Apple Hisse Senedi 240 Dolara Yükselebilir!

Apple Hisse Senedi 240 Dolara Yükselebilir!

Apple Hisse Senedi 240 Dolara Yükselebilir!

  • Wedbush Securities analisti Dan Ives, en yeni iPhone‘un hisse senedi için önemli bir katalizör olacağına bahse giriyor.
  • iPhone 15 Pro Max’e olan talebin, piyasaya sürüldüğü sırada iPhone 14 Pro Max’e olan talepten daha fazla olduğuna dair bazı erken göstergeler var.
  • iPhone hâlâ şirketin gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Bu analist, iPhone üreticisinin hisselerinin büyük ölçüde düşük değerde olduğunu düşünüyor.

Geçen hafta Apple’ın iPhone lansman etkinliğinin ardından Wall Street analistleri, yeni ürünler ve bunların teknoloji devinin işine yardımcı olma potansiyelleri hakkında bazı içgörülü düşüncelerini paylaştılar. Genel olarak analistler, Apple’ın son ürün duyurularını izledikten sonra oldukça iyimser görünüyorlar. Hatta birçok analist hisse senedi için 12 aylık fiyat hedeflerini bile yükseltti.

En iyimser analistler arasında Wedbush Securities’ten bir analist vardı. Firmanın özsermaye araştırmalarından sorumlu genel müdürü Dan Ives, hisse senedinin önümüzdeki 12 ay içinde mevcut seviyesinden yaklaşık %38 oranında yükselebileceğini düşündüğünü söyledi. Ives’in hisse senedinden beklediği kayda değer yükseliş göz önüne alındığında, bu mantığın sağlam olup olmadığını görmek için yükselişinin ardındaki mantığa bir göz atmaya değer.

240 dolara giden yol

Ives hisse senedi için hedefini daha önce 230 dolardan 240 dolara yükseltti. Yüksek hedefini ve hisse senedindeki “daha iyi performans” notunu açıklamak için, iPhone tedarik zinciri kontrollerinin iPhone için sağlıklı bir tedarik zincirine işaret ettiğini söyledi. Bu elbette güçlü satış seviyelerini destekleyecektir. Buna ek olarak, cep telefonu operatörü promosyonlarının agresif olacağını ve “tatil sezonundaki yükseltmeler için önemli bir katalizör” görevi göreceğini düşünüyor. Son olarak analist, teknoloji şirketinin “inanılmaz bir ivmeye” sahip olduğunu düşündüğü Çin’e dikkat çekti.

Analist daha önce en son iPhone Pro modelinin satış açısından “mini bir süper döngü” yaratmasını beklediğini söylemişti. Etkinlikten sonraki notuna göre lansman Ives’i hayal kırıklığına uğratmadı.

Apple, 12 Eylül’deki etkinliğinde iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, Apple Watch Series 9, Apple Watch Ultra 2 ve yükseltilmiş ikinci nesil AirPods Pro’yu tanıttı. Müşteriler bu ürünleri 22 Eylül Cuma gibi erken bir tarihte alabilecekler. Ives, Apple’ın yeni titanyum tasarımı, A17 Pro çipi ve tek işlevli anahtarın yerini alan yeni bir işlem düğmesini içeren yeni iPhone Pro’dan özellikle memnun görünüyor, Sessiz mod ve daha fazlası için.

İlginç bir şekilde, daha yeni bir analist notu, Ives’in bu yıl güçlü iPhone 15 talebine ilişkin öngörüsünü doğruluyor. Credit Suisse’den Shannon Cross, yeni iPhone 15 Pro Max siparişleri için tahmini teslim tarihlerinin, geçen yıl yeni iPhone modellerinin piyasaya sürülmesinden sonra zaten önemli ölçüde daha uzun olduğuna dikkat çekti. Cross, özellikle, daha uzun teslimat sürelerinin, bu yılki iPhone 15 Pro Max’e olan talebin, geçen yılki iPhone 14 Pro Max’e göre daha yüksek olduğu anlamına geldiğini öne sürüyor. Hisse senedi için 220 dolarlık bir fiyat hedefi olan analist, operatörlerin ve üç yıllık iPhone’lara sahip çok sayıda müşterinin agresif indirimlerinin, yeni cihaza olan talebin artmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

iPhone neden Apple için iğneyi hareket ettirebiliyor?

Ives’in iPhone’a yönelik iyimserliğinin yerinde olup olmadığını henüz bilmenin bir yolu olmasa da, bir şey açık: iPhone iyi bir performans sergilerse, bu muhtemelen Apple hissedarları için iyi bir haber olacak. Neden? Apple’ın iPhone’u şirketin açık ara en büyük segmenti olmaya devam ediyor. Cupertino merkezli şirketin 2022 mali yılındaki 394 milyar dolarlık gelirinin 205 milyar dolarından fazlası iPhone satışlarından geldi. Dahası Apple, iPhone işinin en karlı donanım segmenti olduğunu, dolayısıyla kâr üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtti.

iPhone 15’in iPhone 14’ten daha iyi bir başlangıç ​​yapıp yapmadığından emin olmak için Apple’ın dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayana kadar beklememiz gerekecek olsa da, Ives’in tedarik zinciri kanal kontrolleri iPhone Pro Max teslimat tahminleriyle birleşiyor Kasım ayına doğru ilerliyor olmamız bazı ipuçları veriyor; iPhone 15 ve 15 Pro serisi muhtemelen çok popüler olacak.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Apple Hisse Senedi 240 Dolara Yükselebilir!-Kaynak: fool

Yorum yapın