Ekonomi ve Para

Dolar, Güçlü ABD Verilerinin Faiz İndirimi Umutlarını Zayıflatmasının Ardından Yatay Seyrediyor

Dolar, Güçlü ABD Verilerinin Faiz İndirimi Umutlarını Zayıflatmasının Ardından Yatay Seyrediyor

Dolar, Güçlü ABD Verilerinin Faiz İndirimi Umutlarını Zayıflatmasının Ardından Yatay Seyrediyor

Dolar, güçlü enflasyon verilerinin etkisiyle art arda beşinci haftada da yükseldikten sonra Pazartesi günü sabit kalırken, yen psikolojik açıdan önemli olan 150 seviyesinin yakınında işlem gördü.

ABD piyasaları Başkanlık Günü tatili nedeniyle kapalı, işlem hacimleri gün boyunca düşük seyredecek.

Para birimini altı para birimine karşı takip eden dolar endeksi, önceki hafta %0,18 artış kaydettikten sonra en son 104,23 seviyesinde biraz değişti.

Geçen Salı günü, ABD enflasyonunun Ocak ayında beklenenden daha güçlü geldiğini gösteren rakamların, yatırımcıların Federal Rezerv’den bu yıl bekledikleri faiz indirimi sayısını azaltmalarına neden olmasının ardından, geçen Salı Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 104,97’ye yükseldi. Ancak perşembe günü perakende satışların geçen ay düştüğünü gösteren veriler sonrasında düşüş yaşadı.

ING küresel piyasalar başkanı Chris Turner, “Teoride geçen haftanın dolar için iyi bir hafta olması gerekirdi, ancak dolar gerçekte kazanımlarını koruyamadı” dedi.

“Fed döngüsünde fiyatlandırmanın hemen hemen doğru olduğu noktaya yaklaşıyor muyuz?”

Euro geçen hafta üç ayın en düşük seviyesi olan 1,0695 $’a düştükten sonra değişmeden 1,0777 $’da kaldı. Sterlin %0,1 artışla 1,2612 dolara yükseldi.

Perşembe günü açıklanan ankete dayalı satın alma yöneticileri endeks verileri, Şubat ayında euro bölgesi ve İngiltere ekonomilerinin sağlığı hakkında fikir verecek.

Fed’in Çarşamba günü yapılacak son toplantısının tutanakları bu hafta yatırımcılar için ana yayın olacak gibi görünüyor.

Yatırımcılar, para piyasası fiyatlandırmasına göre bu yıl Fed’in yaklaşık 90 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor; bu oran Şubat ayının başındaki 145 baz puan civarındaydı.

Dolar Pazartesi günü yen karşısında %0,16 kayıpla 149,97 yene çıktı.

Japonya’nın aşırı gevşek para politikasını sürdürmesi nedeniyle bu yıl yen karşısında yaklaşık %6 yüksek kaldı. Bu durum iki ülkenin tahvil getirileri arasında büyük bir fark yaratarak doların çekiciliğini artırdı.

Bu yükseliş, yatırımcılar arasında Japon yetkililerin para birimlerini artırmak için müdahale edebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki geçen hafta “hızlı hareketlerin ekonomi için arzu edilmeyen bir durum olduğu” konusunda uyarmıştı.

ABD piyasa düzenleyicisinden gelen haftalık veriler, spekülatörlerin yen karşısında net kısa pozisyonlarını yeniden artırdığını ve bunun iki aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olan 9,2 milyar dolara ulaştığını gösterdi.

Tatil sırasında turizm gelirlerinin artmasına rağmen yatırımcıların bir hafta süren Ay Yeni Yılı tatilinden dönmesiyle Çin’in kara yuanı neredeyse hiç hareket etmedi. En son dolar başına 7,1983 civarında el değiştirdi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir