Anasayfa » Yaşam » Evde Temiz Sanılan 5 Kirli Yer

Evde Temiz Sanılan 5 Kirli Yer

Evde Temiz Sanılan Mutfak Lavabosu

Evde Temiz Sanılan 5 Kirli Yer yazımızda evde çokça kullandığımız bulaşık süngeri, mutfak lavaboları, yeni yıkanmış nemli çamaşırlar, nemli havlular ve sıvı sabun şişelerinin nasıl mikrop yaydığını ve alınacak önlemlerle hijyeni sağlamayı yazdık.

Evde Temiz Sanılan Kirli Yerler

Evde Temiz Sanılan Bulaşık Süngeri

Ev temizliğinde genel olarak temiz sanılan bazı yerler ve eşyalar vardır. Bunların ilk sırasında bulaşık süngeri gelmektedir. Bulaşık süngerleri cilt hastalıkları, tifo ve gribal enfeksiyonlara sebep olan birçok virüsü barındırmaktadır. Bu durumların yaşanmaması için hafta bir kez bulaşık süngerleri dezenfekte edilmelidir. Bulaşık süngeri bulaşık makinesinde yüksek ısıda yıkanıp kurutulabilir.

Evde Temiz Sanılan Mutfak Lavabosu

Mutfak Lavaboları

Mutfak lavaboları ikinci sırada gelmektedir. Yapılan araştırmaya göre banyo lavabosunun cm²’sinde 100 mikrop bulunurken, mutfak lavabosunun cm²’sinde 100 bin adet mikrop bulunmaktadır. Mutfak lavabolarının iyice düzenli bir şekilde temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması gerekiyor.

Ev İşleri Yaparken Dikkat

Çamaşırlar

Üçüncü sırada yeni yıkanmış nemli çamaşırlar gelmektedir. Bu nedenle çamaşırları makineden alıp kuruması için astıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Ayrıca havlu, çarşaf, çorap ve iç çamaşırlarını ayda en az 1 kere 90 derecede yıkamak sağlıklı olacaktır. Çamaşırlar tamamen kurumadan üzerindeki bakteriler ölmemektedir aynı durum çamaşır makinesinin içi içinde geçerlidir. Çamaşırlar yıkandıktan sonra makinenin kapağını açık bırakın ve kurumasını sağlayın. Böylece mikroplar ölecektir. Çamaşır makinesinin temizlenmesi için deterjan gözüne doğal sirke ve limon tuzu koyarak arada bir yüksek ısıda boş olarak çalıştırmak gerekir.

Nemli havlular

Havlular

Dördüncü sırada havlular gelmektedir. Havlular nemli kaldığı için bakteri üretmektedir. El havlularını kişiye özel olacak şekilde kullanmak gerekir. Havluları güneşte kurutmak iyi bir yöntem olacaktır. Nemli kalmamalarına özen gösterin. Kalorifer petekleri de bu iş için uygun olacaktır.

Doğal Sıvı Sabun

Evde Temiz Sanılan Kirli Yerler-Sıvı Sabun Şişeleri

Beşinci ve son sırada ise sıvı sabun şişeleri bulunmaktadır. Sıvı sabun şişeleri temizliğimiz için kullanıyor olabiliriz fakat pompasına dokunduğumuzda kirli ellerimizle mikropları bu cihazlara bulaştırmaktayız. Sıvı sabun şişelerini de bol deterjanla köpürterek arada bir yıkamak temizlik için faydalı olacaktır.

Evde daha birçok kirli yerin olduğunu unutmayın. Ne kadar temiz olursanız o kadar sağlıklı olursunuz.

Evde Temiz Sanılan 5 Kirli Yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir