Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Tüm Kripto Paralardan Daha Potansiyelli 3 Yapay Zeka Hisse Senedi!

Tüm Kripto Paralardan Daha Potansiyelli 3 Yapay Zeka Hisse Senedi!

Tüm Kripto Paralardan Daha Potansiyelli 3 Yapay Zeka Hisse Senedi!

ANAHTAR NOKTALAR

  • AMD‘nin Bitcoin’in fiyat artışından daha iyi performans gösteren bir geçmişi var.
  • Bu arada Amazon, yapay zekanın iki önemli alanında büyüyen bir konuma sahip.
  • Apple‘ın tüketici teknolojisindeki hakimiyeti milyonlarca kullanıcıyı yapay zeka tekliflerine getirebilir.

Teknoloji zaten kripto pazarından daha fazla potansiyele sahip ve bu şirketler öncülük ediyor.

Grand View Research‘ün verilerine göre dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin’in 2030 yılına kadar %27 bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu arada yapay zeka (AI) pazarının da yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) %27 olması bekleniyor. Aynı dönemde %36.

Diğer kripto seçenekleri daha fazla büyüme sunabilirken, kripto para birimleri arasında yaygın hale gelen potansiyel oynaklık nedeniyle teknoloji pazarının güvenilirliğini göz ardı etmeyi haklı çıkarmak zor.

OpenAI’nin ChatGPT’sinin geçen Kasım ayında piyasaya sürülmesi yapay zekada bir patlama başlattı ve sayısız teknoloji şirketinin ilgisini çekti. Bulut bilişim, sağlık hizmetleri, tüketici ürünleri, eğitim ve daha fazlası dahil olmak üzere teknoloji genelinde çok sayıda sektörü desteklemesi bekleniyor. Sonuç olarak, teknolojiyi geliştiren şirketlere yatırım yapmak, uzun vadede önemli kazanımlar elde etmenin bir yolu olabilir.

İşte herhangi bir kripto para biriminden daha fazla potansiyele sahip üç yapay zeka hissesi – Tüm Kripto Paralardan Daha Potansiyelli Hisseler

1. Advanced Micro Devices

Advanced Micro Devices kripto pazarından daha iyi performans gösteren bir geçmişe sahiptir. Hisseleri son beş yılda yaklaşık %425 oranında artarken, Bitcoin’in fiyatı da aynı dönemde %310 arttı. AMD, 2023’ün başından bu yana kripto para biriminden daha fazla büyüme elde etti.

Çip üreticisi yapay zekaya yoğun yatırım yapıyor ve pazar lideri Nvidia’nın ürünleriyle eşleşecek donanım geliştirmeye önemli miktarda kaynak aktarıyor.

Haziran ayında şirketin en güçlü grafik işlem birimi (GPU) olarak adlandırdığı MI300X’i piyasaya sürdü. MI300X’i hangi şirketlerin kullanacağı henüz bilinmiyor ancak artan rekabet çiplerin maliyetini düşüreceğinden AMD’nin çok fazla desteği var. 

Ayrıca geçen yıl yapay zeka hızlandırıcılarını kullanan yazılımlar geliştiren Xilinx’in satın alınmasıyla yapay zekadaki konumunu genişletti. Sahadaki bu deneyim, AMD’nin Xilinx’in eski başkanı Victor Peng’i yapay zeka stratejisinin başına getirmesine yol açtı.

Önde gelen bir çip üreticisi olarak AMD, yapay zeka konusunda büyük olanaklara sahip; büyüme geçmişi ona herhangi bir kripto para biriminden daha fazla potansiyel kazandırıyor ve hisselerini bu ay cazip bir satın alma haline getiriyor.

2. Amazon

Amazon, dünyanın en büyük bulut platformu Amazon Web Services‘in (AWS) evi olarak yapay zeka alanında heyecan verici beklentilere sahip. Şirket bu yıl bu platformda birkaç yeni yapay zeka aracını tanıtarak teknolojiye büyük bir adım attı. 

Haziran ayında şirket, müşterilerin sohbet robotları ve görüntü oluşturucular oluşturmasına yardımcı olan bir hizmet olan Bedrock‘u piyasaya sürdü. Başka bir yeni hizmet olan CodeWhisperer, kod üreterek geliştiricilere yöneliktir. Ve HealthScribe doktorlar ve hastalar arasındaki toplantıları yazıya dökebilir.

Bu yeni hizmetler, kısa süre önce Bedrock’u kullanmak üzere anlaşma imzalayan şirketler arasında Sony, Ryanair ve Sun Life Financial’ın da bulunduğu binlerce müşteriyi AWS’ye çekti.

Amazon, çip üretimine girişen ilk bulut şirketlerinden biri olarak yapay zekadaki konumunu daha da çeşitlendiriyor. Şirket, haziran ayında piyasadaki en iyi fiyat/performans oranına sahip iki yeni çip geliştirdiğini duyurmuştu. Teknoloji devinin marka bilinirliği ve bulut sektöründeki hakimiyeti birçok firmayı donanımına çekebilir. 

Amazon’un hisseleri 1 Ocak’tan bu yana %61 artış göstererek Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı. Yapay zekanın birçok alanındaki pozisyonlarını genişleten şirket, uzun vadede çok daha fazla kazanç sunabilir.

3. Apple

Apple akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve kulaklıklarda lider pazar paylarına sahiptir. Teknoloji üzerindeki bu hakimiyet, ona yapay zekanın kamu tarafından benimsenmesinde lider bir itici güç olma potansiyelini veriyor. Araştırmalar, tüketicilerin yapay zekayı dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaştıracak araçlar olacak Apple ürünlerini tercih ettiğini kanıtladı. 

Tim Cook, ağustos ayı başlarında yaptığı bir kazanç açıklamasında, araştırma ve geliştirme harcamalarındaki artışın öncelikle üretken yapay zeka üzerindeki çalışmalardan kaynaklandığını söyledi. Ve Bloomberg Temmuz ayında Apple’ın büyük dil modelleri oluşturmak için kendi çerçevesini oluşturduğunu ve bunu mühendislerinin Apple GPT adını verdiği bir yapay zeka sohbet robotu geliştirmek için kullandığını bildirdi.

iPhone üreticisi, ürün yelpazesinde yavaş yavaş yapay zeka destekli özellikleri tanıtıyor. Haziran ayında Apple, kullanıcıların mesajlaşma stillerini daha iyi tahmin etmek için bir dil modeli kullanan iPhone’un otomatik düzeltme özelliğinin yenilendiğini duyurdu. AirPods Pro, kullanıcı konuşmaya başladığında, yapay zekanın mümkün kıldığı bir özellik olan gürültü engellemeyi otomatik olarak kapatıyor.

Apple dünyanın en değerli şirketi ve bu yılın başlarında 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. Şirketin yapay zeka alanındaki yolculuğu Microsoft veya Amazon gibi şirketler için olduğu kadar uzun değil. Ancak bu, stokunun daha fazla çalışma alanına sahip olduğu anlamına gelebilir. Bu arada, teknolojinin çeşitli alanlarındaki hakimiyeti ve geniş kaynakları, yapay zeka konusunda onu ileri taşıyabilir. Ve bununla birlikte Apple’ın hisseleri herhangi bir kripto para biriminden çok daha iyi bir bahis.

Bu devrim niteliğindeki teknoloji Amazon’dan daha büyük olabilir

Yapay zeka (AI), neredeyse her sektörde verimliliği artırmayı ve bu süreçte yatırımcılar için muazzam bir zenginlik yaratmayı vaat ediyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bunu “oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji” olarak nitelendirdi ve Cathie Wood, yapay zekanın gelecekte 17 trilyon dolarlık piyasa değerine ( 12 Amazon’a eşdeğer) yaklaşabileceğine inanıyor.

ChatGPT gibi uygulamalar, üretken yapay zekayla dünyayı büyüledi, ancak ufukta daha önemli kullanım örnekleri şimdiden görülüyor: otonom makineler, akıllı avatarlar ve sürücüsüz arabalar. Ancak yatırımcıların hızlı hareket etmesi gerekiyor. Sayısız şirket yapay zekayı ürünlerine dahil etmek için yarışıyor ve bu devrim niteliğindeki teknolojinin fırsat penceresi her geçen gün daralıyor.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Tüm Kripto Paralardan Daha Potansiyelli 3 Yapay Zeka Hisse Senedi!-Kaynak: fool

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir