Hassas Cilt Sendromu Tedavisi

Hassas Cilt Sendromu

Sağlık

Hassas Cilt Sendromu yazımızda hassas cilt sendromunun ne olduğu, ne tür bir rahatsızlık olduğu, tanısının nasıl koyulduğu, nedeni ve kozmetik ürünlerinin doğru kullanımını yazdık.

Hassas Cilt Sendromu Nedir?

Cildi çok hassas olanların yaşadığı durumdur. Cildi çabuk kuruyanlar ve kaşınanlar v.s bu kategoriye girmektedir. Hastanın tenine değen herhangi bir madde ya da çevresel faktörler nedeniyle duyumsadığı bazı hassas şeylerdir. Görünürde bir şey yoktur. Doktor muayene ettiği zaman kişide herhangi bir şey bulamamaktadır. Hassas cilt sendromu subjektif bir sendromdur. Hassas cilt sendromuna çok sık rastlanmaktadır. Egzamanın çok çok hafif bir formu gibi düşünülebilir. Hassas cilt sendromunda görsel yoktur, sadece duyumsal his vardır.

Cilt Sarkmalarını Önlemek İçin

Hassas Cilt Sendromu Tanısı

Tanısını koymak için subjektif sorular sorularak gidilmektedir. Hastaya sorular sorularak tanısı koyulmaktadır. Hastada yanma, kaşınma, gerinme, kuruduğunu hissetme gibi hisler bulunmaktadır. Fakat görünürde bunların hiç biri kişide yoktur. Bu durum çok yüksek oranda kişinin hassas cilt sendromu olduğunu göstermektedir.

cilt-bakimi1

Hassas Cilt Sendromunun Nedeni

Cilt sendromu olan kişilerde yapılan testlerde beyin dalgalarında yaşanan değişim nedeniyle hastalığın psikolojik olmadığı belirlenmiştir. Kişinin yapısına normalde 1 oranda hissedilen şeyler bu tür kişilerde 2 oranında hissedilebilmektedir. Cilde uygulanan kozmetik ürünler hassas cilt sendromunun ana nedenleri arasındadır. Kadınlar arasında yapılan araştırmada, sorulan sorulara kadınların %50’sinin kendisinde hassas cilt olduğunu belirtmektedir. Erkeklerde bu oran %40 civarındadır. Erkeklerin kozmetik ürünleri daha fazla kullanmaya başlamasıyla birlikte bu oran giderek artmaktadır.

Kozmetik kullanımının yanı sıra yanlış kozmetik ürünleri kullanımı nedeniyle de çok fazla kişi bu sendromu yaşamaktadır. Raflarda binlerce kozmetik ürünü olması ve gelişi güzel bu ürünlerin ciltlerde kullanılması bu durumu oluşturmaktadır. Yanlış veya cilde uygun olmayan ürünlerin kullanıma bağlı olarak cilt derisini zamanla bozabilmektedir. Koruyucu bariyer bozulduktan sonra deriye sürülen her şey otomatik daha aşağıya iner. Böylece ciltte farklı reaksiyonlara neden olur. Cildin nemlendirilmesi önerilmektedir. Markalı kozmetik ürünleri tercih edilmelidir. Nemlendirici kullanımında mümkünse doktor tavsiyesi alınmalıdır. Nemlendiricileri, cilt hafif nemli iken kullanmak daha etkili olacaktır.

Hassas Cilt Sendromunun Tedavisi

Hassas cilt sendromunda altta yatan bir hastalık var ise bu tedavi edilir. Uygun bir nemlendirici önerilmektedir. Bu çözüm sorunların büyük bir kısmını çözmektedir. Kozmetikleri kullanırken az içerikli olanları kullanmak ve bilinen markaların ürünlerini kullanmak gerekir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Doğan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir