İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple Vision Pro: Kulaklık Gerçekten Ne Kadar Devrim Niteliğinde?

Apple Vision Pro: Kulaklık Gerçekten Ne Kadar Devrim Niteliğinde?

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro: Kulaklık Gerçekten Ne Kadar Devrim Niteliğinde?

Apple Vision Pro: Kulaklık Gerçekten Ne Kadar Devrim Niteliğinde?

Apple bu hafta merakla beklenen karma gerçeklik kulaklığını “3.499 dolardan başlayan fiyatlarla” Apple Vision Pro‘yu piyasaya sürdü. Aylar, hatta yıllar süren VR şüpheciliğine rağmen, Vision Pro’nun ilk incelemeleri yıldız niteliğinde ve AR ve VR alanına (genellikle birlikte XR olarak anılır) uykuda olan ilgiyi canlandırıyor.

Yani bu bir teknoloji harikası ama devrim niteliğinde mi?

Yahoo Finance altı uzmana ne düşündüklerini sordu. Bazıları Vision Pro’nun ortaya çıkışını gerçek bir dönüm noktası olarak selamlarken, diğerleri daha ihtiyatlı davrandı.

Oyun geliştiricisi ForeVR’nin CEO’su ve kurucu ortağı Marcus Segal, “Vision Pro, uzamsal bilgi işlem ve işin geleceği için devrim niteliğinde bir anı işaret ediyor” dedi. “Bu cihazlar ortalama tüketici tarafından erişilebilir hale geldikçe, nasıl çalıştığımızı ve oynadığımızı göreceğiz… Apple’ın pazara girmesi kesinlikle XR’yi ana akım haline getiriyor.”

Diğerleri temkinli bir iyimserlik ifade etti.

IDC Araştırma Direktörü Ramon Llamas, Vision Pro’nun gerçekten devrim niteliğinde olan bölümlerinin kesinlikle olduğunu söyledi. Ancak, Vision Pro’nun başka kaç tane Apple ürünü ve uygulamasından yararlandığını hatırlamanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Diğer cihazlardan (iPhone, iPad ve hatta Watch), yazılımlardan (diğerlerinin yanı sıra Swift ve Safari) ve hizmetlerden (Apple TV, Arcade ve güvenlik) büyük ölçüde ödünç alıyor, özellikle devrim niteliğinde olmasa da bunların tek bir cihazda oldukça iyi bir şekilde bir araya gelmesi gibi” dedi. “Büyümesi ve gelişmesi için biraz zaman tanıyalım, aynı zamanda 2D bir dünyaya bu kadar alıştığımız için tüketicilerin kafalarını ve gözlerini etrafa çevirmeleri için. Apple’ın uzamsal hesaplamayı başka nereye götürebileceğini ve insanların onlara katılmaya ne kadar istekli olduğunu görelim.”

Bununla birlikte, Journey’nin baş fütürist ve baş metaverse sorumlusu Cathy Hackl, Vision Pro’nun bir prototip olarak açıkça önemli olduğunu – Apple ve bir bütün olarak XR endüstrisi için yeni bir başlangıç ​​olduğunu söyledi.

“Bu, şimdiye kadar yaratılmış en ileri teknoloji ürünü” dedi. “Bu bir süper bilgisayar. Bu cihaz, Apple’ın üzerinde çalışmaya devam edeceği gelecekteki bir AR cihazı için bir basamak taşı. Cihazın tarama ve hacimsel uygulamalarının yanı sıra uzamsal video ve görüntüler, eğlence ve iletişimi bir sonraki seviyeye taşıyacak.”

‘Devrimci’ Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

Apple’ın cihazına kulaklık yerine “uzaysal bilgisayar” adını vermesi de şirketin ürünün ulaşmasını umduğu yüksekliklerin önemli bir göstergesi.

Hackl, “Mekansal bilgi işlem, yalnızca teknolojiyle yeni bir şekilde arayüz oluşturmak için giydiğiniz giyilebilir ürünlerle ilgili değil, aynı zamanda kendi gözlerimizle gördüğümüz dünyayı yeni bir şekilde deneyimleyebileceğiniz bir şey haline getirmekle ilgili” dedi.

Sanal gerçeklik uygulaması TRIPP’in CEO’su ve kurucusu Nanea Reeves, gerçeklerden kaçma ile vizyon, oyun oynama ve bilgi işlem arasındaki bu ayrımın, Vision Pro’nun ne kadar büyük bir dalga yaratabileceğini anlamak söz konusu olduğunda hayati önem taşıdığını söyledi: “Vision Pro’ya yapılan vurgu, Sadece bir oyun platformu olan XR’deki anlatıyı değiştirmek için yeni bir bilgi işlem platformu inanılmaz derecede önemli.”

Elbette, VR’nin şu ana kadar ilerlemekte zorlanmasının bir nedeni var: Teknoloji birçok durumda etkileyici olsa da, kullanımı o kadar kolay olmadı. Ancak, “kullanımı kolay”, Apple’ın arama kartıdır. Ne de olsa Apple, akıllı telefonlar ve klavyeleri hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi.

Cornell teknoloji öğretim görevlisi ve XR işbirlikçi direktörü Harald Haraldsson, “Apple’ın bu zorlukları ne kadar iyi çözdüğü, ilk kez kullanan bir kullanıcı için genel kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkileyecektir” dedi. “Fakat cep telefonlarındaki fiziksel tuşların iPhone’un dokunmatik arayüzünden önce metin girişi için bir gereklilik olarak görülmesi gibi, Apple’ın etkileşim tasarımı paradigmasını bir kez daha dürtmeyi başarması bizi şaşırtmamalı.”

Peki, Vision Pro “Devrimci” mi?

Doğru soru bu olmayabilir. Sonuçta, bir şeyin devrimci olması ne anlama geliyor? Kelimenin tam anlamıyla yeni bir şey mi? Yoksa yeni olmasa bile devrim niteliğinde bir şeyin faaliyet gösterdiği ortamı değiştirdiği fikri mi?

SignalFire girişim ortağı Josh Constine, “Bu icatla ilgili değil, uygulamayla ilgili” dedi. “Bu, zaten yapılmış olanı yapmakla ilgili, ancak yeni kapılar açacak kadar iyi yapmakla ilgili. Temel teknolojinin, benimsenmeyi kolaylaştıracak şekilde mevcut diğer teknolojilerden çok daha iyi olması umut ediliyor. Vision Pro, kitlesel tüketici tarafından benimseniyor. Bunu daha çok, onu kullanan kişi ve kuruluşlar tarafından sevilen ve yeni kullanım durumları ve uygulamalar yaratan iPad Pro gibi düşünüyorum. “

“Vision Pro’nun başarısının ölçüsü, kaç tane unicorn girişimi başlattığıdır, kaç satışı olduğu değil.”

Apple Vision Pro: Kulaklık Gerçekten Ne Kadar Devrim Niteliğinde?-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir