MutfakSağlıkYaşam

Yumurtanın Önemi ve Yumurta Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Yumurtanın Önemi ve Yumurta Zayıflamaya Yardımcı Olur mu? yazımızda beslenme programlarının vazgeçilmezi olan yumurtanın önemi, kolesterole etkisi ve zayıflamaya olan önemli katkısını yazdık.

Yumurtanın Önemi

Tok tutucu besinlerin en başında yumurta gelir. Yumurtayı sofralardan eksik etmemeniz gerekir. Yumurta bilinen en değerli amino asitlere sahip yiyeceklerdendir. En değerli protein kaynakları arasında ilk sıralarda yer alır. Yumurtanın her türlüsünü alabilirsiniz. Doğal olması için serbest gezen tavuk yumurtası ya da organik yumurta tercih edebilirsiniz. Yumurta kodlarından hangisinin fabrika, hangisinin gezen tavuk yumurtası olduğunu ayırt edebilirsiniz. Günde 1 tane haşlanmış yumurta tüketmek vücut için çok faydalıdır. Yumurtayı orta kararda haşlayın. Çocuklara mutlaka yumurta yedirin. Büyüme ve gelişme için çok önemlidir.

Yumurta Üretimi 2017 Rakamları

Yumurta Kolesterolü Artırır mı?

Yumurtanın sarısında yaklaşık olarak 231 mg’a yakın kolesterol vardır. Bunun yanı sıra kolesterol vücudumuz için gerekli maddelerdendir. Kolesterol birçok hormonun yapı taşıdır. Bu yüzdende yeteri kadar vücudumuza kolesterol almalıyız. Kolesterolün %80’inini vücudumuz kendisi yapmaktadır. Vücudumuzda yapılan bu kolesterol, hücrelerin ve hormonların yapı taşı olarak kullanılmaktadır. İnsanların kolesterollerinin yüksekliği genetiktir. Anne ve baba da kolesterol yüksekliği varsa kişide de olma ihtimali yüksektir. Geriye kalan %20’lik kısımda tüketilen yiyeceklerle yükselir. Kötü yiyecekler tercih edildiği zaman kolesterol yüksekliği meydana gelir.

Yumurta kolesterolü yükseltir mi? sorusuna gelecek olursak; eğer günde 3-4’den fazla yumurta tüketirseniz, yumurtayı tereyağıyla yapıp yerseniz, sucuklu yumurta, pastırmalı yumurta, salam ve sosisli yumurta gibi ekstra kolesterol içeren yiyeceklerle birlikte yumurtayı karıştırırsanız bu durum kolesterolü yükseltir. Günlük 1 tane yumurta tüketmek kolesterolü yükseltmez.

Yumurta Üretimi 2017 Verileri

Zayıflamak İsteyenlerin Gözdesi Yumurta

Zayıflamak isteyen hastaların baş tacı olması gereken yiyeceklerin en önde geleni de yumurtadır. Güne yumurta ile başlayanlar gün içerisinde daha az kalori almaktadır. Amerika’da yapılan araştırmada güne yumurta ile başlayanlar, diğerlerine göre 400 kalori daha az almaktadır. Bu rakam çok önemlidir çünkü yumurta tokluk süresini inanılmaz uzatmaktadır. Sabahları 1 yumurta tüketmek sizi tok tutacaktır ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Öğlenleri çok acıkanlar, yumurtayı öğlen tüketebilirler. Yumurtayı limon ve yeşilliklerle tüketmek çok daha faydalıdır.

Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir