Anasayfa » Sağlık » Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerde Şok Edici Yan Etkileri Ortaya Çıkıyor

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerde Şok Edici Yan Etkileri Ortaya Çıkıyor

Toksik Kilo-Zayıflama

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerde Şok Edici Yan Etkileri Ortaya Çıkıyor

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerde Şok Edici Yan Etkileri Ortaya Çıkıyor

Kilo verme ilaçlarının popülaritesi geçtiğimiz yıl insanların sosyal medyayı başarı öyküleriyle doldurmasıyla patlama yaşadı. Ancak bu ilaçların potansiyel riskleri vardır ve bazıları diğerlerinden daha ciddidir.

Ozempic, Wegovy ve Zepbound gibi ilaçlar herkesin bildiği isimler haline geldikçe, eski hastaların ilaçları alırken karşılaştıkları bir dizi komplikasyonla ilgili ifadeleri de artıyor. Mide felci, mide-bağırsak hastalıkları ve intihar düşünceleri hastaların uğraştığı sorunlardan sadece birkaçıdır.

Burada onların hikayeleri ve doktorlardan kimin en fazla risk altında olduğuna ve bununla karşılaşma ihtimalinizi nasıl azaltabileceğinize dair bilgiler yer alıyor.

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerin Yaşadıkları: ‘Bu ilaç hayatımı cehenneme çevirdi.’

Joanie Knight, CNN’e, Ozempic’i aldıktan sonra kendisine şiddetli gastroparezi, yani mide felci teşhisi konulduğunu söyledi. (Gastroparezi, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, yiyeceklerin midenizden ince bağırsağınıza hareketini yavaşlatan ve hatta durduran, karın ağrısı ve kusma gibi semptomlara yol açan bir durumdur ).

“Keşke ona hiç dokunmasaydım. Keşke hayatımda bunu hiç duymasaydım,” dedi Angie, La.’dan 37 yaşındaki adam. “Bu ilaç hayatımı cehenneme çevirdi. Çok fazla cehennem. Bana paraya mal oldu. Bana çok fazla strese mal oldu; bu bana günlerce gecelere ve ailemle yaptığım gezilere mal oldu. Bana çok pahalıya mal oldu ve buna değmez. Fiyat çok yüksek.” Knight, doktorunun durumunun ya ilaçtan kaynaklandığından ya da ilacın daha da kötüleştiğinden şüphelendiğini söyledi.

Knight, 2021’de doğum günü yemeği yedikten sonra çok fazla yemek yememesine rağmen şiddetli bir şekilde kusmaya başladığını söyledi. “’Yemek yememiştim’ diye düşündüm. Nasıl bu kadar kusuyorum?’” Sonunda bir gastroenterologla görüştü ve midesinin yemekle dolu olduğunu söyledi.

Knight, sürekli mide bulantısı hissettiğini ve reçeteli bulantı önleyici ilacı “şeker gibi” aldığını söyledi. Sonunda Ozempic’i bıraktı ve mide bypass ameliyatı geçirdi. “Daha önce yemek yemediğim için aşırı miktarda vitamin alıyordum. Artık yetersiz beslenmeyecek kadar yiyebiliyorum” dedi.

‘Ağzından biraz kahverengi bir şey çıkıyordu ve nefes almadığını fark ettim.’

Avustralyalı baba Roy Webster, karısı Trish’in, kızlarının düğünü için zayıflama ilacı Saxenda ile birlikte Ozempic’i aldıktan sonra öldüğünü söyledi. Webster, “ 60 Dakika ” ya eşinin kilo verirken aynı zamanda çok hasta olduğunu da söyledi.

Geçen Ocak ayında Webster “bir şeylerin ciddi şekilde ters gittiğini” söyledi ve Trish nefes almayı bıraktı. “Ağzından biraz kahverengi bir şey çıkıyordu ve nefes almadığını fark ettim ve CPR yapmaya başladım” dedi. “Dışarıya yağıyordu ve nefes alamadığından onu yana çevirdim.”

Trish’in ölüm belgesinde ölüm nedeni olarak akut mide-bağırsak hastalığı belirtiliyor. Webster, ilaçların karısının ölümüne katkıda bulunduğunu düşünüyor ve şimdi diğer insanları da bunlara karşı dikkatli olmaya çağırıyor. “Bundan ölebileceğini hiç düşünmemiştim” dedi.

‘Çürük yumurta gibi tadı ve kokusu olan geğirmeler’

Derron Borders Atlantic’e, ilacı alırken birkaç dakikada bir “Ozempik geğirme” adı verilen bir yan etki yaşadığını söyledi. “‘Çürük yumurta gibi tadı ve kokusu olan geğirmeler’ – sanırım Google’a bunu yazdım” dedi.

Ozempic web sitesinde potansiyel yan etkiler olarak mide bulantısı, ishal, mide ağrısı, kusma ve kabızlık listeleniyor ancak geğirmeden bahsedilmiyor. Bununla birlikte, geğirme (veya daha resmi olarak geğirme), Ozempic gibi ilaçların aktif maddesi olan semaglutid için yapılan klinik deneylerde hastaların %9’unu etkilemiştir. Bu zayıflama ilaçları midenin boşalmasını yavaşlattığı için kükürt geğirmesi sindirim sisteminde hava birikmesinden kaynaklanabilir.

‘Aşırı kusma nedeniyle dişler dökülüyor’

Louisiana sakini Jaclyn Bjorklund, ilacın kendisini ciddi şekilde hasta ettiğini iddia ettikten sonra Ozempic’in üreticisi Novo Nordisk’e dava açıyor. Avukatının internet sitesinde yayınlanan davada, 44 yaşındaki kadının ilacı aldıktan sonra “ağır şekilde yaralandığı” belirtiliyor.

Bjorklund, davada Ozempic’i bir yıldan fazla kullandığını ve Temmuz 2023’te Mounjaro’ya geçtiğini söyledi. Davaya göre ilaçları alması kendisinde “şiddetli kusma, mide ağrısı, mide yanması, mide sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılma gibi durumlar” ortaya çıkmasına neden olmuştu. Acil servise yapılan ziyaretler, aşırı kusma nedeniyle dişlerin düşmesi, aşırı kusmayı hafifletmek için ek ilaçlara ihtiyaç duyulması ve yemekten saatler sonra bütün yemeğin kusması gibi çeşitli durumlarda.”

‘İçimden kendimi öldürmek geliyor’

Sadece adı Anthony olan bir adamın ailesi, onun Tip 2 diyabet için Ozempic almaya başladıktan sonra intihar ederek öldüğünü söylemelerinin ardından konuşuyor.

Anthony’nin kız kardeşi Merlene Hall, NBC News’e, erkek kardeşinin Şubat ayında Ozempic almaya başlamasıyla aynı sıralarda alışılmadık bir şekilde sessizleştiğini söyledi. Mayıs ayı başlarında yorgun görünüyordu ve ruh hali kötüleşiyor gibi görünüyordu.

“Genelde çok karizmatiktir, konuşur ve şakalaşır. Oldukça dışa dönük bir adam. Ama oldukça sessizdi” dedi nişanlısı Carolyn Hasty. “Eve geldiğimde mutfakta oturuyordu ve ‘Bana yardım et bebeğim, bana yardım etmelisin’ dedi. Kendimi öldürmek istiyorum.”

14 Mayıs’ta Anthony evinde intihar ederek öldü. Ailesi onun geçmişte depresyon yaşadığını ancak ilacın semptomlarını şiddetlendirdiğine inandığını söyledi. Hall, “Ozempic’in bu intihar düşüncelerini aklına soktuğunu düşünüyorum” dedi.

Ozempic’in aksine Wegovy’nin intihar düşünceleri konusunda bir uyarısı var. Drugs.com’a göre kilo kaybı için semaglutid (Wegovy) ” intihar girişimi veya aktif intihar düşüncesi öyküsü olan hastalarda kaçınılmalıdır .”

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişiler: ‘Yan etkilerinin ne olduğunu bilseydim asla başvurmazdım’

Dawn Gentle, 2018 ile 2021 yılları arasında Tip 2 diyabeti nedeniyle Ozempic’i kullanmıştı ancak Healthline’a, aşırı mide ağrısı yaşadıktan sonra 2021’de acil servise kaldırıldığını söyledi. Orada kendisine pankreas iltihabı olan pankreatit teşhisi konuldu.

Gentle, “Bu yan etkiyi hastanenin acil servisine kaldırıldığımda öğrendim” dedi. “Doktor bana diyabetim için kullandığım ilaçları sordu. Ozempic’i alacağımı söylediğimde ‘bu ilacı almayı hemen bırak’ dedi. Pankreatitime neden olmuştu.”

Bir hafta hastanede kaldı ve tanı konulduğundan bu yana durumunu tedavi etmek için dört prosedür uygulandı. Ayrıca pankreasının ucunda kanserli bir tümör olduğunu da öğrendi. “Doktora buna Ozempic’in alınmasından da kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorduğumda bana bunun kesinlikle mümkün olduğunu bildirecek kadar nezaket gösterdi” dedi.

Ancak Found’un baş sağlık görevlisi Dr. Rekha Kumar, Healthline’a yaptığı açıklamada, araştırmaların şu ana kadar GLP-1 ilaçlarının pankreas kanserine neden olduğunu göstermediğini söyledi. “Bu bir korelasyon, nedensellik değil. Bu iyi araştırıldı” dedi Kumar.

Gentle, ilacı hiç almamış olmayı dilediğini söyledi. “Yan etkilerinin ne olduğunu bilseydim… asla bu uygulamaya başvurmazdım” dedi.

Doktorlar ağırlık veriyor

Kilo verme ilaçları kilo vermenin popüler bir yolu haline geldi. Kaiser Aile Vakfı araştırmasına göre, yetişkinlerin %4’ü şu anda kilo vermek için reçeteli bir ilaç kullandığını söylüyor ve 10 kişiden biri ise geçmişte kilo vermek için bu ilaçlardan birini daha önce aldığını söylüyor.

Korkunç hikayelere rağmen doktorlar bu ilaçların ciddi komplikasyonlarının yaygın olmadığını söylüyor. Bariatrik cerrah ve California, Fountain Valley’deki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Dr. Mir Ali , Yahoo Life’a “Hangi ilacı verirsek verelim, bir miktar risk var” diyor. “Genel düşünce, bu ilaçların güvenli olduğu ve ciddi komplikasyon görülme sıklığının düşük olduğu yönünde.”

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Merkezi’nden Dr. Kunal Shah da aynı fikirde ve Yahoo Life’a ciddi komplikasyonların “çok çok nadir olduğunu, ancak kesinlikle meydana gelebileceğini” söyledi. “Mide-bağırsak sorunlarının nispeten yaygın olduğunu” söylüyor. İnsanlarda başlangıçta belli düzeyde mide bulantısı ya da ishal ya da kabızlık olacak; bu da genellikle bir süre sonra ortadan kayboluyor.”

Ali, doktorların genellikle bu ilaçları başlangıçta daha düşük dozlarda reçete ettiğini ve daha sonra bu yan etkilerin riskini azaltmak amacıyla dozajı artırdığını açıklıyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma , kilo kaybı için Ozempic gibi GLP-1 ilaçları kullananların pankreatit, bağırsak tıkanıklığı ve gastroparezi riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Ancak Batash Endoskopik Kilo Verme Merkezi’nde gastroenterolog ve önde gelen doktor olan Steven Batash, Yahoo Life’a herkesin farklı olduğunu söylüyor. “Kilo verme ilaçlarının etkilerinin bireyler arasında büyük ölçüde değişebileceğini unutmamak önemlidir” diyor. “Genel sağlık durumu, diğer tıbbi durumlar, eş zamanlı alınan ilaçlar ve bireysel tepkiler gibi faktörler, bu ilaçların hastaları nasıl etkilediğini etkileyebilir.”

Ali, halihazırda mide sorunları olan ve tiroid rahatsızlığı olan hastaların diğerlerine göre daha fazla komplikasyon riski altında olabileceğini söylüyor. Shah, kilo verme ilaçları ile intihar düşünceleri arasındaki bağlantının anekdot niteliğindeki kanıtların ötesinde kurulmadığını söylüyor, ancak depresyondan muzdaripseniz yine de doktorunuzla görüşmeniz gereken bir konu.

Genel olarak doktorlar, bu kilo verme ilaçlarından birini kullanmadan önce tıbbi bakım sağlayıcınızla konuşmanın ve bunları kullanırken nasıl hissettiğiniz konusunda doktorunuzla konuşmaya devam etmenin önemini vurguluyor. Batash, “Hastaları olası semptomlar konusunda uygun şekilde eğitecekleri için bir tıp uzmanına danışmak önemlidir” diyor.

Doktorlar bu ilaçlardan birine başlarken mide bulantısı gibi küçük yan etkiler konusunda sabırlı olmanızı öneriyor. Batash, “Kullanıcıların kilo verme ilaçlarına vücutlarına uyum sağlamaları için biraz zaman vermeleri gerekiyor” diyor. “Bu arada sıvıyı korumak kritik önem taşıyor.”

Ancak Shah ayrıca kalıcı belirtilerin doktorunuza bildirilmesini de tavsiye ediyor. “Kalıcı gastrointestinal semptomlar endişe verici” diyor. “Bunlar nispeten güvenli ilaçlar, ancak herkes potansiyel yan etkilerin farkında olmalı.”

Kilo Verme İlaçlarını Deneyen Kişilerde Şok Edici Yan Etkileri Ortaya Çıkıyor-Kaynak: Korin Miller-yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir