Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Politika Faiz Oranı
Ekonomi ve Para,  Haber

Türkiye Yüzde 25’lik Büyük Faiz Artışıyla Şaşırttı!

Türkiye Yüzde 25’lik Büyük Faiz Artışıyla Şaşırttı!

Türkiye Yüzde 25’lik Büyük Faiz Artışıyla Şaşırttı!

Türkiye Merkez Bankası Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışında ekonomi dönemine geçişin bir parçası olarak faiz oranını yüzde 25‘e çıkararak büyük bir sürpriz yaptı.

7,5 puanlık artış, geçen ayki yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yapılan artışın ardından geldi. Çoğu ekonomist, bankanın Perşembe günü politika faizini yüzde 20’ye çıkarmasını bekliyordu.

Merkez bankası, “Son göstergeler enflasyonun ana eğilimindeki artışın devam ettiğine işaret ediyor” dedi.

Bankanın enflasyonla mücadeleyi hızlandırdığı ve sorunlu para birimini desteklemeye çalıştığı yönündeki güçlü sinyalinin ardından lira, dolar karşısında yüzde 1,5 değer kazandı.

Erdoğan, Türkiye’nin on yıllardır yaşadığı en vahim hayat pahalılığı krizlerinden birinin ortasında gerçekleşen zorlu Mayıs seçimlerini kazandıktan sonra hükümetine piyasa dostu ekonomistler aşıladı.

Geçtiğimiz Ekim ayında yıllık yüzde 85’e ulaşan ve yeniden yükselişe geçen enflasyonla hemen yeni bir mücadeleye giriştiler.

Tükenen devlet kasası üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla liranın dolar karşısında değer kaybetmesine izin verdiler.

Ayrıca ekonomiyi dengelemeyi ve hem tüketicilerin hem de Türkiye’deki yabancı yatırımcıların güvenini yeniden tesis etmeyi amaçlayan bir dizi teknik adım daha attılar.

‘Büyük Boşluk’

Merkez Bankası, Haziran ayında eski Wall Street yöneticisi Hafize Gaye Erkan başkanlığında yapılan ilk toplantıda faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarmıştı.

Ancak Erkan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek o zamandan bu yana, çok fazla kısa vadeli sıkıntı yaratmadan piyasa güvenini yeniden tesis etmeye çalışan daha yavaş bir yaklaşımı savundular.

ING Bank’ın baş ekonomisti Muhammet Mercan, “Daha ortodoks bir yaklaşıma doğru bu kademeli geçişe ek olarak, (merkez bankası) rezerv oluşturmaya ve dış dengesizliklerin iyileştirilmesine öncelik veriyor gibi görünüyor” dedi.

Merkez bankası, yıllık enflasyon oranının gelecek yılın Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 60’a kadar çıkmasını bekliyor.

Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı, kısmen Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında yaptığı milyarlarca dolarlık sosyal harcamalar sayesinde Temmuz ayında yüzde 47,8’e yükseldi.

Mercan, “Politika faizi ile mevcut ve beklenen enflasyon arasında büyük bir fark var” diye yazdı.

Bazı analistler, Erkan ve Şimşek’in reformları çok güçlü bir şekilde zorlamaları halinde Erdoğan’ın isyan etmesinden korktuklarından şüpheleniyordu.

Erdoğan, 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında faiz artırımı girişimleri nedeniyle dört ay boyunca bir merkez bankacısını kovdu.

Daha önce de alışılmışın dışında yaklaşımıyla mücadele ettikleri için iki kişiyi daha görevden almıştı.

Türkiye Yüzde 25’lik Büyük Faiz Artışıyla Şaşırttı!-Kaynak: afp

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir