İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri Üreten Firmaları

Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri Üreten Firmaları

Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri üreten Danone

Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri Üreten Firmaları yazımızda brandirectory.com sitesinin yayınlamış olduğu verilere göre, dünyanın en büyük süt ürünleri üreten 10 firmasını yazdık.

Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri Üreten Firmaları 2019

2019 Sırası-Firma İsmi-Ülke-2019 Değeri

1- Danone Fransa $8,148M AA+

Danone, taze sütlü ürünleri ve içecekleri ile tanınan Fransa merkezli çok uluslu bir şirket.

2- Yili Çin $7,659M AAA-

Yili Group, Çin’in pazar lideri süt ürünleri üreticisidir ve Şanghay Menkul Kıymetler Borsasında “A Pay” şirketi olarak listelenmiştir.

3- Mengniu Çin $4,994M AA+

Çin Mengniu Dairy Company Limited, Çin Halk Cumhuriyeti’nde süt ürünleri ve dondurma üretim ve dağıtım şirketidir. Şirket İç Moğolistan merkezli ve Mengniu markası altında süt ürünleri üretiyor.

4- Arla Danimarka $3,423M A+

Arla Foods, Viby, Danimarka merkezli İsveç-Danimarka şirketidir. İskandinavya’daki en büyük süt ürünleri üreticisi olan uluslararası bir tarım kooperatifidir. Arla Foods, İsveçli süt kooperatifi Arla ve Danimarkalı süt şirketi MD Foods arasında 17 Nisan 2000 tarihinde bir birleşme sonucu oluşmuştur.

5- Amul Hindistan $2,487M AAA-

Anand Milk Union Limited veya Amul, Hindistan’da Gujarat eyaletinde bulunan Anand’da bulunan bir kooperatif süt şirketidir. 1948 yılında kurulan, bugün Gujarat’taki 3,6 milyon süt üreticisinin ortak olduğu Gujarat Kooperatif Süt Pazarlama Federasyonu Ltd.

6- Yakult Japonya $2,206M AA

Yakult, bakteri suşu Lactobacillus paracasei Shirota ile fermente edilmiş bir probiyotik süt içeceğidir. İlk olarak 1930’larda Japon bilim adamı Minoru Shirota tarafından icat edildi ve Yakult Honsha tarafından satılmaktadır. Yakult 65 mL’lik şişelerde satılmaktadır.

7- Almarai Suudi Arabistan $2,184M AA+

Almarai, Tadawul borsasında işlem gören Suudi merkezli bir şirkettir. Yiyecek ve içecek üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmıştır. Şirketin ana ofisleri Suudi Arabistan, Riyad’da bulunmaktadır.

8- Dairyland Kanada $2,175M A+

Dairyland, Burnaby, British Columbia’da faaliyet gösteren bir süt işletmesidir ve şu anda Saputo Dairy Foods Canada’ya aittir. Ürünleri Kanada genelinde satılmaktadır.

9- Yoplait Amerika $2,161M AA+

Yoplait, ABD merkezli gıda şirketleri General Mills ve Fransız süt kooperatifi Sodiaal’ın ortaklaşa sahip olduğu en büyük franchise yoğurt markasıdır.

10- Parmalat $1,976M A+

Parmalat S.p.A., İtalya merkezli bir gıda şirketidir. Şirket, 1961 yılında Calisto Tanzi tarafından kurulmuş olup 2003 yılında iflas etmesinin ardından 2011 yılında Fransa merkezli Lactalis tarafından satın alındı. Şirketin merkezi Collecchio’da yer almaktadır.

Kaynak: Vikipedi’den yardım alınmıştır.

“Dünyanın En Büyük Süt Ürünleri Üreten Firmaları” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir