İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Qualcomm, Apple’ın Vision Pro’suyla Rekabet Edecek Karma Gerçeklik Çipini Tanıttı

Qualcomm, Apple’ın Vision Pro’suyla Rekabet Edecek Karma Gerçeklik Çipini Tanıttı

Qualcomm, Apple'ın Vision Pro'suyla

Qualcomm, Apple’ın Vision Pro’suyla Rekabet Edecek Karma Gerçeklik Çipini Tanıttı

Qualcomm, Apple’ın Vision Pro’suyla Rekabet Edecek Karma Gerçeklik Çipini Tanıttı

En büyük cep telefonu işlemcisi üreticisi Qualcomm Inc., sanal ve karma gerçeklik kulaklıkları için tasarlanan ve Apple Inc.’in yakında çıkacak Vision Pro‘su ile rekabet edecek Snapdragon XR2+ çipini duyurdu.

San Diego merkezli çip üreticisi, 12 veya daha fazla yüksek çözünürlüklü kamerayı çalıştırabilen yeni bileşenin, Samsung Electronics Co. ve Alphabet Inc.’in Google’ı tarafından geliştirilmekte olan ürünlerde kullanılacağını söyledi.

Kullanıcının fiziksel dünya görüşüne bilgi yansıtan cihazlara yönelik pazar, geçen yıl Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı satacağını duyurmasıyla hareketlendi. Qualcomm’un çipleri, pek çok şirketin tüketicileri henüz popülerlik kazanmamış olan bu kategoriye çekme girişimlerinin merkezinde yer alıyor.

Artırılmış gerçeklik, kişinin dünya görüşünün üstüne grafikleri ve yazılı içeriği dayatır. Sanal gerçeklik, tüketiciyi kapalı bir dijital dünyaya yerleştirir. Apple’ın gelecek Vision Pro ve Meta Platforms Inc.’in en yeni Quest 3 kulaklığı teknolojileri bir araya getiriyor. Qualcomm’un XR çipinin önceki versiyonları, Microsoft Inc. ve Meta’nın cihazlarında yer alıyordu.

Qualcomm’un üst düzey ürün yönetimi direktörü Said Bakadir’e göre, XR2+ içeren kulaklıklar, her lenste 4K çözünürlüklü görüntüler yansıtmak için önceki modellere göre %20 daha iyi işlemciler ve grafik bileşenleri kullanacak.

Kalitedeki bu iyileşmenin, metin okurken göz yorgunluğunu azaltacağını, hareket bulantısı potansiyelini azaltacağını ve cihaz üreticilerinin yeni özellikler uygulamasına olanak tanıyacağını söyledi. Çipin daha fazla kamerayı idare edebilme yeteneği, kullanıcıyı gerçek dünyaya yönlendirmek ve nesneleri tanımak için gereken derinlik algısına ve göz takibine yardımcı olacak.

Bakadir, “Birçok insan daha fazla şey yapmak için daha fazla meyve suyu istiyor” dedi. “İnsanlar platformu daha da yükseğe taşımak istiyor.”

Qualcomm, Google ve Samsung’un yanı sıra bir dizi ortakla da çalışıyor ve müşterilerden gelecek duyuruların, bu yılın başlarında satışa sunulacak ürünlerle gelecek haftaki CES fuarında gelebileceğini söyledi.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir