Dolar Para

Dolar, Odaklanılan ABD Enflasyon Verileriyle Geçen Haftaki Kazanımlarını Koruyor

Ekonomi ve Para

Dolar, Odaklanılan ABD Enflasyon Verileriyle Geçen Haftaki Kazanımlarını Koruyor

Dolar, Odaklanılan ABD Enflasyon Verileriyle Geçen Haftaki Kazanımlarını Koruyor

Dolar, diğer majör para birimleri karşısında Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdikten sonra Pazartesi günü geçen haftaki kazanımlarının çoğunu korudu ve 2023 sonlarında görülen düşüşlere son verdi.

Geçen haftaki %0,9’luk düşüşün son yükselişini aniden sona erdirmesinin ardından yaralanan euro, 1,0945 dolarda pek değişmedi. Yen, yılın başında dolar başına 140,8’den keskin bir şekilde zayıflayarak dolar başına 144,6’da sabit kaldı.

Böylece diğer altı para birimine karşı performansını takip eden dolar endeksi 102,45 seviyesinde kaldı. Endeks geçen yılın sonlarında yaşadığı kayıplardan toparlanarak geçen hafta %1 artışla altı ayın en yüksek seviyesini gördü.

Bu kayıplar, verilerin dünya çapında enflasyonda keskin bir yavaşlama gösterdiğini göstermesi, merkez bankasının, özellikle de Federal Rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin beklentileri artırması ve hisse senetlerinde bir yükselişe yol açmasıyla geldi; bu eğilim, 2024’ün başında sona erdi.

“Herkes temelde (geçen) yıl Fed’in politikasını agresif bir şekilde gevşetmesi, dünyanın geri kalanındaki büyüme koşullarının toparlanması için ayrıldı (herkesin iyi olduğunu düşünerek, sadece hisse senedi satın alın). Biraz gerçeklik kontrolü yaptık, ” dedi Monex Avrupa FX analizi başkanı Simon Harvey.

“Dolardaki yükseliş ivmesi bu gevşemeyle başladı ve daha sonra ABD faiz oranları daha şahin hale geldikçe bu ivme devam etti – bir şeyler vermek zorundaydı, ya piyasalar Fed’in gevşemesini geri çekmek zorunda kaldı ya da varlık fiyatlarında durgunluk riskini artırdı “

Piyasalar şu anda Federal Reserve’ün Mart ayında faiz indirimi ihtimalini kabaca %60 olarak fiyatlıyor. Bu oran Aralık ayının sonunda yaklaşık %90’dı.

Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyonu okuması, Cuma günkü verilerin ABD’li işverenlerin Aralık ayında beklenenden daha fazla işçi çalıştırdığını ve ücretleri sağlam bir hızla yükselterek işgücü piyasasının hâlâ dirençli olduğuna işaret ettiğini göstermesinin ardından bu görüşleri yeniden değiştirebilir.

Ancak aynı gün yapılan başka bir anket, ABD hizmet sektörünün geçen ay önemli ölçüde yavaşladığını, istihdamın yaklaşık 3,5 yılın en düşük seviyesine indiğini ve dünyanın en büyük ekonomisine dair karışık bir tablo çizdiğini gösterdi.

Öte yandan sterlin hafif bir düşüşle 1,2711 dolara gerilerken, geçen hafta son yükselişlerinin ardından değer kaybeden İsviçre frangı, gün içinde dolar başına 0,8514 seviyesinde hafifçe yumuşadı.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir