Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

ABD SEC’in Yeni Kripto ETF Dalgasına Ayak Uydurması Bekleniyor

ABD SEC’in Yeni Kripto ETF Dalgasına Ayak Uydurması Bekleniyor

ABD SEC’in Yeni Kripto ETF Dalgasına Ayak Uydurması Bekleniyor

ABD bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesiyle neşelenen varlık yöneticileri, daha karmaşık kripto ürünlerinin ikinci dalgasını listelemek için sıraya giriyor ve ABD menkul kıymetler düzenleyicisi ile başka bir mücadeleye zemin hazırlıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları piyasa manipülasyonundan korumayı umarak spot bitcoin ETF’lerini on yıldan fazla bir süre boyunca reddetti. Ancak SEC, geçen ay Grayscale Investments’ın davayı kazanmasının ardından bunları onaylamak zorunda kaldı. Federal temyiz mahkemesi, SEC’in ürünleri reddetme gerekçesini yeterince ayrıntılı olarak belirtmediğine karar verdi.

Bu karar, aralarında Grayscale, ProShares, VanEck, Invesco, Fidelity ve Ark Investments’ın da bulunduğu 12 varlık yöneticisini, 25 yeni nesil kripto para birimi ETF’sini başlatmak için başvuruda bulunmaya teşvik etti.

Birçoğu, Bitcoin’in oynaklığını artırmak için seçenekleri kullanan karmaşık ürünlerdir. Diğerleri ise Bitcoin’den sonra 2 numaralı kripto para birimi olan Ethereum’un fiyatını takip edecekti.

Yatırımcılar yeni ürünlerin kripto paranın ana akım haline gelmesine yardımcı olacağını umuyor. Bitcoin, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez 12 Şubat’ta 50.000 dolara ulaştı ve Ethereum, SEC’in spot ürünleri onaylayacağı umuduyla bu yıl %12’den fazla arttı.

Ancak SEC, kripto para birimleri ve karmaşık borsada işlem gören ürünlerden rahatsız olmaya devam ediyor ve avukatlar ile sektör kaynakları, kurumun temkinli hareket etmesini beklediklerini söyledi. Eterin yasal statüsünün de belirsiz olduğunu belirttiler.

Vanderbilt Üniversitesi’nde dijital varlık düzenlemelerine odaklanan profesör Yesha Yadav, “İkinci bir ürün dalgasını onaylamak için acele yok gibi görünüyor” dedi ve SEC’in ne kadar riski kaldırabileceğiyle “başa çıkması” gerektiğini ekledi.

SEC Başkanı Gary Gensler kripto eleştirmeni olmaya devam ediyor ve bitcoin ETF’lerini onaylarken bunların oldukça riskli olduğu konusunda uyardı ve kararın SEC’in kripto varlıkları için listeleme standartlarını daha geniş çapta onaylamaya istekli olduğunun sinyalini vermediğini söyledi.

İhraççılardan birinin yöneticisi, Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanmasının diğer ürünlerin önünü açıp açmayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

SEC önündeki bazı uygulamalar günlük yatırımcılar için tasarlanmış ürünler içindir: Kaldıraçlı borsada işlem gören bitcoin ürünleri, kripto para biriminin önemli volatilitesini daha da artırarak getiri elde etmeye çalışacaktır. Diğer uygulamalar spekülatörlerin fiyattaki düşüş üzerine bahis oynamasına olanak tanıyan ters ürünler içindir.

SEC birçok ters ve kaldıraçlı ETF’yi onayladı ancak volatiliteyi takip eden borsada işlem gören bir tahvilin 2018’de iflas etmesi ve yatırımcılara 2 milyar dolar zarara yol açmasının ardından temkinli davrandı. 2020 yılında ETF kaldıracını %200 ile sınırladı ve kurum, düzenleyici gündemine göre bu yıl ETF risklerine ilişkin kurallarını gözden geçirecek.

Gensler ve Demokrat SEC Komiseri Caroline Crenshaw da ters ve kaldıraçlı ETF’lerin riskleri konusunda uyardı

Konuya aşina olan kişiler, SEC’in bu ürünlerin piyasaya sürülmesini ancak açıklamalarının maddi olarak yanıltıcı olduğunu tespit etmesi halinde resmi olarak durduracağını ancak personelin endişeleri olması durumunda başvurunun yürürlüğe girme tarihini geciktirebileceğini veya ihraççıya ürünü geri çekmesini önerebileceğini ekledi.

Georgetown Üniversitesi’nde finans alanında doçent olan James Angel, SEC’in muhtemelen başvuruların doğrudan reddedilmesinden kaçınacağını ve bunun da yasal bir itiraza yol açabileceğini söyledi.

“Süreci geciktirmek için mümkün olan her ayrıntıyı veya bahaneyi arayacaklarını düşünüyorum” diye ekledi.

Reuters’in bu ay bildirdiğine göre, genellikle bir ETF lansmanından günler sonra onaylanan Bitcoin ETF’lerine ilişkin seçeneklerin SEC tarafından onaylanması için net bir süreç bulunmuyor, bu nedenle onayın aylar sürebileceğini bildirdi.

ProShares, Invesco, Fidelity ve Ark Investments yorum yapmayı reddetti veya yorum taleplerine yanıt vermedi.

ETER ÇATIŞMASI MI?

Spot eter ETF’leri yeni bir ürün olacağından ve kural değişikliği gerektireceğinden SEC’in bunları belirlenmiş bir son tarihe kadar onaylaması veya reddetmesi gerekiyor. Karar için VanEck’in başvurusu 23 Mayıs’ta ilk sırada yer alırken Grayscale’in eter başvurusu için son tarih 18 Haziran.

Konuya aşina olan diğer iki kişi, SEC’in henüz başvurularla ilgili olarak ihraççılarla kapsamlı bir iletişim kurmadığını ancak önümüzdeki ay toplantılara başlamasının beklendiğini söyledi. Ajans, ürünlerle ilgili toplantıları henüz genel günlüğünde açıklamadı.

Bu ayki spot Ethereum ETF başvuruları sorulduğunda Gensler, CNBC’ye SEC’in beş komisyon üyesinin bunları inceleyeceğini söyledi. Her iki Demokrat komisyon üyesi de bitcoin ETF’lerine karşı oy kullanırken, iki Cumhuriyetçi de onlara oy verdi. Bu, Gensler’in büyük olasılıkla karar verici oylara sahip olacağı anlamına geliyor.

Grayscale’in Bitcoin ETF davasında SEC’i yenmek için kullandığı argümanlar, koşullar benzer olduğundan Ethereum ürünleri için de geçerli olabilir. Ancak bazı düzenleyici uzmanlar ve ihraççılar, Gensler’in Ethereum’un farklı türde bir varlık olduğunu iddia edebileceğini söyledi.

SEC, Bitcoin’in bir emtia olduğunu söyledi ancak eter konusunda bir karara varmadı. Bitcoin’den farklı olarak eter, kullanıcıların belirli bir süre için tokenları kilitleme karşılığında getiri elde etmelerine olanak tanıyan “hisse kanıtı” adı verilen bir blockchain üzerinde alınıp satılıyor. Gensler, bu kurulumun geleneksel bir güvenliğe benzeyip benzemediğini sorguladı.

Dickinson Wright’ın menkul kıymetler avukatı Frank Borger Gilligan, “SEC’in dikkate alacağı farklı durumlar var. En büyük durum, Bitcoin’i bir menkul kıymet değil, bir emtia olarak görmeleridir” dedi ve SEC’in herhangi bir yeni ürünün güvence altına alınmasını isteyeceğini söyledi. Yatırımcı güvenceleri vardı.

Geçen hafta CNBC tarafından SEC’i eter ETF’lerini onaylamaya zorlamak için başka bir dava gerekip gerekmeyeceği sorulan Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, “söylemek için çok erken” olduğunu söyledi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

ABD SEC’in Yeni Kripto ETF Dalgasına Ayak Uydurması Bekleniyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir