İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Yatırımcıların 2024’te Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmesi Gereken 2 Önemli Risk

Yatırımcıların 2024’te Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmesi Gereken 2 Önemli Risk

Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Yatırımcıların 2024’te Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmesi Gereken 2 Önemli Risk

Yatırımcıların 2024’te Bitcoin Satın Almadan Önce Bilmesi Gereken 2 Önemli Risk

2024’te Bitcoin‘de (CRYPTO: BTC) yükselişe geçmemek elde değil. Geçen yıl Bitcoin %150’den fazla artış gösterdi ve tüm önemli piyasa kriterlerini açıkça geride bıraktı. Bitcoin, 45.000 dolarlık son fiyatla Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde işlem görüyor. Hepsinden önemlisi, yaklaşmakta olan Bitcoin yarılanması etkinliğine ve bunun Bitcoin’in gelecekteki fiyatı için ne anlama gelebileceğine dair beklentiler artıyor.

Ancak bu, Bitcoin’e yapılan yatırımın risksiz olduğu anlamına gelmez. Aslında yatırımcıların gözden kaçırdığı iki önemli risk olabilir.

Spot Bitcoin ETF’si

İlk risk, ABD pazarı için ilk spot Bitcoin ETF‘nin yakında piyasaya sürülmesini içeriyor. 2023’ün son aylarında bu kesin bir sonuç gibi görünüyordu; birçok kişi SEC’in Ocak ayının başlarında ilk spot Bitcoin ETF’sini onaylamasını bekliyordu. Sonuçta bir düzineden fazla Wall Street firması ETF başvurusunda bulundu ve gerektiğinde bu başvuruları dikkatli bir şekilde güncelliyor ve değiştiriyorlar.

Ancak kripto piyasalarındaki son söylenti, SEC’in, Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto için daha kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşana kadar spot Bitcoin ETF onayını geciktirebileceği yönünde. Açıkçası, fiyattaki son artışın büyük bir kısmının spot Bitcoin ETF’nin onaylanması konusundaki beklentilerden kaynaklandığı göz önüne alındığında, bu Bitcoin yatırımcıları için yıkıcı bir haber olacaktır.

Üstelik SEC, spot Bitcoin ETF’sini onaylasa bile Bitcoin fiyatının ne olacağı konusu hala gündemde. Verimli piyasalara inanıyorsanız, ilk spot Bitcoin ETF’nin resmi olarak onaylanmasının ardından Bitcoin’in elde etmesi beklenen fiyat artışının büyük bir kısmı zaten fiyatlandırılmış olabilir. Bu, resmi olarak bu durumun böyle olduğunu düşünen bazı yatırımcılar için şok olabilir. Ocak ayındaki SEC onayı, Bitcoin fiyatını otomatik olarak yükseltecek.

Ark Invest’ten Cathie Wood’a göre Bitcoin’in fiyatı kısa vadede düşebilir. Bunun nedeni, “söylentiyi satın al, haberi sat” olarak adlandırılan iyi bilinen bir piyasa olgusudur. Kısacası yatırımcılar büyük bir olayın beklenen haberlerinden önce satın alıyorlar. Daha sonra olay gerçekten meydana geldiğinde kar elde etmek için satış yaparlar. Dolayısıyla, 2024’ün başlarında Bitcoin fiyatında büyük bir sıçrama bekliyorsanız beklentilerinizi yeniden ayarlamak isteyebilirsiniz.

Kurumsal Yatırımcıların Gelişi

Diğer risk ise birçok yeni kurumsal yatırımcının aynı anda kriptoya ani akınını içeriyor. Şu anda herkes, Bitcoin’e akan yeni paranın potansiyel tsunamisine odaklanmış durumda ve bunun Bitcoin fiyatını artıracağı neredeyse kesin. Buradaki temel düşünce, bu kurumsal yatırımcıların portföylerinin %1 veya daha fazlasını Bitcoin’e ayırmayı düşünecekleridir. Bu yatırımcıların en büyüğünün trilyonlarca dolarlık varlığı yönettiği göz önüne alındığında, bu, sonunda milyarlarca doların Bitcoin’e akmasıyla sonuçlanabilir.

Peki uzun vadede Bitcoin’e gerçekte ne olacak? Unutmayın – Bitcoin sadece finansal bir varlık değildir, aynı zamanda canlı bir blockchain ekosistemine dayanan teknolojik bir yeniliktir. Örneğin kripto para yöneticisi Arthur Hayes, büyük kurumsal yatırımcıların kriptoya girişinin “Bitcoin’i tamamen yok edeceğini” düşünüyor. Kendisinin de belirttiği gibi, en büyük kurumsal yatırımcılar “varlık biriktirme oyunu” içindedir ve amaçları mümkün olduğu kadar çok Bitcoin elde etmek olacaktır.

Wall Street varlık biriktirme moduna girerken, Bitcoin’i birden fazla kullanım senaryosuna sahip dinamik, gelişen bir blok zincirinden ilginç hiçbir şeyin gerçekleşmediği cansız bir blok zincirine dönüştürebilir. Dünyadaki Bitcoin’in büyük bir yüzdesi aslında hiçbir şey yapmadan Wall Street’teki bir kasada kilitlenecek. En kötü senaryoda, Bitcoin madencileri artık kârlı olmadığı için Bitcoin madenciliği yapmayı bırakacak ve Hayes, bildiğimiz şekliyle Bitcoin’in “yok olacağını” söylüyor. Yarış daha sonra Bitcoin’den sonraki bir sonraki harika kripto para birimini bulma yarışına girecek.

Yatırımcıların 2024’te Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tüm bunları anlamlandırmak için, yeni Bitcoin ETF’lerinin gelişinden önce “akıllı paranın” neler yaptığını takip ediyordum. Örneğin Ark Invest’ten Cathie Wood, Bitcoin için en iyi yatırım aracını arıyor gibi görünüyor. Yıl sonunda Ark Invest, Bitcoin vekil hisse senedi olarak görülen Coinbase Global’in (NASDAQ: COIN) hisselerini ve ayrıca spot Bitcoin’e dönüştürmeye çalışan Grayscale Bitcoin Trust’ın (OTC: GBTC) hisselerini sattı. ETF. Ark Invest daha sonra vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak Bitcoin’in performansını izleyen (Bitcoin’ü spotlamadan) ProShares Bitcoin Strateji ETF’sinin (NYSEMKT:BITO) hisselerini satın aldı.

Dolayısıyla Bitcoin’e yatırım yapıp yapmama kararı sandığınızdan biraz daha incelikli. Bir yatırımcı olarak (a) Bitcoin’in sizin için uygun olup olmadığına ve eğer öyleyse, (b) ileriye dönük olarak ona yatırım yapmanın en iyi yolunun hangisi olacağına karar vermek size kalmıştır. 2024’e girerken öncelikli tercih, spot Bitcoin (kripto para birimi borsalarında alınan ve satılan Bitcoin) ile spot Bitcoin ETF arasında bir tercih olacak.

Kaynak: fool

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir