Ekonomi ve ParaHaber

24 Yaşındaki Astrolog, Günlük Kripto Ticareti Yaparak 440.000 Dolar Kaybetti

24 Yaşındaki Astrolog, Günlük Kripto Ticareti Yaparak 440.000 Dolar Kaybetti

24 Yaşındaki Astrolog, Günlük Kripto Ticareti Yaparak 440.000 Dolar Kaybetti

Kişisel finans YouTuber Caleb Hammer, sadece “harcamak, harcamak, harcamak” isteyen modellerden, çalışmayı açıkça reddeden 40 yaşındakilere kadar her şeyi gördü. Ancak programına en son katılanlardan biri olan Mali Denetim, sunucu için şimdiye kadarki en sinir bozucu konuk olabilir.

Austin, Texas’tan 24 yaşındaki vedik astrolog Racso, kripto para ticareti yaparak büyük miktarda para kaybetmişti ve şimdi yaşam tarzını kredi kartlarıyla finanse ediyor.

Düzenli bir işe girmenin yalnızca “en kötü senaryoya” bağlı olduğunu açıkladı, ancak Hammer, Racso’nun mevcut durumunun daha da kötüleşemeyeceğine inanıyor.

“Seni başından savmaya hazırım” dedi ona. “Bu şimdiye kadar yaşadığım en kızgın şey.”

“Yarım milyon”dan meteliksizliğe

Racso, 2020 yılında 40.000 dolarla kripto para ticareti yapmaya başladı. Sonunda bunu 440.000 dolara çevirdi. Ne yazık ki, günlük ticareti öz sermayesinin 17 katı kadar yüksek bir kaldıraçla besleniyordu.

Bu, geleneksel ölçümlere göre aşırı bir rakam, ancak platformların 125’e kadar yüksek kaldıraç oranları sunabildiği kripto para birimi endüstrisinde alışılmadık bir durum değil. Ancak, Racso’nun sonunda öğrendiği gibi, aşırı borçlanma iki ucu keskin bir kılıçtır.

FTX ve kripto para birimi Terra/Luna 2022’de çöktüğünde portföyünün %70’ini kaybettiğini söyledi. Vedik astroloji ( kişilik özellikleri yerine karmaya odaklanan ) aracılığıyla yapılan kendi analizine dayanarak, Rocso’nun başına gelen olaylar “Boğa ve Akrep tutulması” tarafından yönlendirildiler.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Terra/Luna projesi çöktüğünde piyasa değerinin 450 milyar dolardan fazlasının yok olduğunu, FTX’in iflasının ise 200 milyar doları daha erittiğini tahmin ediyor.

Toplamda, kripto para birimi endüstrisi o yıl 1,8 trilyon dolar kaybetti ve perakende yatırımcıların dörtte üçü (%40’ı 35 yaşın altındaki erkeklerdi) geride kaldı.

Piyasanın bu çöküşünü öngörme konusundaki başarısızlığından yılmayan Racso, artık başkalarının kaderini tahmin eden vedik bir astrolog olarak geçimini sağlayabileceğine inanıyor. Ancak şu anda herhangi bir gelir elde etmediğini itiraf etti.

Bu arada portföyü kuruşlara düştü, dolayısıyla aylık geliri kredi kartlarıyla beslenmektedir.

Sürdürülemez borç

Racso’nun, bazılarının ödenmemiş bakiyesi 4.373 dolara kadar çıkan çok sayıda kartı var ve bazılarını diğerlerini ödemek için kullandığını itiraf etti. Aylık asgari ödemeleri yönetebildiği için kirası bile kredi kartıyla ödeniyor.

Ayrıca kız kardeşiyle paylaştığı bir arabanın kısmi mülkiyeti için bir otomobil kredisi de var.

Tüketici borç çılgınlığı, kripto para birimi spekülasyonlarından daha kalıcı bir trend. Fed’in son hane halkı borç ve kredi raporuna göre konut dışı borç 2023 sonu itibarıyla 4,9 trilyon dolara ulaştı. Yalnızca kredi kartları Amerikalıların toplam borcunun 1,13 trilyon dolarını oluşturuyor. Bu sırada, otomobil kredileri ve şimdi öğrenci borcu ağır basıyor.

Racso, arabasını araç paylaşımından gelir elde etmek için kullanmayı planladığı için otomobil kredisini haklı çıkardı. Kayıt olmasına rağmen henüz araç teklif etmeye başlamadı. Gelir eksikliği ve aylık borç ödemesi nedeniyle çek hesabında sadece 2 dolar kaldı.

Hammer onu basitçe “gülünç bir palyaço” olarak tanımladı.

Ancak Racso’nun durumu, her ne kadar vahim olsa da, güçlü bir gelir kaynağı, daha sıkı aylık bütçeler ve kredi kartı bağımlılığından vazgeçilmesiyle potansiyel olarak kurtarılabilir. Tek sorun, eğer üstesinden gelmeyi umuyorsa, öncelikle sorunları kendisine kabul etmesi gerektiğidir.

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Hiçbir garanti verilmeden sağlanmaktadır.

Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir