İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Michael Dell, 1,7 Milyar Dolar Değerindeki Hisse Senedini Bağışlamayı Planlıyor

Michael Dell, 1,7 Milyar Dolar Değerindeki Hisse Senedini Bağışlamayı Planlıyor

Michael Dell, 1,7 Milyar Dolar Değerindeki Hisse Senedi

Michael Dell, 1,7 Milyar Dolar Değerindeki Hisse Senedini Bağışlamayı Planlıyor

Michael Dell, 1,7 Milyar Dolar Değerindeki Hisse Senedini Bağışlamayı Planlıyor

Michael Dell, 1,74 milyar dolar değerindeki Dell Technologies Inc. hisselerini bağışlamak için adımlar atıyor.

Şirketin Salı günü yaptığı bir başvuruda, Dell’in kendisine ait olan 25 milyon hisseyi ve eşi adına olan bir vakfı 1 Aralık’ta liste dışı A Sınıfı hisselerden borsaya kote C Sınıfı hisselere dönüştürdüğünü bildirdi. Başvuruya göre dönüşüm, “hisselerin bir kısmının veya tamamının gelecekte hayır amaçlı bağışlanması” beklentisiyle yapıldı.

Ayrı bir başvuruya göre, Pazartesi günü hisselerin yaklaşık 249.000’ini aile vakfına bağışladı.

Bilgisayar şirketinin hisselerinin %50’sinden fazlasına sahip olan 58 yaşındaki Dell, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 65,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 20’nci kişisi.

Dell’in aile ofisi DFO Management’ın sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

En son hediye, Ekim ayında bağışladığı yaklaşık 350 milyon dolar değerindeki 5,2 milyon hisseye ek olarak geldi. Bağışçıların tavsiye ettiği fonlara ve Michael & Susan Dell Vakfı’na gittiler.

Austin merkezli vakıf, yıl sonunda varlıklarının 1,6 milyar dolar olduğunu bildirdi. “Dünya çapında insan fırsatlarını hızlandırmak” hedefiyle eğitim, sağlık ve ekonomik fırsat amaçlarını desteklemektedir.

Bir vakıf sözcüsü şu anda Dell’in planları hakkında hiçbir bilgilerinin olmadığını söyledi.

Bu yıl Dell’in bağışlarının yaklaşık %60’ı bağışçıların tavsiye ettiği fonlara gitti. Özel vakıflardan farklı olarak bu tür kuruluşların, varlıkların bağışlanıp bağışlanmadığını veya kime verildiğini açıklamaları gerekmiyor. Fonlar, hediyeleri erteleme veya maskeleme esnekliğiyle bağışçılara vergi indirimi sağlayabiliyor.

Dell, 1984 yılında kendi adını taşıyan bilgisayar şirketini kurdu. Dell’in MSD Ortakları, Ocak ayında ticari banka BDT & Co. ile birleşti.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir