyasına ağırlık vermelerine olanak sağladı. Dört saatten kısa süren görüşmelerde, Google’ın rekabete aykırı davranışlarda bulunduğunu, Epic’e zarar verdiğini ve yasa dışı olarak geliştiricilere kendi faturalandırma sistemini dayattığını tespit ettiler.

Savaş, 2020’de oyun geliştiricisinin gizlice kendi ödeme sistemini kurması nedeniyle Fortnite’ın Apple ve Google Play uygulama mağazalarından atılmasıyla başladı. Buradaki fikir, iki teknoloji devinin platformlarındaki uygulama içi satın almalardan ve aboneliklerden elde ettiği %30’a varan gelir payını atlamaktı. Buna karşılık Epic her iki şirkete de dava açtı.

Google ayrıca Spotify Technology SA gibi büyük geliştiricilerle daha düşük komisyonlar sunduğu yan anlaşmalar yaptığı için de eleştirilere maruz kaldı. Pazartesi günkü kararda jüri, Google’ın Android uygulama geliştiricilerinin mağazasında satılan yazılımlar için kendi faturalandırma sistemini kullanmasını talep etmemesi ve belirli geliştiricilere özel sözleşmeler sunmaması gerektiğine karar verdi.

Ortaklardan Paul Swanson, “Bunun hemen ardından, pazarda, büyük teknoloji şirketlerinin yasal maruziyetten kurtulmak için daha fazla erişim, daha iyi şartlar, geliştiriciler için daha fazla seçenek gibi düzenlemeler yapmak zorunda kalacağı bir değişim göreceğiz” dedi. Holland & Hart’ta teknoloji ve antitröst hukuku alanında uzman.

Bu durum aynı zamanda birçok tüketicinin, büyük teknoloji şirketlerinin çok fazla güç kazandığı yönündeki hissiyatın da altını çiziyor. Google ayrıca bu sonbaharda bir Adalet Bakanlığı yargıcının arama gücü nedeniyle incelemesine maruz kaldı, ancak bu davanın sonucu aylarca net olmayacak.

Epic’ten Sweeney, Google’ın operasyonlarında değişiklik yapmaya başlaması ve kamuoyu baskısının artmasıyla birlikte uygulama mağazası emsalinin de harekete geçmek zorunda kalacağını öngördü. “Aynı şey Apple için de olmaya başlayacak” dedi.

Sweeney, bunun sonuçta tüketicilere yardımcı olacağını söyledi. “Ekonomi gerçektir” dedi. “Bir ekosistemden %30’luk vergiyi kaldırdığınızda tüketici fiyatları iyileşecektir. Yoksa kalite artacak, çeşit artacak.”

Dava sırasında Epic, Google’ın aralarında Activision Blizzard Inc. ve Nintendo Co.’nun da bulunduğu önde gelen oyun geliştiricileriyle daha düşük ücretler karşılığında vardığı anlaşmaları vurguladı. Sweeney, her geliştiricinin artık bu anlaşmalardan birini talep etmesi gerektiğini söyledi.

Hem Apple hem de Google için tehlikede olan bir servet var

Araştırma firması Sensor Tower’a göre uygulama içi harcamaların gelecek yıl 182 milyar dolara, 2025’te ise 207 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Zaten Avrupa Birliği’ndeki Dijital Piyasalar Yasası değişiklikleri teşvik edecek. Apple’ın ilk kez bölgede üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve faturalandırma sistemlerine izin vermesi gerekecek.

Bu yasanın gelecek yıl yürürlüğe girmesinden önce bile iki şirket ayarlamalar yapıyor. Apple artık bulut depolama, video izleme ve kitap okuma yazılımları gibi sözde okuyucu uygulamalarının, kullanıcıların ödeme yapmasına izin vermek için dış web sitelerine bağlanmasına izin veriyor. Bu, Apple’ın gelir kesintisini atlıyor.

Hem Apple hem de Google, abonelik uygulamalarından komisyon almak için politikalarını da değiştirdi. Ve Apple, Hollanda’daki flört uygulamalarının faturalandırma sistemini atlamasına izin vermek zorunda kaldı.

Ancak Epic’in Google’a karşı kazandığı galibiyet, şirketlerin kendi ülkelerine büyük değişiklikler getirme potansiyeline sahip. Stanford Hukuk profesörü Mark Lemley’e göre bu, internet yazılımlarının uygulama mağazalarının kapalı ekosistemleri yerine daha açık bir ortama taşınmasını da içeriyor.

Lemley, “Son yirmi yılda açık internetten duvarlarla çevrili bahçelere doğru derin bir geçiş yaşandı” dedi. “İnternet pazarını bu kadar yoğun tutan şeylerden biri de bu. Bu karar bahçe duvarında büyük bir delik açtı.”

Her ne kadar Apple, 2021’de bu karar alındığında Epic’e karşı yapılan 10 değerlendirmeden dokuzunu kazanmış olsa da, bir konu hala havada:

Apple’ın tüm üçüncü taraf geliştiricilerin, Apple’ın ücretlerini atlayarak müşterileri alışverişler için ödeme yapmaları için web sitelerine yönlendirmesine izin verip vermemesi. Artık iPhone üreticisinin bu kaderden kaçınması daha zor olabilir.

Karara itiraz etmeyi planlayan Google, “Android iş modelini savunmaya devam edeceğini ve kullanıcılarımıza, iş ortaklarımıza ve daha geniş Android ekosistemine derinden bağlı kalacağını” söyledi. Apple yorum talebine yanıt vermedi.

Apple, Amazon.com Inc. gibi bazı video akışı ortaklarına indirimli fiyatlar sunmasına rağmen geliştiricilerle herhangi bir yan anlaşması olmadığını söyledi. Duruşma sırasında Epic’in avukatları, Google’ın konuyla ilgili bazı dahili kayıtları da gerektiği gibi saklamadığını söyledi.

Dijital içerik şirketlerine yönelik bir ticaret birliği olan Digital Content Next’in CEO’su Jason Kint, “Google’daki tekel bulgusunun Apple için de geçerli olduğuna dair pek bir tartışma olduğunu düşünmüyorum” dedi. “İncelenecek ayrım, Apple’ın bunu kötüye kullanıp kullanmadığıdır.”

Google’ın Destansı Hukuki Yenilgisi 200 Milyar Dolarlık Uygulama Mağazası Sektörünü Tehdit Ediyor-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir