Ekonomi ve Para

Yeni Türk Merkez Bankacısı Artışların Bitmesiyle Faiz Mesajını Sertleştirdi

Yeni Türk Merkez Bankacısı Artışların Bitmesiyle Faiz Mesajını Sertleştirdi

Yeni Türk Merkez Bankacısı Artışların Bitmesiyle Faiz Mesajını Sertleştirdi

Türk merkez bankası, Mayıs ayından bu yana ilk kez faiz oranlarını sabit tuttuktan sonra, bu ayın başında görevi devralan yeni bir başkanın yönetimi altında ilerlemeye devam ederken, daha şahin bir politikaya yöneldi.

Para Politikası Kurulu, Perşembe günü bir haftalık repo faiz oranını %45’te değiştirmeden bırakırken, fiyatlara yönelik risklere karşı daha az toleranslı olacağını belirtti. PPK kararına eşlik eden bir açıklamada, “Enflasyon görünümünde önemli ve kalıcı bir bozulmanın beklenmesi durumunda” politikayı sıkılaştıracağını belirtti.

Fatih Karahan, Hafize Gaye Erkan’ın ani gidişinin ardından yerine geçen günler sonrasında ilk dümen toplantısına yeni bir soluk getirdi. Politika yapıcılar geçen ay keskin ücret artışından kaynaklanan risklere ilişkin endişelerini yinelerken, oranların daha uzun süre yüksek kalacağını açıkça belirttiler ve liranın reel değer kazanmasını enflasyonun düşmesine katkıda bulunan bir faktör olarak onayladılar.

Merkez Bankası, “Komite, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görülene ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar politika faizinin mevcut seviyesinin korunacağını değerlendiriyor” dedi.

Türk hisse senetleri ve tahvil getirileri kararın ardından kazançlarını tersine çevirip düşerken, liranın ticareti pek değişmedi. Devletin 10 yıllık liralık tahvillerinin getirisi 30 baz puan kadar düşerek yüzde 26,45’e geriledi. Türkiye’nin borsada işlem gören kredi kuruluşlarının hisselerini takip eden Borsa İstanbul Bankalar Endeksi yüzde 1,1 kadar kayıp yaşadı.

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor?

“Türkiye Merkez Bankası, finansal koşulları sıkı tutmak için alternatif araçların kullanımını artırarak dokuz ay içindeki ilk faiz duraklamasını muhtemelen dengeleyecektir. Temel senaryomuz, üçüncü çeyrek boyunca oranların sabit kalacağını öngörüyor; bu da Şubat ayı toplantı açıklamasındaki şahin eğilimle tezat oluşturuyor. Seçimle ilgili mali politikalardan kaynaklanan ek fiyat baskıları, Mart ayındaki seçimlerden sonra daha fazla artışa yol açabilecek bir risk.”

— Selva Bahar Baziki, ekonomist.

New York Federal Reserve Bank ve Amazon.com Inc.’de eski bir ekonomist olan Karahan, art arda sekiz hamleyle faiz oranlarını yüzde 36,5 puan artıran sıkılaştırma döngüsünün büyük bölümünde başkan yardımcısıydı.

Yeni vali, iç talebin hâlâ enflasyonist baskıları beslediği ve fiyat artışını birkaç ay içinde %70’in üzerinde zirveye ulaşma yolunda tutan bir ekonomiyi devraldı. Merkez Bankası enflasyonun 2024 yılını Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın “iddialı ama ulaşılabilir bir hedef” olarak nitelendirdiği %36 düzeyinde tamamlamasını bekliyor.

Enflasyonun öngörülen yolu, cari fiyatlara göre ayarlandığında oranlar son derece olumsuz kalsa da, yetkililerin politikanın sıkılığını ölçmek için tercih ettiği ölçü haline geldi.

Merkez Bankası, faiz artırım döngüsünü kırarak, Erkan döneminde başlatmaya çalıştığı enflasyondaki düşüş ivmesine güveniyor.

Karahan’ın geçtiğimiz Temmuz ayında PPK’ya gelişi ve diğer iki yeni üyenin atanması, ucuz para ve alışılmadık politikalar çağından uzaklaşmanın bir parçası olarak takip eden aylarda parasal sıkılaştırmanın çok daha hızlı ilerlemesine yol açtı.

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde daha gevşek maliye politikası başka bir tehdit oluşturuyor; aylık enflasyon halihazırda ücret ve vergi artışlarının etkisiyle geçen ay Ağustos ayından bu yana en büyük artışını yaşıyor.

Bu ayın başlarında merkez bankası, Ocak ayındaki keskin maaş artışının etkisini tüketici fiyatlarına yönelik en büyük yukarı yönlü risk olarak nitelendirmişti. Kira maliyetleri de dahil olmak üzere hizmet sektöründeki yapışkan enflasyon da bir diğer endişe kaynağı.

SEB AB gelişmekte olan piyasalar baş stratejisti Erik Meyersson, Türkiye faiz oranlarının bu yılın ilk yarısında değişmeyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Meyersson, bir notunda, “İleriye dönük olarak, Türk Merkez Bankası’nın piyasaları zamanından önce faiz artırımına gitmeyeceğine ikna etmek için elinden geleni yaptığını görüyoruz” dedi. “Bu nedenle, PPC muhtemelen nispeten şahin bir rehberliği sürdürecek ancak daha fazla geleneksel politika sıkılaştırması sağlamayacaktır.”

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir