Çiftlik Bank Mağdurları Ne Yapabilir?

Çiftlik Bank Mağdurları Ne Yapabilir? yazımızda mağdurların kalan mallar üzerinden hak talebinde bulunmasını, Çiftlik Bank’a kayyum atanmasını, Çiftlik Bank Ceo’su Mehmet Aydın’ın neden Uruguay’a kaçtığını yazdık.

Çiftlik Bank Mağdurları Kalan Mallar İçin Hak Talebinde Bulunabilir

Çiftlik Bank’ın sahibi olan Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçması sonucu 77 bin 843 kişiyi mağdur ettiği belirlenmiştir. Binlerce insanın dolandırıldığı bu durum karşısında insanlar hukuk mücadelesine başlamış durumdadır. Ceza Mahkemesi Kanunu 28.maddesinde el koyma tedbiri bulunmaktadır. Savcılık tarafından başlatılan kararda Mehmet Aydın’ın şirketine, tesisine, mevcut olan hayvanlarına, kaçıramadığı mal varlıklarına bir şekilde el konulmuştur. Bu mallardan küçük de olsa mağdurların, mağduriyetleri giderilebilecektir. Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın asıl parayı Uruguay’a kaçırdığı için kalan mallardan mağdurlar faydalanabilecektir. Devletin birey olarak banka veya güven ilişkisine dayanan bir kurumsal tüzel kişilik olmadığı için, devletin bir tazminat yükümlülüğü söz konusu değildir. Kişiler mahkemeye başvurarak haklarını isteyebilirler.

Çiftlik Bank Mağdurları

Çiftlik Bank’a Kayyum Atanabilir mi?

Çiftlik Bank’a kayyum atanabilir. Ceza Mahkemesi Kanunu 133.maddesine göre katalog suç ve kuvvetli suç şüphesi olduğundan şirket yönetimi için kayyum atanabilmektedir. Başsavcının bu yönde bir girişimi de bulunmaktadır. Mağduriyetin azaltılması için kayyuma gidileceği düşünülmektedir.

Çiftlik Bank Mağdurları

Mehmet Aydın Neden Uruguay’a Kaçtı?

Ülkemizin Uruguay ile suçluluların iadesiyle ilgili bir ikili anlaşması bulunmamaktadır. Adli yardımlaşmaya ilişkinde anlaşmamız yoktur. Aynı zamanda Türkiye-Uruguay arasında büyük elçiliğimiz yoktur. Türkiye diplomatik ilişkilerini Arjantin üzerinden Uruguay’a yapabilmektedir. Bu nedenle de Mehmet Aydın bilinçli, kurgulanmış, iyi bir şekilde planlanmış bir şekilde Uruguay’a gitmiş ve vatandaşlık elde etmiştir. Mehmet Aydın’ın iadesi hukuken ve fiilen çok zor görünmektedir.

İnsanların kanmasın da en büyük neden ise binlerce insanın para yatırması nedeniyle kendilerini güvenli hissetmeleri olmuştur. Herhangi olumsuz bir şey olsaydı bu kadar insan para yatırmazdı düşüncesi onları gafil avlamıştır. Sürü psikolojisinin çok büyük etkisi vardır. Kolay para hastalığı bu durumda insanların gözünü de boyamıştır. Bu tür durumlar her dönem yaşanmıştır ve insanların daha dikkatli olması gerekir.

Çiftlik Bank Mağdurları Ne Yapabilir?-Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir’in videosundan yararlanılmıştır.

Yorum yapın